Зліва направо: заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко, екскерівник Офісу Андрій Богдан, помічники президента Андрій Єрмак і Сергій Шефір, глава СБУ Іван Баканов (2 ряд) та міністр внутрішніх справа Арсен Аваков (верхній ряд), засідання Ради, 29 серпня 2019 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Президент Володимир Зеленський змінив голову свого Офісу. Замість Андрія Богдана ОП тепер очолює Андрій Єрмак. Раніше він був позаштатним радником президента та перемовником Зеленського зі США та Росією. Чи отримає Богдан від президента іншу посаду та чи залишиться у обоймі Зекоманди — наразі не відомо.

Богдан — перший представник найближчого кола Зеленського, звільнений президентом з посади. Чому це трапилось та що може змінитись у внутрішній та зовнішній політиці з призначенням Єрмака — у матеріалі hromadske.

«Людина-конфлікт»

«Зеленський втомився від негативу і дуже сильно змучився», — казав Андрій Богдан у жовтні 2019-го. За три місяці з'ясувалося, що Зеленський втомився від Богдана. 

«Є конфлікти. Вони заважають працювати. Я завжди проти таких конфліктів, оскільки в них немає переможців і не буває нічиїх. На жаль», — так президент пояснив, чому звільнив Богдана з ОП.

За неповних 10 місяців президентства Зеленського Богдан заробив репутацію «людини-конфлікту». Він хамив журналістам, сварився з головою СБУ Іваном Бакановим через кадрові призначення, воював з мерами Києва та Дніпра — Віталієм Кличком та Борисом Філатовим.

Втім це тільки вершина айсберга. ЗМІ переповідали кулуарні чутки про конфлікт Богдана з першим помічником президента Сергієм Шефіром та впливовим міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. А також із Єрмаком, який у підсумку й замінив Богдана на посаді в ОП.

Причина постійних конфліктів Богдана — у поєднанні вибухового характеру та задачі, яку він ставив перед собою. 

«Суть моєї роботи — синхронізувати роботу різних органів державного управління — міністерств, Кабінету міністрів, Верховної Ради», — казав він в одному з інтерв'ю.

Уособленням такої «синхронізації» стали неформальні наради керівництва уряду та Верховної Ради, які відбуваються в Офісі президента щопонеділка о 17-й. Під час цих нарад президент «нарізає» завдання голові Верховної Ради та прем'єр-міністру, які юридично йому ніяк не підпорядковані. В свою чергу, Богдан вважав своїм обов'язком контролювати виконання цих завдань. Зазвичай не добираючи при цьому слів.

Екскерівник Офісу президента України Андрій Богдан (в центрі) зі своїм заступником Кирилом Тимошенком (ліворуч) та новопризначений керівник Офісу, помічник президента Андрій Єрмак під час засідання Верховної Ради, 29 серпня 2019 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Окрім «синхронізації», Богдан виконував роль «містка» між Міжнародним валютним фондом та олігархом Ігорем Коломойським, адвокатом якого він був до того, як приєднався до «ЗеКоманди». 

МВФ та Коломойський чекають від Зеленського прямо протилежних дій. Олігарх розраховує якщо не повернути собі у власність ПриватБанк, то принаймні отримати від держави значну компенсацію за націоналізацію свого головного активу. Натомість неповернення ПриватБанку Коломойському — чи не ключова умова для нової програми МВФ на 5 мільярдів доларів. 

Богдан зустрічався з послами країн «Великої сімки» та гарантував їм від імені Офісу президента, що держава ПриватБанк Коломойському не поверне. Водночас не припиняючи спілкуватись з олігархом.

Звільнення Богдана відбувається на тлі ускладнень у відносинах із міжнародними партнерами. 

Посли «Великої сімки» занепокоєні черговою спробою депутатів звільнити очільника НАБУ Артема Ситника. Ухвалення земельної реформи (ще однієї принципової вимоги МВФ) може затягнутись на два місяці. До того ж депутати змінили текст проєкту закону про неможливість повернення банків колишнім власникам, що може прямо вплинути на ситуацію навколо ПриватБанку.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
Президент України Володимир Зеленський (ліворуч) та екскерівник його Офісу Андрій Богдан під час засідання Верховної Ради, 29 серпня 2019 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

«Людина-спокій»

Наступник Богдана, Андрій Єрмак, звик виконувати роль «містка» для президента. 

У статусі позаштатного радника Єрмак відповідав за організацію зустрічі Зеленського та президента США Дональда Трампа. Паралельно Єрмак — головний перемовник Зеленського з Росією. Він фактично замінив Віктора Медведчука у якості головного перемовника щодо обміну полонених. 

Можна сказати, що Єрмак із завданням справився — минулого року до України спочатку повернулись 35 політв’язнів з Росії, а напередодні Нового року — 76 полонених з «ЛНР» та «ДНР». У якості перемовника по Донбасу Єрмак, що колись вів бізнес у Росії, контактує із заступником глави адміністрації президента РФ Дмитром Козаком.

Про подробиці перемовин із росіянами Єрмак не надто розповідає. Але про стиль його роботи можна дізнатись з історії перемовин «ЗеКоманди» з Дональдом Трампом. Єрмак вів перемовини з адвокатом президента США Руді Джуліані.

Той хотів, аби Зеленський публічно заявив про причетність імовірного конкурента Трампа до корупції. Єрмак продемонстрував, що вміє спокійно тягнути час, коли більше місяця не міг погодити з Джуліані текст заяви, яку на вимогу американців мав зробити президент України. «ЗеКоманда» погодилась на вигідну Трампу редакцію заяви лише після того, як стало зрозуміло, що Україна може втратити оборонну допомогу США на 350 мільйонів доларів.

Президент України Володимир Зеленський (праворуч) з екскерівником свого Офісу Андрієм Богданом (в центрі), заступником керівника Офісу Кирилом Тимошенком (ліворуч) та помічником президента Андрієм Єрмаком (другий ліворуч) відповідають на питання журналістів після перемовин у «нормандському форматі» в Парижі, Франція, 7 грудня 2019 року
Фото:

Олександр Кохан/hromadske

Зрештою від втручання України в американську політику Зеленського та його команду врятував анонімний викривач, що повідомив про тиск Трампа на українського президента. Після чого Трамп розморозив допомогу, не чекаючи, доки українці виконають його вимоги. А потрібну президенту США заяву Зеленський так і не зробив.

У статусі голови ОП Андрій Єрмак із неформального перемовника перетворюється на офіційного високопосадовця. Тож, окрім перемовин, тепер він має вирішити, чи керувати ОП у тому вигляді, яким його організував Богдан, чи перебудувати роботу цього органу. 

Ще одне питання: що робити з людьми, які отримали посади за протекції Богдана — вибудовувати з ними стосунки чи домагатись, аби президент змінив їх. Зокрема й прем'єра Олексія Гончарука.

hromadske намагалось отримати коментар Єрмака з приводу його завдань та перших кроків на новій посаді. У його команді повідомили, що новий голова ОП відповість на всі питання журналістів найближчим часом на брифінгу. 

Андрій Богдан на момент публікації не прокоментував свою відставку.

Поділитись: