Україна і ще три держави звернулися до Міжнародної організації цивільної авіації щодо збиття літака МАУ

Фото з місця падіння літака Boeing-737 на околицях Тегерана, 8 січня 2020 року
Фото з місця падіння літака Boeing-737 на околицях Тегерана, 8 січня 2020 рокуХ / Товариство Червоного півмісяця Ірану

Україна, Канада, Швеція, та Велика Британія ініціювали розгляд спору в Міжнародній організації цивільної авіації (ІКАО) проти Ірану за незаконне збиття рейсу PS752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» над Тегераном у 2020 році, унаслідок якого загинули 176 людей.

Про це повідомила пресслужба Міністерства закордонних справ.

Міністри чотирьох країн, які подали заяву, вважають, що здійснили «ще один крок на шляху до справедливості та відповідальності» за збиття літака МАУ.

«Протягом чотирьох років Іран відмовляється взяти на себе повну міжнародно-правову відповідальність за збиття рейсу PS752, попри наші численні спроби вступити в переговори з цього питання», — йдеться у спільній заяві.

Тож міністри передали спір на розгляд Ради ІКАО для ухвалення рішення. Зазначається, що використання зброї проти цивільного повітряного судна в польоті є порушенням міжнародно-правових зобов’язань відповідно до статті 3bis Конвенції про міжнародну цивільну авіацію (Чиказька конвенція).

«Початок цього провадження сьогодні відображає наше зобов’язання перед родинами жертв, які заслуговують на відновлення справедливості. […] Надзвичайно важливо, щоб порушники норм міжнародного права несли відповідальність. Ми сподіваємося, що ці дії, разом із нашим прагненням відновити справедливість в рамках Міжнародного Суду ООН, призведуть до реальних змін і допоможуть запобігти подібним трагічним подіям у майбутньому», — наголошують міністри.

Нагадаємо, у липні 2023 року Україна, Канада, Швеція та Велика Британія подали спільну заяву до Міжнародного суду ООН.

Що відомо про катастрофу?

8 січня 2020 року в Ірані збили літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» невдовзі після вильоту з Тегерана. Унаслідок цього загинули всі 176 людей, які перебували на борту. Серед них було 11 українців, а також громадяни Ірану, Канади, Великої Британії та Афганістану.

Іран спершу заперечував відповідальність, але через три дні визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт. В Ірані назвали це «катастрофічною помилкою».

У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.

Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.