Андрій Вавриш — колишній чиновник Київської міської державної адміністрації, а тепер — бізнесмен-забудовник, співвласник девелоперської компанії Saga Development, фігурант журналістських розслідувань про незаконну забудову Києва та друг голови Офісу президента Андрія Богдана. В компанії з ним Вавриш нещодавно подорожував Туреччиною, а у серпні цього року гуляв на весіллі фігуранта розслідування про корупцію в Міністерстві юстиції Андрія Довбенка.

Журналісти hromadske випадково зустріли Вавриша на відкритті Латвійського скверу поблизу редакції. Забудовник у компанії екснардепа від БПП Дмитра Білоцерківця стояв позаду громадян, які зібралися на подію. Перед ними в цей час виступав мер Києва Віталій Кличко. Саме він у 2015-му звільнив Вавриша з КМДА.

У бліцінтерв’ю ми запитали забудовника, чи впливає дружба з Богданом на стрімкий розвиток його бізнесу, чи є він «смотрящим» за Києвом від Офісу президента, та як він прокоментує результати розслідування журналістів щодо його компанії Saga Development.

Вас нещодавно бачили у компанії Андрія Богдана у Туреччині. Що ви там робили?

Їздили просто з дітьми. Був такий фототур, хлопці організовували — велика група, яка їздила фотографувати найкращі місця. І ми просто зрозуміли, що треба до когось приєднатися, бо самим такі речі організовувати складно. До речі, я вам раджу — дешево, недорого, досить цікаво.

Чи можете пояснити, які у вас із ним стосунки, і коли ви познайомилися?

Ми знайомі майже 10 років. Познайомилися десь за неформальних обставин.

Тобто ви дружите?

Дружимо просто, і все.

Дружба з Богданом — вона зараз не шкодить? Через те, що ви не можете, по суті, абстрагуватися чи дистанціюватися від неї?

А що я можу з цим зробити? Це на мене накладає певну відповідальність. Я розумію, що я не можу бути дотичним до багатьох речей, які раніше міг собі дозволити.

Співвласник девелоперської компанії Saga Developmen Андрій Вавриш, Київ, 7 жовтня 2019 року
Фото:

Богдан Кутєпов/hromadske

Вас просто зараз називають таким собі «смотрящим» за Києвом від Офісу президента...

От Діма Білоцерківець — він зараз уже в міській адміністрації не працює, не народний депутат. Але ходить постійно з мером. Мер керує містом. Тож його можна назвати смотрящим за містом. А де я? Яким чином я до цього можу бути дотичний?

Як ви себе охарактеризуєте? Хто ви в цьому місті?

Я займаюся девелоперським бізнесом. Будь-який об'єкт так чи інакше втручається в міську тканину. Для мене важливо бути фаховим у цьому процесі. Це означає розуміти, що твоє втручання з тим чи іншим проєктом залишає сліди. Він так чи інакше покращує навколишню атмосферу, розвиває транспортні шляхи чи ще щось. Ти мусиш розбиратися в тому, як воно працює. І це моя єдина участь у тому, що відбувається в місті.

Щодо вашого девелоперського бізнесу. Журналісти-розслідувачі мали багато питань щодо компанії Saga Development. Це ж ваша компанія?

Ще ні, ще не виконав опціон. Хочу це зробити до кінця року.

Якими компаніями ви володієте? Щоб не було плутанини, і щоб ми розуміли, які компанії ваші, а які — ні.

Ви могли би скористатися додатком YouControl, там досить гарно видно, якими компаніями я володію чи буду володіти.

Там багато кінцевих бенефіціарів — офшорних компаній. Інформацію про їхніх власників реєстри не розкривають, тому я і перепитую.

Я якраз і пробую викупити ці компанії, стати їхнім відкритим публічним власником. У більшості випадків люди користуються офшорами не тому, що вони виводять якісь дивіденди, це просто спосіб захисту бізнесу. Правові інструменти в Україні працюють не дуже добре, і ти розумієш, що принаймні в тебе є право і шанс скористатися британським правом для того, щоб захистити власні інтереси. Я веду бізнес відкрито.

Давайте тоді перерахуємо ваші активи.

Ви можете сформувати запит щодо моїх активів. Я би не дуже хотів переходити межі публічної і приватної інформації.

Співвласник девелоперської компанії Saga Developmen Андрій Вавриш, Київ, 7 жовтня 2019 року
Фото:

Богдан Кутєпов/hromadske

Щодо компанії Saga Development, яка є забудовником одразу декількох житлових комплексів. Щодо Рибальського. Є сформована до вас претензія, що ви, перебуваючи на посаді в КМДА, фактично видали своїй же компанії дозволи на забудову цієї ділянки.

Детальний план території — це план її перспективного розвитку. Ба більше, її розробляє проєктна організація, яку для цього наймає місто. Єдине, в чому я можу бути послідовним, це те, що я дуже люблю Поділ. Це старовинна частина міста. Я до неї не байдужий і переживаю за те, що з нею буде.

Працюючи над можливими варіантами розвитку цієї території, я в неї закохався і був щасливий брати участь у її розбудові.

Але це жодним чином не пов’язані речі. Журналісти плутають поняття «перспективи розвитку території» і «право власності». Право власності на землю уже давно визначено. Хтось колись її вже приватизував, вона комусь уже належить. До розпоряджання власністю міська адміністрація стосунку не має.

Ми замовляли детальний план території. Але коли над нею працювали, мені здалося цікавим продовжити цю справу вже по інший бік паркану — як девелопер. Ви теж, до речі, можете це зробити. Це публічний документ. Я вас запрошую, долучайтесь, таких документів багато. Ви разом з нами можете брати участь.

Ви не вважаєте, що стосовно Рибальського півострову вчинили правопорушення?

Звичайно, ні. Понад те, суди від першої інстанції до найвищої палати Верховного суду розглядали це у відкритому режимі, виносили рішення. Я в принципі не розумію, про що йдеться.

Я думаю, що ви бачили розслідування моїх колег з Bihus.info про будівництво на землях Генеральної прокуратури. Конкретно йдеться про два житлові комплекси «Нью-Йорк» та «Філадельфія».

Після відходу з державної служби я вибирав, чим займатися. З'явився один знайомий, який сказав, що є недобудований ще з 2003 року об'єкт. Він, за результатами підписаної інвестиційної угоди, був на території ділянки Генеральної прокуратури. Чесно кажучи, моєю роботою було зайнятися розбудовою цієї території і допомогти реалізувати проєкт. Що я, в принципі, і зробив, і там з'явився прекрасний житловий комплекс «Нью-Йорк».

Щодо іншої земельної ділянки (на якій зводиться ЖК «Філадельфія» — ред). Було запропоновано надати своє бачення розвитку цієї території. Ми його надали. Я так розумію, що Генеральній прокуратурі сподобалось. Вона забере свої квартири в цьому будинку. Ба більше, забере у готовому вигляді. Все буде прекрасно, ніхто нічого поганого не робить.

В проєкті «Філадельфія» вашим партнером є Дмитро Ісаєнко – народний депутат від «Опозиційної платформи — За життя»?

Не він сам — компанія, розвитком якої він до цього займався.

Підсумовуючи, щодо цих двох об'єктів ви також не вважаєте, що є правопорушення?

Нас звинувачують, що ми не розраховуємось з Генеральної прокуратурою, хоча ми розраховуємось наперед. Нас звинувачують у тому, що ми якось не так робимо об'єкти, хоча вони виграють архітектурні конкурси. Нас звинувачують у тому, що ми даємо в поганих місцях квартири, хоча це не так.

Співвласник девелоперської компанії Saga Developmen Андрій Вавриш, Київ, 7 жовтня 2019 року
Фото:

Богдан Кутєпов/hromadske

Я спробую сформувати одну претензію до вас. Дуже спрощено це звучить так: чиновник, який після завершення кар'єри у КМДА почав займатись бізнесом і цей бізнес надзвичайно успішно розвивається. Питання: звідки цей чиновник взяв стартовий капітал, щоб стати таким великим девелопером? Друге питання: хто ж його партнери? Хто йому допомагає, адже ви самі казали, що «правові інструменти України працюють не дуже добре»?

По-перше, будь-який прокурор чи сенатор у Сполучених Штатах мріє, коли він закінчить з державною службою, піти в приватний сектор і заробляти нормальні гроші. Будь-який професіонал, який має можливість навчитись, розвиватись, реалізуючи якусь державну роботу, розуміє, що потім він закінчить цей контракт і буде працювати на себе. Що зробив і я. Те, що в мене щось виходить, свідчить тільки про те, що я на щось здатний.

По-друге, питання грошей, можливостей і знайомств завжди залежать від авторитету людини. Якщо її поважають і з нею люди йдуть на контакт і співпрацюють, то тоді кооперація вибудовується досить легко. Тоді ви зможете знайти постачальника матеріалів, постачальника певних робіт. Тоді на реалізацію проєкту потрібно набагато менше грошей.

По-третє, так вже сталося, що на початку реалізації проєкту «Нью-Йорк» були компанії, які на початкових етапах викуповували у нас нерухомість, чим давали можливість завершувати об'єкти. Ну а далі це вже питання ефективності проєктів. 

Скільки б ви не шукали, ніколи не знайдете, де у своїй діяльності я йшов у розріз інтересам міста. Ми можемо говорити про те, що я міг десь помилятися, міг не помилятися. Тому що насправді помиляється той, хто щось робить. Ви можете знайти велику кількість зробленої мною роботи, про яку зараз і мер, і його команда звітують, що це вони придумали і зробили. Це ж прекрасно. Я цьому радий. Але ви не знайдете ніколи, де я займався якимись речами, які заважали розвитку міста.

З паном Кличком зараз які у вас стосунки?

Це мер міста, в якому я живу.

Який зараз вплив на місто і на процеси в місті має Вадим Столар, якого раніше називали дуже впливовою людиною у Києві? (народний депутат від «Опозиційної платформи — За життя!» Вадим Столар фігурант численних журналістських розслідувань. За інформацією медіа, за часів президентства Петра Порошенка він мав вплив на Віталія Кличка та окремі підрозділи КМДА ред.)

Я відверто не знаю.

А які у вас із ним стосунки? Ви знайомі?

Всі знайомі в місті. Я не можу якось схарактеризувати стосунки. Вам треба за якоюсь шкалою?

Ні. Мене цікавить, чи має він такий вплив зараз на процеси в столиці, який мав, наприклад, два роки тому?

Процеси в столиці, в принципі, змінюються, тому що в Україні змінилася ситуація. Люди не можуть миритися з тим, що до цього було звичною ситуацією. Я не можу оцінити його вплив у місті зараз. Я не знаю.

Поділитись: