Щоденний медичний огляд узятих під варту та персоналу в СІЗО
Фото:

Денис Малюська, надане hromadske

250 людей звернулися до лікарів із симптомами грипу в місцях несвободи по всій України — це інформація на 20 березня. Вони ізольовані та проходять лікування. Мін’юст не вбачає ризику в цій ситуації і наголошує, що для 53 тисяч засуджених або взятих під варту по всій Україні — це незначний відсоток.

Детальніше про те, які особливі заходи вжиті у в’язницях, колоніях та слідчих ізоляторах — в ексклюзивному інтерв’ю hromadske із заступницею міністра юстиції Оленою Висоцькою.

Які обмежувальні заходи введені в місцях несвободи через карантин?

У нас видано декілька наказів про спеціальні режими у зв'язку з загрозою зараження коронавірусом.

Перш за все, заходи спрямовані на те, щоб інфекція не потрапила в самі установи. Тобто, обмежений доступ людей в установи. Адвокати можуть заходити, але всі інші — журналісти, родичі — ні. Але ми працюємо над тим, щоб і спілкування із захисниками перевести в режим відеодзвінків. У деяких установах уже облаштовані інтернет-класи, в деяких поки ні. В будь-якому випаду, на вході до установ працівники медичної частини вимірюють температуру всім, хто заходить.

Заборонено відвідувати їдальні всім разом, це відбувається групами по камерах, прогулянки також не всі разом, а групами. Абсолютно всі пересування засуджених по Україні припинені, ротацій між колоніями немає. 

Єдина загроза зараз — це слідчі ізолятори, в яких знаходяться новоприбулі, нещодавно взяті під варту. Вони в нас узагалі є проблемними через обмежені площі, але все одно виділені спеціальні приміщення, в яких новенькі відбувають двотижневий карантин.

Чи є наразі в установах люди з симптомами зараження?

Ми організували щоденний огляд засуджених і всього персоналу. На початку дня — це і працівники, які можуть бути недопущені до роботи, а протягом дня — засуджені та особи під вартою, або для ізоляції, або для лікування.

На сьогоднішній день, 250 осіб звернулося із симптомами грипу, вони ізольовані та лікуються. Їхній стан не є критичним, і це зазвичай є нормальним для весняного сезону. Тому паніки жодної немає, для 53 тисяч засуджених та взятих під варту — це не велика статистична цифра. Наразі загрози великої немає.

Чи вистачає медичних працівників?

Протоколи лікарів є, і міжнародні партнери нам також надають методологічну допомогу — як діяти. Створені інфекційні комісії, які щодня збираються і аналізують: якою є ситуація в конкретній установі, чи вистачає там місця для ізоляції, карантину або лікування із симптомами. 

У разі симптомів саме коронавірусу ми маємо провести лабораторне дослідження, у разі підтвердження буде лікування у звичайних закладах Міністерства охорони здоров'я. 

Медперсоналу наразі вистачає для тих функцій, які ми на них покладаємо — це огляд і лікування легких станів. Людей у більш важких станах будуть перевозити, там потрібна буде допомога і МОЗ.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
Дезінфекція приміщень і роз'яснювальна робота в СІЗО
Фото:

Денис Малюська, надане hromadske

Чи вистачає медичних засобів?

У нас є маски, халати, рукавиці, але використовують їх дуже інтенсивно, тому що оглядів побільшало в рази і вони дуже швидко витрачаються. Тому ми просимо і Міністерство економіки, і Міністерство охорони здоров’я, і партнерів-донорів допомогти із забезпеченням нашого медперсоналу.

Чи проводите ви тести на коронавірус для тих, хто має характерні симптоми?

Ми тести не робимо, ми збираємо лабораторні показники і відправляємо до закладів МОЗ. В нас не підтверджений жодний випадок зараження коронавірусом.

Чи дезінфікують якось камери?

За протоколом, ми почали наскрізне провітрювання — більше, ніж зазвичай, і додаткове прибирання — із засобами дезінфекції.

Чи проводиться роз’яснювальна робота?

В камерах встановлені телевізори, ми надали всім методологічну, консультативну інформацію — на які симптоми звертати увагу, якою має бути додаткова гігієна, як передається коронавірус, розклеєні всі ці матеріали, брошури. 

Але ми розуміємо, що вони дуже багато часу проводять саме з телевізором, тому засоби масової інформації — це також важливо, що вони роз'яснюють.

Дезінфекція приміщень і роз'яснювальна робота в СІЗО
Фото:

Денис Малюська, надане hromadske

Чи не було симуляцій або бунтів через ці обмежувальні заходи?

Ми переживали, очікували незадоволення у зв'язку із забороною відвідувань, але жодних занепокоєнь, бунтів, заворушень немає.  

Великий тягар лягає на лікарів. Вони там, як медики, так і психологи. Намагаються все роз'яснювати та говорити з ними.

Чи відбуваються судові засідання, слідчі дії з утримуваними особами?

Все перенесено, багато процедурних моментів ми перенесли. У кожному випадку розглядається об'єктивність цього перенесення і на який строк. Родичі продовжують підтримувати своїх родичів під вартою, передачі не заборонені.

Як довго триватимуть обмеження?

Ми сформулювали накази безстроково, оскільки не знаємо, коли і які заходи будуть зайвими. Тому поступово вже будемо скасовувати ті чи інші пункти, коли будемо розуміти, що план має змінюватися або додаватися.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: