Іран заперечив, що вестиме перемовини зі США щодо ядерної угоди. Хоча сторони заявляли про них кількома днями раніше

Заступник міністра закордонних справ Ірану з політичних питань Аббас Аракчі заявив, що країна відкидає будь—яку можливість перемовин зі США щодо ядерної угоди до зняття з Тегерана санкцій. Водночас кількома днями раніше сторони саме заявляли про відновлення непрямих переговорів.

За словами Аракчі, які наводить іранське державне інформагентство IRNA, йдеться про перемовини між Іраном і групою Р4+1 (Велика Британія, Франція, Росія, Китай плюс Німеччина), які мають відбутися на початку квітня у Відні.

2 квітня речник Державного департаменту США Нед Прайс заявив про початок «непрямих перемовин» між Вашингтоном і Тегераном щодо ядерної угоди, укладеної 2015 року, з якої Штати вийшли за президентства Трампа у 2018-му.

«Серед головних питань, що обговорюватимуться, — кроки, які потрібно буде здійснити Ірану для повернення до виконання умов ядерної угоди, і кроки з послаблення санкцій, які США мають здійснити так само для повернення до угоди», — говорив тоді Прайс.

Reuters із посиланням на дипломатичні джерела тоді пояснювало, що передбачав формат «непрямих перемовин»: представники США й Ірану перебуватимуть у Відні в одній будівлі, але в різних кімнатах.

Тепер же заступник глави МЗС Ірану каже, що «покрокові плани чи пропозиції» Тегеран не прийматиме. Аракчі повторив вимогу до США зняти санкції в односторонньому порядку як передумову повернення країни до ядерної угоди.

Про яку ядерну угоду йдеться?

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і Росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не підійде.

Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був запеклим противником цієї угоди. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана.

Решта учасників угоди не підтримала це рішення та заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей. Іран же у відповідь на дії США почав порушувати угоду — зокрема збагачувати уран до 4,5%.

На словах чиновники казали про можливість збагачення до 20%. Востаннє про це йшлося після вбивства іранського фізика-ядерника Мохсена Фахрізаде, в чому Тегеран звинуватив Ізраїль і США. І 4 січня Іран заявив, що почав процес збагачення урану до 20%.

Збагачений до 3-5% уран можна використовувати лише в енергетичних реакторах, до 20% — у дослідницьких та експериментальних реакторах. Показник у 90% і більше дозволяє створювати ядерну зброю.

Сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма має лише мирні цілі. Однак світові держави не дуже вірять у це, тому, власне, й запровадили санкції, які скасували після укладення ядерної угоди.