Іран не погоджується з рішенням канадського суду, який визнав збиття літака МАУ в Тегерані «актом тероризму»
Міністерство закордонних справ Ірану відмовилося визнавати рішення вищого суду Онтаріо, який постановив, що збиття літака Boeing—737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» у Тегерані могло бути навмисним та назвав його терористичним актом.
Про це заявив речник МЗС Ірану Саїд Хатібзаде, пише Al Jazeera та Deutche Welle.
Він зазначив, що у канадського суду немає належної юрисдикції, щоб ухвалювати рішення щодо відшкодувань жертвам авіакатастрофи, оскільки вона сталася за межами Канади. Окрім того, Хатібзаде наголосив, що рішення не базується на свідченнях очевидців.
Рішення суду в Ірані назвали «політизованим» кроком канадського уряду, що «порушує міжнародний правовий режим», «шкодить всім країнам та поновлює біль сімей жертв».
«Ми хочемо, щоб уряд Канади демонстрував поведінку уряду, який може похвалитися зрілістю, і поводитись на основі визнаних міжнародних угод, а не прикидатися активним щодо цього трагічного інциденту», ㅡ заявив Саїд Хатібзаде.
Про що йдеться?
Напередодні вищий суд Онтаріо визнав збиття Іраном літака Boeing-737 авіакомпанії МАУ терористичним актом. У своєму рішенні суддя спирався на висновки двох експертів, один із яких встановив, що Корпус вартових Ісламської революції знав, що рейс був закріплений за цивільним літаком, та цілеспрямовано збив його з метою знищення.
Зокрема, у рішенні суду зазначено, що «на балансі ймовірностей ракетні атаки рейсу PS752 були навмисними», а на той час у регіоні не було збройного протистояння.
Суд ухвалив рішення за цивільним позовом, поданим у січні 2020 року чотирма сім'ями загиблих на борту МАУ. Тепер же завдяки цьому рішенню родичі загиблих в авіакатастрофі зможуть отримати компенсації.
Стороною обвинувачення у справі вказали Іран, Корпус вартових Ісламської революції, Збройні сили Ірану та верховного лідера Ірану Алі Хаменеї. Хоч Іран отримав судові документи через Міністерство закордонних справ Канади, під час судового процесу його сторону ніхто не представляв та не захищав.
Що відомо про цю катастрофу?
Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни. У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого в січні над Тегераном літака МАУ. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому спеціальні доповідачі Організації об'єднаних націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
- Поділитися: