Вище керівництво РФ знало про переміщення «Бука» на Донбас — інтерв'ю з дослідником катастрофи МН17

Watch on YouTube

Громадське поспілкувалося із дослідником проекту Bellingcat з питань Східної Європи Аріком Толером про нові висновки розслідування.

Дослідницька пошукова мережа Bellingcat 25 травня представила нову доповідь про розслідування катастрофи авіалайнера Boeing 777 рейсу МН17 в Донецькій області, 17 липня 2014 року, унаслідок якої загинули 298 людей.

Учасники дослідницької групи Bellingcat дійшли висновку, що «Андрій Іванович», або «Оріон», що фігурує в матеріалах міжнародного розслідування катастрофи рейса MH17 — це офіцер ГРУ Олег Володимирович Іванніков. Саме він брав участь у перекиданні «Бука», з якого збили MH17. Раніше Іванніков 2 роки був міністром оборони Південної Осетії.

Bellingcat збирає дані здебільшого з відкритих джерел і усю інформацію для подальшого офіційного звинувачення має перевірити Міжнародна слідча група (JIT).

Громадське поспілкувалося із дослідником проекту Bellingcat з питань Східної Європи Аріком Толером про нові висновки розслідування.

Чи ви думаєте, що інформація про Олега Іваннікова, так званого «Оріона», є доказом, що Міністерство оборони, або, наприклад, голова Головного розвідувального управління знали про «Бук»?

Напевно. Чи ви маєте на увазі російського міністра оборони Шойгу чи Плотницького (екс-ватажок бойовиків “Луганської народної республіки” — ред.) в «ЛНР»?

Я маю на увазі російського міністра оборони Шойгу або Головне управління розвідки, оскільки цей Іванников — військовий Головного управління розвідки.

Так, звісно, що вони знали. Я не знаю, наскільки високо ця інформація дійшла — до Шойгу, до голови ГРУ, чи вище. Але ми знаємо, що Іванніков обіймав дуже високу посаду в ГРУ. Він керував не всім у «ЛНР», але він був так би мовити куратором у «ЛНР» і він працював разом з Ігорем Плотницьким, і навіть над ним у «міністерстві оборони ЛНР». Ми знаємо це з інтерв'ю із сепаратистами та російськими найманцями. Він надсилав рекомендації Владиславу Суркову. Він рекомендував, щоб Плотницький залишився на посаді так званого «міністра оборони». Це, звісно, було неадекватне рішення, бо його потім замінили. Тож, звісно, ГРУ, ФСБ та Міноборони, я впевнений, знали про транспортування «Бука» від 53-ої бригади в Курську до бойовиків у «ДНР». І також є можливість, якщо не ймовірність того, що солдати 53-ої бригади керували «Буком», коли він збив Боїнг MH17. Але це повинна встановити нідерландська слідча група, а не ми.

Арік, можливо, ви чули офіційний коментар міністра оборони Росії, що вони не перевезли «Бук» в Україну у 2014 році. Скільки потрібно доказів, на вашу думку, щоб вони визнали, що це був їхній «Бук»?

Вони не тільки сказали, що «Бука» не було, вони сказали, що не було комплексу протиповітряної оборони, який перемістили в Україну. Але ми знаємо, що це точно неправда. І «Бук» і також «Панцир» перемістили до Макіївки в січні-лютому 2015 року. І також до Донецької області у 2014 році. «Панцир-С1» (зенітний ракетно-гарматний комплекс — ред.) ніколи не експортувався до України. Ним користуються тільки в Росії та декількох інших країнах, як, приміром, Сирія. Хіба хтось привіз «Панцир» до України із Сирії або з Іраку. «Бук» мають на озброєнні українські Збройні сили, але «Панциря» в них немає.

Міноборони чи Міністерство закордонних справ — я не знаю точно, хто це сказав — заявляли про те, що жодного комплексу протиповітряної оборони з Росії в Україну не перевозили. Ми знаємо, що це неправда — перевозили не тільки «Бук», але також і «Панцир». Вони могли б дуже легко довести, що кажуть правду, якби дозволили Олегу Іваннікову дати публічне інтерв'ю на відео, щоб ми його впізнали. Він має дуже особливий високий тембр — «жіночий голос». Вони мали б дозволити йому говорити, щоб ми могли почути його голос і зрозуміти, чи дійсно він Іванников або «Оріон», як про це заявляє спільна слідча група.

Я впевнений, що в них дуже точний облік місць, де міститься військова техніка. Востаннє «Бук 332» 53-ої зенітно-ракетної бригади бачили 18 липня 2014-го. Якби вони могли показати нідерландській слідчій групі, де він тепер, це сильно допомогло б розслідуванню. Він не може просто випаруватися.

Я сумніваюся, що він нині в Курську. На мою думку, він, може, на дні Чорного або Каспійського моря.

Що ще вам потрібно дізнатися? Ми знаємо, хто такий «Хмурий», ми знаємо хто такий «Дельфін», і тепер завдяки вашій роботі — хто такий «Оріон». Що ще вам потрібно дізнатися?

Я б сказав, що це є три найважливіші особи. Дубинський, який відповідав за логістику в «ДНР», був головою так званої розвідки під Гіркіним-Стрєлковим. «Дельфін» та «Оріон» були в Краснодарі та Луганську і відповідали за логістику, пов'язану з переміщенням «Бука» через кордон з Росією, а відтак — за його повернення до Росії. Вони, напевно, найвищі посадовці, про яких ми знаємо. Є ще декілька людей, щодо яких ми могли б вести розслідування. «Бібліотекар» — це або людина, або група. Ми ще не знаємо точно, хто це. У телефонних розмовах, що перехопила спільна слідча група, згадується група «Бібліотекар», яка перевозила «Бук».

Крім того, є ще декілька осіб. Один з них, імовірно, заступник Дубінського, який керував розвідкою в «ДНР» під Стрєлковим-Гіркіном. Але невідомо, чи Bellingcat зможе це визначити.

Але питання, яке мене найбільше цікавить, і я впевнений, що вони це або вже знають, або скоро з'ясують, — хто був у кабіні «Бука»? Хто був «за кермом»? Хто там насправді сидів і вистрілив? І відповідь буде — або якісь сепаратисти, яким знайома система «Бук» (бо, звісно, були росіяни та українці, що служили в ПВО і вміють ним користуватися. Але ймовірно (але не стовідсотково), що це були військові 53-ої бригади з Курська. Це найголовніше завдання слідчої групи. Вчора на прес-конференції вони закликали людей в Курську та в інших містах надати інформацію про людину, яка сиділа в кабіні «Бука» та вистрілила. Це найважливіше питання.


Раніше Bellingcat оприлюднила доповідь, згідно з якою до збиття літака причетний генерал-майор РФ Сергій Дубінський. Сам Дубінський заперечив свою причетність до катастрофи. Пізніше журналісти видання «Новая газета» розшукали товариша Дубінського по службі, ветерана бойових дій в Афганістані, а нині — лідера самооборони Запоріжжя Сергія Тіунова, який підтвердив голос Дубінського на запису телефонної розмови, що перехопила міжнародна слідча група. Голландські журналісти також знайшли будинок підозрюваного в катастрофі МН17 Дубінського.

Також міжнародна група розслідувачів Bellingcat і російський сайт The Insider опублікували спільне розслідування, в якому розкривається особистість іще однієї людини, ймовірно причетної до катастрофи рейсу МН17 Малазійських авіаліній під Донецьком 17 липня 2014 року. Чоловік з позивним «Дельфін» фігурує на записах перехоплених телефонних розмов. Розслідувачі стверджують, що «Дельфін» — це генерал-полковник російської армії в запасі Микола Федорович Ткачов.

24 травня 2018-го члени Міжнародної слідчої групи (JIT), яка розслідує катастрофу рейсу MH17, офіційно заявили, що ракета «Бук», яка збила літак «Боїнг» неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії і належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Міністерства оборони Росії, яка розташована у Курській області.

Австралія та Нідерланди офіційно звинуватили Росію у збитті МН17. Також на дані розслідування відреагували НАТО та ЄС.

Президент РФ Володимир Путін заявив, що не встиг ознайомитися зі змістом доповіді, але може «сказати одразу», що Росія визнає висновки слідства тільки в тому випадку, якщо буде приймати «повноцінну участь в розслідуванні». А Міноборони РФ заявило, що ракети, якою збили МН17, немає на їхньому озброєнні.

Українські користувачі Twitter після після звіту Міжнародної слідчої групи запустили тег #БУКваш.

«Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.

13 жовтня 2015 року комісія Ради безпеки Нідерландів, яка розслідує причини катастрофи лайнера, опублікувала доповідь, в якій ідеться, що літак збили ракетою класу «земля — повітря», випущеною із зенітно-ракетного комплексу «Бук». Згідно із офіційним звітом слідчої комісії у справі, «Боїнг» МН17 був збитий з російського «Буку» з окупованої території Донбасу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто насправді збив МН17? Аналіз Bellingcat і Atlantic Council.

Наразі слідство визначило імена 100 причетних до аварії «Боїнга» МН17.