Іранські спецслужби розігнали мітинг родичів загиблих пасажирів літака МАУ — «Голос Америки»
У Тегерані, столиці Ірану, родичам пасажирів, які загинули через збиття рейсу PS752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», не дозволили провести мітинг.
Про це пише українська служба «Голосу Америки» з посиланням на колегу з Ірану.
Сім’ї загиблих пасажирів зібралися на мітинг вранці 3 лютого перед офісом ООН із вимогою справедливості від уряду Ірану. Вони звинуватили владу своєї країни у перешкоджанні розслідуванню збиття літака та просили зустрічі із заступницею Верховного комісара з прав людини Недою Аль-Нашіф.
Проте іранські агенти служби безпеки в цивільному та сили безпеки розігнали людей погрозами та залякуваннями, розповів кореспондент.
«Асоціація родин рейсу PS752» розповіла у мережі X, що «поведінка силовиків була образливою та жорстокою» і що ті «готові до будь-якої жорсткішої реакції».
Нагадаємо, у січні 2024 року Україна, Канада, Швеція та Велика Британія ініціювали розгляд спору в Міжнародній організації цивільної авіації (ІКАО) проти Ірану за незаконне збиття рейсу PS752 над Тегераном у 2020 році, унаслідок якого загинули 176 людей.
А у липні 2023 року чотири країни подали спільну заяву до Міжнародного суду ООН. У вересні того самого року Іран погодився зустрітися з усіма членами міжнародної Координаційної групи щодо збиття рейсу PS752. Проте члени групи констатували, що іранська сторона продовжує ігнорувати претензії. Раніше суд Ірану за збиття українського літака відправив за ґрати 10 іранських військових.
Що відомо про катастрофу?
8 січня 2020 року в Ірані збили літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» невдовзі після вильоту з Тегерана. Унаслідок цього загинули всі 176 людей, які перебували на борту. Серед них було 11 українців, а також громадяни Ірану, Канади, Великої Британії та Афганістану.
Іран спершу заперечував відповідальність, але через три дні визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт. В Ірані назвали це «катастрофічною помилкою».
У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
- Поділитися: