Як Київ готується до фіналів Ліги чемпіонів

До фіналу Ліги чемпіонів УЄФА — трохи більше тижня. Він відбудеться 26 травня в Києві на НСК «Олімпійський», хоча підготовка столиці почалася майже рік тому. Під час основної клубної футбольної події Європи до Києва завітає близько 100 тисяч туристів, аеропорт Бориспіль працюватиме вдвічі інтенсивніше — спеціально для фанів відкриють термінал В, а прямо на Хрещатику зіграють «легенди футболу».

Що чекає на киян та гостей міста в дні проведення фіналів чоловічої та жіночої Ліги чемпіонів УЄФА — розповідає Громадське.

Як прийматимуть гостей

У фіналі чоловічої Ліги чемпіонів зіграють іспанський «Реал» (Мадрид) та англійський «Ліверпуль». На кожен клуб УЄФА виділила по 17 тисяч квитків на стадіоні НСК «Олімпійський». Але в «Ліверпуля» є особливість — разом із фанатами, що мають квитки, зазвичай приїздить така ж кількість безквиткових уболівальників. Загалом КМДА очікує приїзду 100 тисяч гостей — окрім фанатів, це спонсори й партнери турніру.

«Аеропорт «Бориспіль» у день чоловічого фіналу працюватиме вдвічі інтенсивніше за піковий день минулого року. Фінал Ліги чемпіонів — це наймасовіша одноденна подія року. Переважна більшість уболівальників летітиме до України. Найбільше пасажирів прийме «Бориспіль». Для цього спеціально відкриють термінал В — туди прилетять фани «Ліверпуля». Мадридці — у термінал D», — розповідає менеджер із гостинності КМДА Сергій Хижняк.

Загалом же аеропорт «Бориспіль» 26 травня планує прийняти до 100 чартерів. Як планується київською владою, всі ці літаки пробудуть на стоянці в аеропорту до 7 години ранку 27 травня. Тобто перебування більшості гостей обмежиться однією добою.

Щоправда, в Києві не буде представництва одного з постійних спонсорів Ліги чемпіонів — російського Газпрому, про це вдалося домовитися з УЄФА

Київська влада спеціально розводить фанатів команд різними локаціями, щоб уникнути сутичок. Для цього від терміналів прильоту вболівальників курсуватиме додатково близько 150 автобусів до точок збору прихильників кожної з команд. Фанати «Ліверпуля» розташуються в парку Шевченка, «Реала» — біля Палацу Україна.

Бійці підрозділу «Поліція діалогу» біля стадіону НСК «Олімпійський» тренуються стримувати уболівальників під час підготовки до патрулювання під час проведення фіналів Ліги чемпіонів УЄФА в Києві, 15 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKOРятувальники та поліція тренуються надавати швидку допомогу потерпілим унаслідок можливих сутичок між уболівальниками команд-суперниць, Київ, 15 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Локації фіналу

«У кожній з точок збору фанатів будуть фуд-корти, камери схову, де вболівальники зможуть залишити заборонені на стадіоні речі, будуть волонтери та встановлять туалети», — менеджер з гостинності КМДА Сергій Хижняк деталізує організаційні питання.

Фанати «Ліверпуля» заходитимуть на НСК «Олімпійський» зі сторони вулиці Еспланадної, «Реала» — з Троїцької площі. Ворота для входу на стадіон відкриються за три години до початку гри — о 18:45.

Утім, повністю розвести фанатів обох команд таки не вдасться. На Хрещатику працюватиме «Фестиваль чемпіонів». Саме там зустрічатимуться як уболівальники, так і звичайні кияни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Реал» — «Ліверпуль»: 5 фактів про команди київського фіналу Ліги чемпіонів

Графіка: ГромадськеОблаштування фан-зони до фіналів Ліги чемпіонів на Хрещатику в Києві, 14 травня 2018 року. Рух автотранспорту Хрещатиком від вулиці Богдана Хмельницького до Майдану Незалежності перекритий до 30 травня Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

«Фестиваль чемпіонів»

Це зона на Хрещатику, від ЦУМу до Майдану Незалежності, де проводитимуть свої заходи партнери УЄФА. Щоправда, в Києві не буде представництва одного з постійних спонсорів Ліги чемпіонів — російського Газпрому, про це КМДА вдалося домовитися з УЄФА.

На «Фестивалі чемпіонів», зокрема, працюватиме музична сцена: 25 травня виступить нідерландський діджей і продюсер Роберт ван де Корпут, більш відомий як Hardwell, також протягом фестивалю там можна буде почути українські гурти Onuka, ТНМК і Даха Браха.

Публічного перегляду матчу чоловічого фіналу під час «Фестивалю чемпіонів» не буде. Натомість КМДА організовує таку зону на Контрактовій площі. До речі, це буде першим в історії УЄФА публічним переглядом фіналу Ліги чемпіонів

Фестиваль відкриють 24 травня, в день жіночого фіналу Ліги чемпіонів, заходи продовжуватимуться до 27-го. Режим роботи — від 11 до 23 години.

У день чоловічого фіналу «Фестиваль чемпіонів» не працюватиме — 26 травня зона закриється о 20:00.

Графіка надана ФФУ

Головним фестивальним заходом стане «Турнір чемпіонів», він відбудеться на Хрещатику в п'ятницю, 25 травня о 16:00. У змаганнях візьмуть участь чотири команди — «Легенди «Ліверпуля», «Легенди «Реалу», «Легенди «Ліги чемпіонів» та «Друзі Шевченка».

«Гратимуть 2 тайми по 15 хвилин, по 5 гравців у кожній команді. У перерві між матчами кожен охочий зможе сфотографуватися та взяти автограф у свого кумира», — розповіла керівниця прес-служби Федерації футболу України Тетяна Горобченко.

Серед легендарних футболістів, які візьмуть участь у турнірі, — Єжи Дудек, Роберто Карлос, Луїш Фігу, Давор Шукер, Стів Макманаман, Робі Фаулер, Іан Раш, Андрій Шевченко тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Єгипетський фараон»: як нападник «Ліверпуля» Салах об'єднав країну

Публічного перегляду матчу чоловічого фіналу під час «Фестивалю чемпіонів» не буде. Натомість КМДА організовує таку зону на Контрактовій площі. До речі, це буде першим в історії УЄФА публічним переглядом фіналу Ліги чемпіонів — раніше Європейська футбольна асоціація забороняла подібні заходи.

Тренування бійців Національної гвардії та Служби безпеки, які разом з поліцією здійснюватимуть охорону на локаціях проведення фіналів Ліги чемпіонів УЄФА, Київ, 14 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Інспектування стадіону НСК «Олімпійський», де відбудуться фінальні матчі  Ліги чемпіонів УЄФА, Київ, 14 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

«Зірки чемпіонів»​

Київ почали оформлювати ще 16 квітня, коли на вулицях з'явилися рекламні прапорці та банери жіночої та чоловічої Ліги чемпіонів. Окрім цього, встановили конструкції у вигляді офіційного гештегу київського фіналу — #UCLfinal, та об'ємні копії офіційних м'ячів Ліги чемпіонів УЄФА — на бульварі Тараса Шевченка, Бессарабській площі, Майдані Незалежності, кінотеатру «Київ», Головпоштамту та КНУ імені Тараса Шевченка.

А у 8-ми найпопулярніших туристичних локаціях Києва з'явилися конструкції у вигляді «Зірки чемпіонів».

«КМДА запускає фотоконкурс: потрібно зробити світлину біля кожної зірки і розмістити всі фото на власних сторінках у соцмережах із зазначенням геолокації. Потім — зареєструватися на сайті photocontest.kiev.ua або за посиланням QR-коду, яке є на кожній «Зірці чемпіонів». Тоді ви отримаєте шанс виграти офіційний м'яч київського фіналу з підписами легенд світового футболу», — розповів головний організатор фіналів Ліги чемпіонів від КМДА Андрій Мирошніченко.

Молоді люди фотографуються біля «Зірки чемпіонів» на Майдані Незалежності в Києві, 15 травня 2018 року. Київ готується до фіналів Ліги чемпіонів Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

За словами чиновника, в такий спосіб збільшиться туристична привабливість Києва. Адже сьогодні великі туроператори будують туристичні маршрути саме за відмітками геолокацій у соцмережах. Що більше позначок, то більша туристична привабливість міста.

Загалом на оформлення міста до фіналів Ліги чемпіонів КМДА витратила 25 мільйонів гривень. Головним розпорядником коштів стала Федерація футболу України, а точніше її дочірня компанія — «ФФУ Маркетинг». Гроші, за словами чиновників, витратили на святкове оформлення, організацію прийому гостей, передачу кубків ЛЧ Києву, проведення публічного перегляду та міжнародну промоцію Києва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки заробить Київ на фіналі Ліги Чемпіонів

Графіка: Громадське

Доступність

Спеціально для іноземних туристів створили сайт Visitkyiv.travel, адаптований для всіх носіїв, який окрім української та російської, має також англійську, німецьку й китайську версії. Ресурс допоможе орієнтуватися в місті.

Також буде доступним застосунок для смартфонів на Android та IOS — Kyiv city guide. Крім основної інформації про місто, у ньому також є аудіогід по туристичним локаціям.

На час проведення фіналів Ліги чемпіонів працюватиме система Kyivpass — це своєрідна перепустка, яку можна придбати онлайн. Ціни мультиквитків коливаються в залежності від функціоналу: картка може бути квитком у транспорті, перепусткою до музеїв чи дисконтом у закладах харчування.

У дні фіналу на власному авто в місто краще не виїжджати. 26 травня, згідно з розпорядженням КМДА, перекриють або обмежать рух у півторакілометровій зоні навколо НСК «Олімпійський»

Кожен, хто має квитки на жіночий та чоловічий фінали Ліги чемпіонів, а також перепустки чи акредитації на футбол, зможе безоплатно користуватися автобусами, тролейбусами й трамваями «Київпастрансу», метрополітеном та фунікулером. Тривалість такого періоду — півтори доби. Для власників квитків на жіночий фінал — з 6:00 24 травня до 12:00 наступного дня, на чоловічий — аналогічно, починаючи від 26 травня.

«УЄФА для компенсації втрат міського бюджету на таку програму транспортної лояльності виділило 100 тисяч євро», — розповідає менеджер із гостинності КМДА Сергій Хижняк.

Працівники прикрашають фан-зону до фіналів Ліги чемпіонів УЄФА в центрі Києва, Україна, 17 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Організація руху в столиці

У дні фіналу на власному авто в місто краще не виїжджати. 26 травня, згідно з розпорядженням КМДА, перекриють або обмежать рух у півторакілометровій зоні навколо НСК «Олімпійський» — такими є вимоги УЄФА.

У день чоловічого фіналу не працюватиме станція метро «Олімпійська». Київська влада загалом рекомендує користуватися громадським транспортом, адже більша частина центру столиці буде пішохідною. Пропуск автомобілів тих киян, які проживають у зоні обмеження руху, здійснюватиметься лише за наявності паспорта із відповідною пропискою.

Детальніше про те, як Київ приймає фінали Ліги чемпіонів, у програмі Громадське.Фінал чемпіонів. Наступний ефір —19 травня, о 19:00.

Графіка: Громадське