18 березня відбудуться вибори президента Росії. У них візьмуть участь вісім кандидатів, зокрема чинний глава держави Володимир Путін. Головною темою президентських перегонів було озброєння, тоді як про Україну кандидати згадували не часто. Про проблеми Криму й Донбасу сказали тільки Ксенія Собчак і Григорій Явлінський.

Павло Грудінін

У передвиборчій програмі кандидата від КПРФ, бізнесмена, голови колгоспу імені Леніна Павла Грудініна, який називає себе «народним кандидатом», Україна не згадується: немає жодного слова ні щодо Криму, ні щодо Донбасу. Однак в інтерв'ю російському журналісту Юрію Дудю він заявив, що не приєднував би Донбас до Росії, проте визнав би незалежність так званих республік «ДНР» і «ЛНР». Також він заявив, що найкращим лідером Росії за 100 років був Йосип Сталін.

Кандидат у президенти від Комуністичної партії Росії Павло Грудінін (ліворуч) та лідер КПРФ Геннадій Зюганов під час мітингу, присвяченого «Дню захисника Вітчизни» в Москві, Росія, 23 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Сергій Бабурін

Один з найнепомітніших учасників президентських перегонів Сергій Бабурін, висунутий від партії «Российский общенародный союз», у своїй програмі пише про необхідність «якнайшвидшого відтворення міцного державного союзу Російської Федерації, Білорусі, України та інших держав, які бажають того ж, зі зрозумілою перспективою подальшого перетворення цього об’єднання в єдину союзну державу». На його думку, це має стати «магістральним напрямом діяльності з відновлення в повному обсязі провідної ролі та впливу Росії в так званому ближньому зарубіжжі».

Бабурін пропонує негайно визнати так звані «ЛНР» і «ДНР», а також Придністров'я.

Кандидат на посаду президента від партії «Российский общенародный союз» Сергій Бабурін  (ліворуч) виходить із будівлі Центральної виборчої комісії РФ у Москві після подання документів на реєстрацію його кандидатом на виборах, Росія, 24 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Максим Сурайкін

Другий «політичний зомбі» після Грудініна (за визначенням руху на захист прав виборців «Голос») Максим Сурайкін у своїй передвиборчій програмі не порушує теми Криму й Донбасу, як і всієї України.

Водночас на дебатах Сурайкін заявив, що нещодавно бував у Києві й назвав український режим «фашистським».

«Ми отримали інформацію, що <…> є можливість зробити короткостроковий візит та уникнути арешту. Тож ми офіційно перетнули кордон з Україною, зустрілися там з представниками різних громадських організацій, представниками лівих організацій і комуністами, які вимушені нині перебувати в підпіллі»,розповів Сурайкін.

Лідер політичної партії «Комуністи Росії» Максим Сурайкін (ліворуч) та голова ЦВК Росії Елла Памфілова (правоурч) під час вручення Сурайкіну посвідчення кандидата на виборах президента Росії, будівля Центральної виборчої комісії РФ, Москва, Росія, 8 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Борис Тітов

У передвиборчій програмі лідер «Партии Роста», уповноважений при президенті з прав підприємців Борис Тітов, не згадує ні Україну, ні Крим. Однак в інтерв'ю називав Крим російським.

«Крим — наш, і це абсолютно не підлягає навіть жодній дискусії», — казав Титов. Що стосується Донбаського питання, тут він пропонує домовлятися з Україною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залишатися українцем у Криму — спецрепортаж з окупованого півострова

«Україна сама собі обирає шлях, не надто, щоправда, ефективний, принаймні на думку бізнесу, не олігархів, а нормального бізнесу, що страждає сьогодні в Україні. Вони самі мусять домовитися», — заявляв Титов.

Лідер «Партии Роста» Борис Тітов демонструє папки з підписами на підтримку подачі його кандидатури в президентських перегонах, будівля Центральної виборчої комісії Росії, Москва, Росія, 30 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Ксенія Собчак

Ксенія Собчак присвятила Україні три пункти своєї передвиборчої програми «123 важких кроки», а Криму — один. Собчак уважає, що Росія веде «гібридну війну на сході України», яку необхідно припинити. Вона також пропонує повернути в Україну всіх українських військовослужбовців, які потрапили в полон під час війни на Донбасі, а також українських політв'язнів, що утримуються в російських в'язницях та ізоляторах: Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Станіслава Клиха та інших. Собчак називає це «актом доброї волі».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Геї, вояки НАТО й молитви за Путіна: як у Росії закликають прийти на президентські вибори

Собчак зазначає також,  що «Крим, згідно з міжнародним правом, є територією України». Однак підкреслює, що частина жителів півострова вважає себе частиною Росії. Щоб вирішити це питання, вона пропонує провести ще один референдум, погоджений і Україною, і Росією: «Референдуму має передувати період вільної суспільної дискусії та агітації впродовж року з моменту погодження порядку його проведення»

Водночас на думку Києва, Росія має залишити анексований Крим без жодних референдумів і додаткових умов.

Собчак також декілька разів збиралася відвідати анексований Крим. 7 березня вона заявила, що звернулася в посольство України в Москві за дозволом відвідати півострів. Згідно з українським законодавством, в'їжджати в Крим можна лише через кордон, що контролюється українською стороною, а іноземці зобов'язані отримати дозвіл від МЗС. Собчак стверджує, що відвідати Крим їй не дозволили.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін назвав намір Собчак відвідати анексований Крим «політичною шизофренією». 

Російська журналістка та кандидатка в президенти Ксенія Собчак під час зустрічі з прихильниками в Москві, 15 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Григорій Явлінський

Кандидат від «Яблука» Григорій Явлінський у своїй програмі виокремлює відносини між Україною й Росією. Врегулювати конфлікт на Донбасі Явлінський пропонує за допомогою 10 кроків. Приміром, вивести всі російські сили з Донбасу — і кадрових військових, і так званих «ополченців» із Росії, провести масштабний обмін полоненими «всіх на всіх», «припинити розпалювати ненависть до України і пропаганду війни в російських державних ЗМІ», а також всіляко сприяти введенню миротворців на Донбас. Неконтрольована частина Донбасу повністю повинна перейти під юрисдикцію України.

Росія також не повинна більше заважати європейському вибору сусідів.

Він так само, як і Собчак, називає проведений у березні 2014 року в Криму «референдум» незаконним, а Крим — українським, та пропонує новий референдум, який був би узгоджений з Україною та Європою.

Лідер партії «Яблуко» Григорій Явлінський виступає з промовою під час з'їзду партії в Москві, 22 грудня 2017 року. Партія висунула Явлінського кандидатом на майбутніх виборах президента Фото: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Володимир Жириновський

У програмі Володимира Жириновського (партія ЛДПР) ні Україна, ні Крим безпосередньо не згадуються. Але, згідно з іншими пунктами програми, його позиція зрозуміла. Він уважає, що Росія повинна «мирним шляхом повернути території, втрачені під час Біловезької змови», натякаючи таким чином, що Україна й Білорусь мусять бути частиною Росії. «Російському народові потрібно возз'єднатися», а зовнішня політика має бути жорсткішою, — вважає кандидат.

Кандидат у президенти Росії від партії ЛДПР Володимир Жириновський (в центрі) гуляє з собаками під час свого візиту до притулку для бродячих собак «Червона сосна» у Москві, 13 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Володимир Путін

Натомість у найвірогіднішого кандидата на перемогу цілком очікувано наскрізною темою передвиборчої програми став Крим. Путін відвідав окупований півострів за чотири дні до виборів, зібравши багатотисячний мітинг у Севастополі. Щоправда сам виступ тривав усього кілька хвилин.

Путін також відвідав зведення так званого «Кримського мосту». Під час поїздки Україну й Донбас Путін не згадував.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Хто фінансує кампанію Путіна та як він використовує адмінресурс — розслідування

Однак раніше, в інтерв'ю журналістці американського каналу NBC Меган Келлі заявив, що США влаштували переворот в Україні.

Президент РФ Володимир Путін виступає на молодіжному форумі «Росія, земля можливостей» у Москві, 15 березня 2018 року. Путін є найвірогіднішим кандидатом на перемогу на майбутніх президентських перегонах Фото: EPA-EFE/ALEXANDR ZEMLIANICHENKO/POOL

Читайте також цей матеріал російською мовою

Поділитись: