Конституційний суд (КС) України прийняв рішення за конституційними скаргами низки громадян, зокрема, народної депутатки України Надії Савченко і колишнього глави Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Валерія Чорнобука, щодо положення ч. 5 ст. 176 Кримінального процесуального кодексу, визнавши цю норму незаконною.

У КС вважають, що положення допускає застосування запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою на підставі чисто формального судового рішення, що порушує принцип верховенства права.

«Конституційний Суд України виходив з того, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю» і вважає, що обмеження права на свободу та особисту недоторканність має здійснюватися «виключно на підставі вмотивованого рішення суду».

А тримання під вартою «є найсуворішим запобіжним заходом серед усіх запобіжних заходів, передбачених Кодексом та є «винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу»». 

Народній депутатці Надії Савченко закидали спробу повалення конституційного ладу, посягання на життя президента України, підготовку терористичного акту, сприяння діяльності терористичної організації та незаконне володіння зброєю. Усе це тягне на довічне ув'язнення.

А екс-главу Апеляційного суду Криму Валерія Чорнобука підозрювали у державній зраді. 10 червня Київський апеляційний суд звільнив Чорнобука з-під варти.

Конституційні скарги, окрім Савченко та Чорнобука, подавали також Марина Ковтун, а також Ігор Костоглодов.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile