Майже одразу після захоплення українських моряків російськими морськими прикордонниками у Керченській протоці стало зрозуміло, що з цієї справи в Росії будуть робити показовий процес. Про це заявив адвокат захопленого Росією командира катера «Бердянськ» Романа Мокряка — Ілля Новіков.

«На кінець першого чи другого дня з'явилося розуміння, що з цієї справи будуть робити показовий процес. Це буде справа не про те, щоб їх якимось чином замучити, закатувати та змусити зізнатися. Це буде справа про те, що ось наші російські кордони священі, неприступні й ми доведемо це кожному», — сказав Новіков у радіефірі російської станції «Эхо Москвы».

Він також згадав, що всім морякам неправильно визначили термін перебування під вартою як міру запобіжного заходу, — «Кваплячись, їм визначили неправильну дату, це також цікавий момент».

Новіков назвав українських моряків військовополоненими відповідно до Женевської конвенції. Та зазначив, що суд та слідство в Росії називає їх «звичаними злочинцями», адже «війни ж немає», мовляв «не тягніть сюди політику, її тут немає».

Адвокат додав, що незалежно від позиції Росії, у неї є зобов'язання перед Женевською конвенцією й «вона повинна їх дотримуватися».

«Наш випадок досить простий: це військовослужбовці іншої держави, які були захоплені внаслідок збройного конфлікту. По ним стріляли, розуміючи, що стріляють по військовим, і розуміючи, що можуть вбити», — сказав Новіков.

Зазначимо, що так званий Верховий суд анексованого Криму відхилив 20 з 20 поданих апеляцій у справах українських моряків (адвокати ще чотирьох моряків не подали апеляційні скарги). 20 морякам зменшили термін утримання під вартою на один день — до 24 січня 2019 року.

Раніше Путін заявив, що питання обміну українських моряків можна розглядати після завершення кримінальної справи. Україна наполягає, що захоплені українські моряки є військовополоненими, тож їх не можуть судити, утримувати в СІЗО чи обмінювати як політв'язнів.

Нагадаємо, зранку 25 листопада українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців взяли від варту на 2 місяці. Їх звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада українців вивезли до СІЗО Москви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Керченські бранці: що відомо про українських моряків, яких захопили російські військові

Поділитись: