Українське МЗС звинувачує Іран у маніпуляціях щодо причин катастрофи літака МАУ
Заяви Ірану про те, що під час двох раундів перемовин він надав Україні пояснення щодо причин катастрофи літака МАУ — маніпуляція. Також Україна відмовляється вірити будь—якій версії іранської сторони щодо причин збиття борту, якщо та не підтверджена фактами.
Про таке стверджують у Міністерстві закордонних справ України.
Там наголошують, що ці причини мало б офіційно підтвердити і технічне розслідування, яке Іран повинен був проводити відповідно до норм міжнародного права. А також у фінальному звіті, який опублікували лише у березні цього року — через понад 14 місяців з дня катастрофи.
Іран наразі наполягає на версії людської помилки як єдиній вірній. Але у МЗС України наголошують, що у звіті відсутній аналіз причин і ланцюга подій, що призвели до цієї ймовірної помилки.
«Це не могло не викликати справедливого обурення і розчарування української сторони», — йдеться у заяві.
Там нагадали, що також передали Ірану у лютому понад 90 сторінок коментарів до проєкту фінального звіту за результатами технічного розслідування. Але їх іранська сторона не врахувала.
«Україна не прийме на віру будь-яку озвучену, але не підтверджену реальними доказами, версію збиття PS752. Іран натомість всіма силами намагається просунути вигідну для себе версію про людську помилку, і що дивує, Іран навіть не намагається проаналізувати причини, які призвели до фатальної помилки, якщо вона дійсно була причиною катастрофи», — кажуть у МЗС.
Там роблять висновки, що Іран не зможе зробити правильні висновки і безпека цивільної авіації у цій країна не покращиться.
Також у МЗС додали, що Україну офіційно не повідомляли про нещодавнє пред'явлення підозр 10 людям у справі про збиття літака. Про це українська сторона дізналася зі ЗМІ.
Що відомо про цю катастрофу?
Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни. У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого в січні над Тегераном літака МАУ. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому спеціальні доповідачі Організації об'єднаних націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього листа приєдналася й Україна.
- Поділитися: