Кулеба: «Не маю сумнівів, що ми відкриємо опцію постачання бойових літаків»

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що не сумнівається у постачанні Україні бойових літаків від міжнародних партнерів. Він зазначив, що єдині бар'єри партнерів — психологічні.

Про це міністр сказав в етері єдиного телемарафону.

«Не принципово, чи це буде американський F-16, шведський Grippen, французький Mirage чи Rafale, або ж Eurofighter. Принципово відкрити позицію, зняти табу та отримати першу ескадрилью літаків. Потім уже будемо визначатися з огляду на доступність на ринку та обслуговування, на яку саме модель робити основну ставку», — сказав Кулеба.

Міністр пояснив, що зараз із погляду масовості на ринку та доступності обслуговування базовою моделлю для України є американський F-16. Але не обов’язково саме ця модель стане першим іноземним бойовим літаком, який отримає Україна. Важливо розблокувати надання іноземних бойових літаків як таких.

«Я не маю сумнівів, що ми відкриємо опцію постачання бойових літаків. І тут МЗС, Міноборони, Офіс президента, особисто президент Володимир Зеленський — вся команда працює над тим, щоб відкрити ці останні зачинені двері», — сказав міністр.

На думку глави МЗС, єдині бар’єри партнерів у наданні Україні бойових літаків — психологічні. Такі самі перепони раніше були щодо передання систем HIMARS, Patriot, західних танків тощо.

Авіація для України

В Офісі президента висловили сподівання, що наступна зустріч представників країн-союзників України у форматі «Рамштайн» буде «авіаційною». Президент Володимир Зеленський під час виступу перед парламентом Великої Британії також закликав до формування «авіаційної коаліції».

За даними Politico, західні країни вже почали дискусію щодо постачання Україні винищувачів на запит Києва та за лідерської підтримки країн Балтії.

Міністр оборони Словаччини Ярослав Надь заявив, що Україні можуть віддати винищувачі МіГ-29, які у країні більше не використовують.

Нідерланди заявили, що готові обговорити надання Україні винищувачів американського виробництва F-16. У Великій Британії допускають варіант відправлення в Україну винищувачів, але вже після виведення військ рф з України — для патрулювання повітряного простору. Не виключають постачання Україні винищувачів також у Франції та Польщі.

Тим часом міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що про передання Україні німецьких винищувачів «не може бути й мови». Президент США Джо Байден на запитання про передання Україні F-16 відповів коротким «ні». А втім, за даними ЗМІ, У Пентагоні відмову Байдена сприйняли скептично.

На тлі дипломатичної роботи щодо літаків для України міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що зараз ведуться перемовини із західними партнерами про пошук платформи для надання тактичної авіації.