Кіпр скоро перестане видавати паспорти в обмін на гроші. Цю програму критикували в ЄС — а ще нею зловживали олігархи
Влада Кіпру із 1 листопада скасовує дію програми видачі так званих «золотих паспортів» — надання іноземцям громадянства в обмін на мінімум два мільйони євро інвестицій. Ця програма неодноразово критикувалася в Євросоюзі, членом якого Кіпр є. А ще нею часто користувалися російські та українські олігархи.
Як повідомляє кіпрське видання Politis, рішення влади Кіпру не стосуватиметься заявок на отримання «золотих паспортів», які розглядаються нині (таких, за даними видання, 700, а також заявок, які будуть подані до кінця жовтня.
Закрити програму кіпрський уряд вирішив на наступний день після виходу документального фільму Al-Jazeera про зловживання, пов’язані з програмою видачі «золотих паспортів». Видання й раніше розповідало, як Кіпр видавав громадянство закордонним олігархам, чиї статки не завжди здобувалися чесним шляхом.
У ЄС видачу кіпрського громадянства в обмін на інвестиції неодноразово критикували, бо влада країни недостатньо ретельно перевіряла походження коштів, зазначає Reuters. Зокрема, програмою могли користуватися олігархи для відмивання набутих злочинним шляхом статків, а також для отримання іноземцями права безперешкодного в'їзду в Шенгенську зону (в яку входить і Кіпр).
Що це взагалі за програма і що з нею не так?
Вона виникла у 2014 році. Відповідно до неї, іноземець міг отримати громадянство Кіпру в обмін на інвестиції в економіку країни. Наприклад, потрібно було вкласти не менше 2 млн євро у придбання житла чи комерційної нерухомості, не менше 2 млн євро для створення або участі в підприємствах, які розташовуються та проводять активну діяльність на Кіпрі, а також працевлаштувати щонайменше п’ятьох громадян Кіпру. Також потрібно було зробити благодійний внесок у 150 тисяч євро.
У серпні журналісти Al-Jazeera опублікували розслідування про те, що Кіпр продавав своє громадянство корупціонерам зі всього світу. Зокрема вони згадували про ексміністра екології України та президента найбільшої української приватної газовидобувної компанії Миколу Злочевського. Найбільшу частину родовищ Burisma отримала в той час, коли Злочевський керував Мінекології, що стало предметом розслідування після 2014 року, коли Злочевський вже залишив Україну.
Проти Злочевського розслідували кримінальні справи. Журналісти Al-Jazeera вказували, що отримання громадянства Кіпру допомогло йому уникнути покарання.
А як показало у вересні розслідування Politis, окрім Злочевського, серед українців кіпрські паспорти отримали, зокрема, олігарх Ігор Коломойський, його дружина Ірина та дочка Анжеліка; один зі співвласників групи «Приват» Геннадій Боголюбов; колишній секретар Ради національної безпеки та оборони України (2006-2007), співвласник корпорації «Індустріальний союз Донбасу» Віталій Гайдук та його дружина Олена.
- Поділитися: