Із літа в зиму. Що уряду Гончарука вдалося за 100 днів

Члени уряду Олексія Гончарука (праворуч) на першому засіданні Верховної Ради нового скликання, Київ, 29 серпня 2019 року
Члени уряду Олексія Гончарука (праворуч) на першому засіданні Верховної Ради нового скликання, Київ, 29 серпня 2019 рокуГонтар Володимир/УНІАН

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук любить працювати у вихідні. В неділю, 15 вересня, презентували проєкт бюджету до першого читання, два тижні потому уряд схвалив власну програму дій. А ще в суботу чи неділю Олексій Гончарук записує відеоблог «Чашка прем’єра», в якому розповідає про основні події тижня, що минув.

А в перші вихідні грудня Олексій Гончарук та його команда святкують 100 днів роботи. Які пройшли під знаком виконання дорожньої карт від Володимира Зеленського та спробами домовитися з Міжнародним валютним фондом. hromadske розповідає, що вдалося уряду технократів, а які реформи забуксували.

Мобілізувати всі резерви

Головним завданням уряду було ухвалення збалансованого бюджету на наступний рік. Дефіцит головного фінансового документу мав бути не більшим за 2,3% ВВП — це вимога МВФ для початку нової кредитної програми. А вона вкрай необхідна Олексієві Гончаруку, який окреслив амбітні плани — зростання економіки на 40% та 50 мільярдів доларів інвестицій. Бюджет цього року ухвалили в рекордні терміни — 14 листопада. Його дефіцит — 2,09% ВВП, що навіть нижче, ніж рекомендував МВФ.

Аби не збільшувати діру між доходами та видатками, урядові доведеться рахувати кожну копійку і серйозно працювати над виконанням статей доходу. 12 мільярдів до державного бюджету може принести приватизація. Половину суми уряд розраховує отримати від продажу стратегічних підприємств, решту — від малої приватизації. Щоправда, за останні 5 років держава отримала за цією статтею біля 5 мільярдів гривень, хоча кожного разу закладали не менше 17 мільярдів.

А ще президент хоче, аби уряд вивів із тіні дві галузі — видобуток бурштину та азартні ігри. Законопроєкт «Про державне регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор» уряд подав ще у жовтні, однак замість голосування народні депутати зареєстрували сім альтернативних законопроєктів, що може суттєво ускладнити виконання президентської обіцянки. Її ціна — плюс 3 мільярди дохідної частини бюджету.

Якби голова Верховної Ради Дмитро Разумков і голова фракції «Слуги народу» Давид Арахамія зважали на президентські дедлайни, то видобуток бурштину на початку грудня теж уже мав би бути справою легальною. Уряд свою роботу виконав — три законопроєкти внесені в парламент, а один навіть розглянули в першому читанні. Щоправда, економічний ефект від такого кроку скромніший, аніж від легалізації азартних ігор — 500 мільйонів гривень на рік за ліцензії на видобуток.

Чи буде ринок землі?

«Ми повинні зробити закон, де українець може розпоряджатися вільно своєю землею», — так президент Володимир Зеленський під час телемарафону на початку жовтня ще раз нагадав про свою обіцянку скасувати мораторій на продаж землі. На той момент уряд вже зареєстрував відповідний законопроект, а «слугам народу» дали час до початку грудня, щоб прийняти його в цілому. Однак пропрезидентська фракція провалила дедлайн і за відведений термін ухвалила необхідний документ лише у першому читанні.

Повернутися до розгляду законопроєкту в цьому році народні депутати зможуть під час останнього пленарного тижня — 16-20 грудня. Але голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія сумнівається, що парламентарі встигнуть за п’ять днів розглянути документ, оскільки кількість правок збільшується кожного дня.

«Вчора-позавчора було 3,9 тисячі правок, сьогодні вже 4,4 тисячі, я так прогнозую, що буде до 6 тисяч правок», — сказав він журналістам у парламенті.

У разі ухвалення закону ринок землі землі запрацює з жовтня наступного року. Землю зможуть купувати і продавати українські юридичні та фізичні особи, територіальні громади та держава. Однак не іноземці. Їм хочуть заборонити купувати землю на 4 роки. Це, за оцінками Міністерства економічного розвитку, знизить середню вартість землі з 2200 доларів за гектар до 1500 доларів.

Якщо ринок землі запрацює, економіка лише за останній квартал наступного року має зрости на 9 мільярдів гривень.

«У 2021 році таке зростання очікується на рівні 30 мільярдів гривень, плюс 0,83% до зростання ВВП», — заявив міністр економіки Тимофій Милованов під час парламентських слухань з питань земельної реформи.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Нова митниця

Ще один амбітний проект президента і прем’єр-міністра — нова митниця, яку очолює колишній перший заступник міністра економіки Максим Нефьодов. Його завдання - зупинити тіньові потоки, які завдають державі мільярдних збитків, і максимально спростити життя для чесних підприємців. І нова митниця вже приносить гроші.

«За останні 3 місяці надходження від митниці до Держбюджету склали 3,87 мільярда доларів США — на 1% більше, ніж за аналогічний період 2018-го. При тому вартісні обсяги оподаткованого імпорту зменшилися на 7%. Тобто наразі митниця збирає більше податків, при зменшенні вартості ввезених товарів»,відзвітував Максим Нефьодов за результати листопада.

Щоб перезапустити систему, народні депутати внесли зміни в закон про державну службу, спростивши порядок прийняття на державну службу та звільнення з неї. Максим Нефьодов планує скористатися цими змінами і до кінця року звільнити майже півтисячі найбільш корумпованих митників. Ті ж, що залишаться працювати, в наступному році пройдуть переатестацію.

Офіційно митниця запрацює 8 грудня і вже зараз має міжнародних партнерів, які допомагатимуть з реформами. Американське агентство USAID Ukraine допомагатиме митникам в трьох проєктах, зокрема розвивати «єдине вікно». Це ще одне завдання від Володимира Зеленського на Новий рік.

Подолати хаос

Урядові Гончарука добре вдається демонструвати лідерство в тих сферах, де раніше реформи пробуксовували. Однак складніше з утриманням вже здобутого результату.

І тут найпоказовіша ситуація — із Міністерством охорони здоров’я, яке за 100 днів роботи неодноразово потрапляло у скандали. Це і «кризова комунікація» від Дмитра Раїмова, який кілька місяців курував роботу пресслужби відомства, і призначення, а потім і звільнення скандальних радників, конфлікт частини директоратів із заступником міністра Михайлом Загрійчуком, його подальша відставка. І насамкінець звільнився керівник і творець Національної служби здоров’я Олег Петренко, а в кінці грудня йде з посади очільниця директорату європейської інтеграції Ірина Литовченко з усією командою.

При цьому у міністерстві досі немає розподілу повноважень між заступниками міністра, а Зоряні Скалецькій постійно доводиться відбиватися від звинувачень у співпраці із чиновниками часів Богатирьової і контролі над відомством голови комітету з питань охорони здоров'я Михайла Радуцького.

Але вона має надійного захисника — Олексій Гончарук підтримує її в усіх конфліктах, вважаючи, що якщо вона несе політичну відповідальність за відомство, то й має повне право формувати свою команду. Головне, вважає прем'єр, що на офіційних посадах немає корупціонерів, реформи, початі попередньою командою, продовжуються і є люди, які спроможні це робити. Щоправда, цього може не вистачити для реалізації такої комплексної реформи, як перехід на державні гарантії спеціалізованої медицини. А це питання на 70 мільярдів гривень і особистий рейтинг прем'єр-міністра.

А за останній Олексієві Гончаруку слід переживати, бо з вересня його негативний рейтинг зріс із 9 до 25%. І це ще поки не довелося піднімати ціну на газ для населення.