Світ

«У нас тут нудно, посадили всього кілька людей» — як Липецьк голосував на виборах президента РФ (РЕПОРТАЖ)

26 березня, 2018 19:00
Світ/«У нас тут нудно, посадили всього кілька людей» — як Липецьк голосував на виборах президента РФ (РЕПОРТАЖ)
Зберегти
Вигляд
18 березня в Росії — день президентських «виборів без вибору», як їх називають скептично налаштовані до нинішньої влади росіяни. Головного опозиціонера Олексія Навального до участі не допустили, і він оголосив виборам бойкот, а головний кандидат — чинний президент Росії Володимир Путін — майже відмовився від особистої реклами, проте Кремль закликав неодмінно прийти на вибори.

Щоб зрозуміти, як готувалися до виборів у звичайних російських містах, Громадське вирушило до Липецька — міста, про яке українці неодноразово чули: саме там працювала донедавна кондитерська фабрика Roshen, що належала президентові України Петру Порошенку. Про те, як місто готувалося до виборів і голосувало — у репортажі Громадського.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Влада Путіна тепер безмежна — політичний оглядач Михайло Фішман про вибори президента РФ

Вулиця Гагаріна майже не відрізняється від інших вулиць Липецька, подібного до інших містечок на пострадянському просторі, які зводилися в епоху сталінської індустріалізації. Півмільйонний Липецьк, за винятком маленького історичного центру, побудований навколо Новолипецького металургійного комбінату — найбільшого підприємства в країні. За логікою Сталіна, радянський робітник повинен був ходити на роботу пішки, а тому спочатку в 1930 році вирішили побудувати завод, навколо якого почали зводити місто. Воно поступово розросталося — так і з'явилася вулиця Гагаріна.

Липецьк напередодні президентських виборів, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеЛипецьк напередодні президентських виборів, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Штаб Олексія Навального розташований в одному будинку з магазином, де продають гранітні пам’ятники, зокрема надгробки. На вході — червоні кульки, на яких написано «Навальний 2018». Слоган, з яким Навальний йшов на вибори, виявився неактуальним, зате запам'ятовується. Його можна побачити на гумових браслетах та календарях, а хештег #безменя, яким Навальний закликав бойкотувати вибори, написаний на значках і футболці одного з волонтерів. Сам Навальний посміхається з передвиборчого плаката.

У п'ятницю 16 березня тут проходить останнє перед виборами навчання спостерігачів, які працюватимуть на виборчих дільницях. На лекцію прийшли кілька десятків людей, здебільшого молодь до 25-ти, але є й старша жінка, вона ховається за куртками, щоб не потрапити в об'єктив фотоапарата.

Хлопець із сережкою у вусі — Ілля Данилов, голова місцевого штабу Навального каже: «Вона працює десь на бюджетному підприємстві, тому боїться. Але хоче щось міняти в країні».

Навчання спостерігачів у Штабі Олексія Навального в Липецьку, які працюватимуть на виборчих дільницях у день виборів президента Росії, 16 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеНа фото ліворуч — голова липецького штабу Олексія Навального Ілля Данилов, праворуч — правозахисник Валерій Корольов. Навчання спостерігачів, які працюватимуть на виборчих дільницях у день виборів президента Росії, 16 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

На цих виборах все тільки починається

Про вибори в Липецьку мало що нагадує — помічаємо лише кілька стендів й агітацію на балконах. На одному з подвір’їв — плакат «Putin Team — я в команді», на балконі сусіднього будинку — «Сильний президент — сильна Росія». Але таких плакатів мало.  У «день тиші» 17 березня залишилися тільки білборди Центрвиборчкому, які закликають прийти на вибори. Людей на вулицях небагато, тільки на річці Воронеж жваво — вона замерзла, й від самого ранку там чергували рибалки.

Рибалки на укритій кригою річці Воронеж у Липецьку, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеПлакат «Putin Team — я в команді» на вікні одного з житлових будинків у «день тиші» перед виборами президента, Липецьк, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

«Липецьк — дуже аполітичне місто. Тут усім однаково. Є кілька білбордів із Сонцеликим, відомим у вузьких колах як Володимир Путін. І все», — пояснює Ілля Данилов. Він здивовано перепитує, коли дізнається, що ми з України та щиро не розуміє, чому взагалі ми приїхали до Липецька.

«Та в нас тут нудно, — каже Ілля. — Кілька людей тільки посадили, мені фарбою двері облили, нічого цікавого. Липецьк узагалі, напевно, найменш відоме місто Росії. Я бачив людей, які думали, що Липецьк в Україні. До речі, а як правильно — «в Україні» чи «на Україні»? В Україні, кажете? Добре».

Данилову 28 років, політикою почав займатися нещодавно — торік очолив штаб Навального. Як і решта, точно знає результат виборів, утім, його це не лякає. На питання, що робитиме далі, спокійно відповідає: «Працюватиму». Місцева опозиція сприймає ці вибори лише як ще один із кроків на шляху до масштабних змін. У тому, що вони відбудуться, Ілля не сумнівів не має.

«Я люблю свою країну, я люблю вашу країну, я хочу, щоб наші країни ніколи не сварилися, — переконує він. — Росія взагалі виступає нині таким п'яним сусідом. Ось є майданчик, там США, там Європа, Україна та п'яниця, який постійно бешкетує».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вибори є — вибору нема: як блокували посольство РФ (ФОТОРЕПОРТАЖ)​

«День тиші» перед виборами глави держави у Липецьку. Білборд Центрвиборчкому на зупинці громадського транспорту, який закликає росіян прийти на виборчу дільницю 18 березня, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське«День тиші» перед виборами глави держави у Липецьку, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Спостерігачем на цьогорічних виборах Ілля не буде, але прийшов послухати лекцію, де цьому навчають. Викладає Валерій Корольов — відомий у Липецьку правозахисник. Він часто воює з владою. Кілька разів його навіть затримували. Утім, тут це звична справа для всіх, хто бодай намагається йти супроти традиційної політики.

«ЦВК поставила план на спостерігачів і вже 2400 людей навчені, які молодці, — гарячкує Корольов. — А ми про цих спостерігачів ні сном, ні духом. У нас тут 200 людей, так ми їх не один місяць ведемо. Я хлопцям так і сказав на лекції: ви не готові. Набрати 2400 спостерігачів можна. Тільки що вони робитимуть? Сидітимуть й дивитимуться?»

Голова липецького штабу Олексія Навального Ілля Данилов (ліворуч) під час останнього навчання спостерігачів, які працюватимуть на виборчих дільницях у день виборів президента Росії, 16 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Будь-що забезпечити явку

Головне завдання цих виборів — збільшити явку. На це кинули всі сили й адміністративний ресурс, розповідають у Липецькому відділенні «Голосу» — руху на захист прав виборців. Білборди із закликом прийти на вибори — лише мала частина.

«О, знову смс-ка прийшла, — каже Валерій Корольов, коли ми сидимо в штабі «Голосу». — Шановний виборцю, не забудьте, що 18 березня відбудуться вибори президента Російської Федерації...»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Геї, вояки НАТО й молитви за Путіна: як у Росії закликають прийти на президентські вибори

«Мені таких смс-ок знаєте скільки приходить? Десь 20 на день», — перебиває Корольова Ірина Щурко, координаторка «Голосу» в Липецьку. Їхній штаб — це невеличка кімнатка з двома столами. За одним працює Ірина, на іншому лежать робочі матеріали — листівки, пам'ятки спостерігачам. І великий пакет зі значками: «За вільні вибори», «Чорний день голосування» тощо. У сусідній кімнатці піч, на столі — печиво, яке Ірина спекла вранці, «щоб відволіктися». Тут по-домашньому затишно.

За два дні до виборів пропагандистський канал НТВ показав «фільм-викриття» про «Голос». 25 хвилин журналісти розповідали, що рух спонсорується американцями й тими, «хто влаштував в Україні Майдан». Ірина та Валерій сміються, мовляв, до таких сюжетів звикли. За їхніми словами, така увага від НТВ означає, що «Голос» став справді серйозною організацією. У рідному місті до Ірини й Валерія ставляться по-різному. Розповідають, що в громадських місцях з ними навіть не вітаються, зате потім телефонують і просять про допомогу або просто скаржаться на життя.

Правозахисник Валерій Корольов у штабі Липецького відділення руху на захист прав виборців «Голос», Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Саме «Голос» переважно навчає спостерігачів. Ірина розповідає, що на лекції часто приходять підставні люди, щоб потім  влаштувати провокацію на виборах:

«Буває, що я ставлю людину на дільницю, а в день виборів, вона зникає — не відповідає на дзвінки й дільниця залишається без спостерігача. Або ж приходить, але не виконує свою функцію, не слідкує за порушеннями».

Крім підготовки спостерігачів, «Голос» фіксує порушення в передвиборчій агітації. На сайті руху є інтерактивна мапа, де відмічені порушення в кожному регіоні. У Липецьку, як і по всій країні, вони здебільшого пов'язані зі спробою збільшити явку. Наприклад, люди, які працюють на бюджетних підприємствах, у «добровільно-примусовому» порядку ходили домівками, агітуючи взяти участь у виборах. Один із таких «волонтерів» погодився поговорити з кореспондентами Громадського на умовах анонімності. Говорити відкрито, та ще й з українським телебаченням, готові тільки ті, кому немає чого втрачати.

«Прийшли, сказали, що набирається команда з добровольців, які агітуватимуть за вибори, — розповідає чоловік. — Ну я пішов, мені було цікаво. Та всі пішли. Розповідали про вибори, без прив'язки до конкретного кандидата. Просто говорили, що треба проголосувати. Зрозуміло, якісь преференції обіцяли. Кому премію, кому просування по службі».

«Цю ятку швидко прикрили, — каже Ірина Щурко. — У мене в під'їзді теж ходив такий «волонтер». Його спочатку послала далеко і надовго моя сусідка — тиха бабуся, янгол божий. В іншій квартирі навіть двері не відчинили. І ходити припинили. Якби продовжили, було б сильне відторгнення. І навпаки, явка б сильно впала».

Координаторка «Голосу» в Липецьку Ірина Щурко, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

«Пряники» для виборця

Знайомих українському виборцю методів підкупу в Липецьку на президентських виборах немає — тут не роздають гречку й шкарпетки. Президентські вибори не підходять для цього, пояснюють в «Голосі», а ось на місцевих таке трапляється часто. Під час виборів президента влада обіцяє інші «пряники» — підвищення пенсій, пільговий проїзд. Потім це все компенсується зростанням тарифів.

До виборів у Росії традиційно намагаються створити святкову атмосферу, щоправда, в Липецьку вона не відчувається. Але Валерій та Ірина запевняють, що підготовка триває. А надто, що 18 березня — день анексії Криму, який в Росії відзначають, як «день возз'єднання Криму з Росією». У місцевому палаці культури з цієї нагоди — святковий концерт. А в Москві, приміром, концерти триватимуть кілька днів.

Окрема тема виборів — селфі на дільниці або з бюлетенем. Призи обіцяють різні — у Красноярську володар кращого селфі отримає автомобіль, обіцяють розіграти також смартфони та планшети. Ну і традиційно до виборів на дільницях продаватимуть продукти за зниженими цінами — вдвічі, а то й утричі дешевше.

«По Липецьку явка буде відсотків 50, десь так, — прогнозує Корольов — В області, напевно, буде більше. У селах узагалі все трохи інакше. Там явку завищують штучно. Бувало, за весь день на дільниці 200 людей, спостерігач вийшов на півгодини, і за цей час вже плюс сто. І звідки вони взялися, якщо спостерігач нікого не бачив — це риторичне питання».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Хто фінансує кампанію Путіна та як він використовує адмінресурс — розслідування​

«Спостерігачам у селах важче, — додає Ірина Щурко. — Від дільниць ходять по домівках, голосують навіть люди, які не рухаються. А спостерігач цього не бачить, він у комісії сидить. Траплялося на минулих виборах, що в селах на восьми дільницях явка була 98% — 100% за певного кандидата. Математика тут не працює».

«День тиші» перед виборами глави держави у Липецьку. Білборд Центрвиборчкому на стіні спортивного комплексу, який закликає росіян прийти на виборчу дільницю 18 березня, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське«День тиші» перед виборами глави держави у Липецьку. Вид на Адміністративний суд Липецької області, Росія, 17 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Бізнес як опора влади

Забезпечити явку на виборах взялися й на заводах. Ірина Щурко розповідає, що Новолипецький металургійний комбінат (НЛМК) пообіцяв забезпечити стовідсоткову явку. Декого навіть зніматимуть на кілька годин із цехів, хоча виробництво повинно бути безперервним. Повну лояльність до нинішньої та майбутньої владі підприємство показує вперше, каже Корольов. Власник комбінату Володимир Лісін цьогоріч очолив список Forbes і вважається найбагатшою людиною в Росії. Тепер він вирішив будувати відносини з владою, яких раніше не було, переконаний Корольов.

Навколо Липецька — особлива економічна зона, тут бізнесу діють м'якші та вигідніші умови. Тому стосунки бізнесу з владою щонайменше нейтральні, а то й лояльні. Це дало результат — за останні роки в Липецьку перестала працювати тільки фабрика Roshen, та й то виключно з політичних причин.

До 2014 року кондитерська фабрика розвивалася так само активно, як і будь-яка інша промисловість у місті.

У 2015-му повинен був запрацювати ще один майданчик, більший від будь-якого заводу Roshen в Україні. Як розповіли на фабриці, цукерки продавалися не лише в Росії, але й за кордоном. Виробництво потрібно було розширювати, однак військовий конфлікт між Росією і Україною заморозив будівництво. А у 2017 році всю фабрику законсервували.

«У квітні 2017-го повністю зупинилося виробництво, а влітку розрахувалися з людьми. Усі неустойки виплатили», — розповідає начальник охорони Юрій Олександрович. Грошима в Roshen ніколи не обділяли, це кажуть усі в Липецьку. Якщо середня зарплата по місту — 20 тисяч рублів (350 доларів), то на фабриці платили щонайменше вдвічі більше. Нестачі в кадрах не було ніколи, охочих там працювати стояла черга, хоча ставлення до Roshen було неоднозначним — після 2014 року співробітників, бувало, й били, розповідають на фабриці. Та навіть після цього з роботи не йшли. Це типова позиція жителів Липецька, каже Валерій Корольов, — стабільність і впевненість у завтрашньому дні найважливіші. І додає: «Звичайно ж, тут проголосують за Путіна».

Адміністративна будівля кондитерської фабрики Roshen в Липецьку, Росія, 16 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

День виборів

О 10:30 за московським часом на виборчих дільницях у Липецьку вже був ажіотаж. Активно голосувати почали з 8 ранку, що трохи дивно, а надто якщо зважити на погоду —  мінус 18 градусів. Тому людей на вулиці небагато — всі збиралися тільки біля своїх дільниць.

«Уже 200 людей проголосувало, я не встигаю рахувати», — каже Олександр, спостерігач на одній з дільниць. Він зі штабу Навального, та позаяк Навальний у виборах участь не бере, Олександр зареєструвався від партії «Яблоко» Григорія Явлінського. На вигляд йому років 20, але він один з найактивніших «навальністів» у місті.

Виборча дільниця у Липецькому коледжі транспорту і дорожнього господарства у день виборів президента Росії, 18 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеВиборча дільниця у Липецькому коледжі транспорту і дорожнього господарства у день виборів президента Росії, 18 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

«З 8 ранку черга була, — каже Олександр. — Автобуси їздять один за одним, підвозять людей. Я підійшов до голови, сказав, а мені показали на оголошення: ось, говорили ж, організують маршрут. Але це нонсенс, такого просто не може бути. Голова мені вже сказав, щоб я поменше знімав і взагалі говорив».

Автобуси, які підвозили людей на дільницю, однакові — жовті «ПАЗіки» з табличкою «ДІТИ». Пасажири разом виходили і ставали в чергу до одного члена комісії — це значить, що вони з одного будинку. Валерій Корольов, який після повідомлення про це зараз же приїхав на дільницю, каже — такі порушення всюди.

«Узагалі-то, такі підвезення незаконні, — пояснює Корольов. — Ну як, вони дозволені, якщо люди живуть у важкодоступних місцях. Але в Липецьку таких місць немає в принципі».

Жовті автобуси-«ПАЗіки» з написом «ДІТИ», які підвозили людей на дільниці у день виборів, Липецьк, Росія, 18 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеВиборча дільниця у Липецькому коледжі транспорту й дорожнього господарства у день виборів президента Росії, 18 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Люди на дільниці фотографуються біля стенда про вибори. Корольов каже, що, можливо, це фото на пам’ять, а можливо — рознарядка щодо селфі, яку роздали бюджетникам. Їх зобов'язали сфотографуватися на дільниці, щоб довести присутність на виборах.

На дільниці, де працює Корольов, першому, хто зробив селфі, пообіцяли шоколадку. Ну і традиційно, тим, хто голосував уперше, роздавали сувеніри — щоправда, до 10-ї ранку вони закінчилися.

На сусідній дільниці в будівлі технікуму людей так само багато. У холі є буфет, де продають пиріжки й сосиски в тісті по 10-30 рублів (близько 20-40 центів). Оголошення на стіні запрошує на святковий концерт о 14:00.

Буфет на виборчій дільниці у Липецькому торгово-технологічному технікумі, Росія, 18 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Голова комісії Марина Олександрівна запевняє, що на дільниці не було порушень, зокрема й підвезення людей. Вона посміхається на камеру й радісно зустрічає виборців. Попри аномальну явку зранку, Корольов каже, що головам комісій наказали відправляти бригади за адресами та агітувати прийти на вибори, якщо до обіду явка буде менше очікуваної. А очікують в Липецьку не менше 70%. А краще — більше. От тільки молодь на дільниці майже не приходить — переважно літні та сімейні люди.

— За кого ви голосували? — поцікавилося Громадське в літнього подружжя, яке саме виходило з дільниці.

— За Путіна. А за кого ще? Ми обираємо стабільність, — каже чоловік. — Я нових 90-х не хочу. У нас тоді були сім'ї, діти. І ми не хочемо, щоб вони знову це пережили. Тому краще Путін.

Виборча дільниця у Липецькому торгово-технологічному технікумі, Росія, 18 березня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Пов`язані новини