Як у день виборів президента Росії блокували посольство РФ на Повітрофлотському проспекті в Києві — фоторепортаж Громадського

«Проведення незаконних виборів на суверенній українській території в порушення всіх норм міжнародного права неприпустиме». Так категорично висловився напередодні виборів у РФ міністр внутрішніх справ Арсен Аваков щодо можливості росіян проголосувати у диппредставництвах Росії. До виборчих дільниць допустили виключно осіб з дипломатичним статусом. Така ж ситуація в консульствах Львова, Харкова й Одеси.

Про блокування установ завчасно попереджали й представники націоналістичних організацій. 18 березня вони обіцянку виконали. Зокрема, на Повітрофлотському проспекті під посольством РФ з'явилися «Нацдружинники», «Правий сектор» та представники ВО «Свобода». І навіть улаштували перформанс.

Як це було, бачило Громадське.   


Восьма ранку, патрульні поліцейські стоять на Солом'янській площі й розвертають усі автомобілі, які хочуть проїхати Повітрофлотським проспектом, де розташоване посольство РФ.

«Так там все одно кордон металевий стоїть, ви лише на танку й змогли б проїхати, але я не ризикував би на вашому місці», — жартує патрульний, звертаючись до таксиста, який намагався проїхати проспектом.

Будівля посольства оточена зусібіч залізною сіткою, поліцейські виставили кілька кордонів на підступах до дипломатичного відомства: туди можуть пройти лише журналісти й російські дипломати.

Будівля посольства Росії в Україні зранку охороняється силовиками, Київ, 18 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеБудівля посольства Росії в Україні зранку охороняється силовиками, Київ, 18 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

До кордону підходить сивоволосий чоловік, у руках тримає білий папірець із російським гербом.

«Я маю наглядати за тим, як проходитиме голосування, от у мене й документ є — від партії «Яблуко». Хлопці, пропустіть, я ж теж проти Путіна», — спробував умовити він поліцейських.

Правоохоронці радяться між собою, щось доповідають по рації, й за хвилю ввічливо відмовляють «російському наглядачеві».

«Ми не можемо його пропустити, позаяк керівництво дало таку вказівку, аби не спровокувати ситуацію. Якби в нього був дипломатичний паспорт, то без проблем, але «спостерігачів» пропускати не дозволили», — пояснює Громадському поліцейський.

Чоловіка, який представився спостерігачем на виборах президента Росії від партії «Яблуко», поліцейські не пропустили на територію посольства через те, що він не мав дипломатичного паспорту, Київ, 18 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

У цей час до іншого боку кордону підходять молодики з «Національних дружин», дехто ховає обличчя під масками й балаклавами. Вони розгорнули плакати та запалили фаєри. 

«Нацдружинники» біля огорожі на Повітрофлотському проспекті, Київ, 18 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПовітрофлотський проспект перекритий бійцями Нацгвардії в частині, де розташоване посольство РФ, Київ, 18 березня 2018 року. На іншому боці огорожі збираються представники правих сил Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKOПредставники «Правого сектору» та ВО «Свобода» біля огорожі на Повітрофлотському проспекті, Київ, 18 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПредставники «Правого сектору» та ВО «Свобода» біля огорожі на Повітрофлотському проспекті, Київ, 18 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеУчасники молодіжної громадської організації «Сокіл» розгорнули плакати та запалили фаєри Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Дружинники» витягають з мікроавтобуса скульптуру золотого кольору — «пам'ятник» президентові Росії Володимирові Путіну. Починається перформанс. Поряд із золотим «Путіним» стоять ведмідь із балалайкою та юнак у тілогрійці.

За дійством спостерігають строковики Національної гвардії, яких виставили вздовж металевого паркану для «охорони громадського порядку».

Перформанс, організований представниками правих сил біля посольства РФ, Київ, 18 березня 2018 року. Імпровізована урна для бюлетенів у наметі ВО Свобода Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПерформанс, організований представниками правих сил біля посольства РФ, Київ, 18 березня 2018 року. Імпровізована кабіна для голосування ув біотуалеті Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKOПерформанс, організований представниками правих сил біля посольства РФ, Київ, 18 березня 2018 року. Чоловік у тілогрійці виконує роль «сепаратиста» Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Перформанс, організований представниками правих сил біля посольства РФ, Київ, 18 березня 2018 року. Імпровізоване відкриття пам'ятника президенту Росії Володимирові Путіну Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Під посольством майже нікого нема, лиш кілька нацгвардійців стрибають з ноги на ногу, намагаючись зігрітися. Будівлю оточує кований паркан, над яким натягнули колючий дріт.

О другій дня майже всі мітингувальники розійшлися, лишилися тільки з десяток «дружинників» і два поліцейських автомобілі.

На паркан силовиків на Повітрофлотському проспекті учасники акції натягнули колючий дріт, Київ, 18 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеНа паркан силовиків на Повітрофлотському проспекті учасники акції натягнули колючий дріт, Київ, 18 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO


Нагадаємо, в Росії офіційно призначили вибори президента на день анексії Криму. 18 березня на Майдані в Києві відбулася акція проти виборів на анексованому півострові

14 березня Путін побував в анексованому Криму та відвідав будівельний майданчик так званого «Кримського моста», спорудження якого розпочалося в лютому 2016 року.

Верховна Рада України закликала міжнародну спільноту завадити Росії провести вибори в Криму. У МЗС України попередили, що проти причетних до виборів президента РФ у Криму застосують санкції.

Прокуратура відкрила провадження проти  організаторів виборів в анексованому Криму. Водночас повідомлялося, що приватних підприємців у Севастополі змушують звітувати про участь у «виборах».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Влада Путіна тепер безмежна — політичний оглядач Михайло Фішман про вибори президента РФ

У російських виборах беруть участь чинний президент РФ Володимир Путін, кандидат від КПРФ Павло Грудінін, лідер ЛДПР Володимир Жириновський, засновник «Яблука» Григорій Явлінський і журналістка Ксенія Собчак.

Поділитись: