«Марина 1970», 20 тисяч за «рибалку» і «злив» держтаємниці. У чому підозрюють генерал-майора СБУ Валерія Шайтанова?

***
«Ми обгрунтованно вважаємо, що підозрюваний має зв’язки з російськими спецслужбами і вживав заходи щодо приховування своєї злочинної діяльності», — каже прокурор Іван Кісілевич у суді під час обрання запобіжного заходу генерал-майору СБУ Валерію Шайтанову. Його підозрюють у державній зраді та підготовці терактів на території України. Більшість матеріалів справи має гриф секретності. Ми зібрали те, що нам стало відомо від захисників, самого підозрюваного та слідства.
***
«У нас же не просто підрозділ, в нас братство і — зрада в цьому підрозділі… Якщо слідство доведе, покаже хоч один факт того, що він дійсно винний, то ми його приведемо за руку і попросимо, щоб йому дали найвищий можливий термін, який є», — каже в суді народний депутат Роман Костенко, який служив під командуванням Шайтанова.
Він — один із тих, хто прийшов підтримати Валерія Шайтанова, одного з колишніх керівників Центру спеціальних операцій «А» СБУ. Разом із Костенком — нардеп Олександр Ковальов та Олексій Мочанов — волонтер, автогонщик і помічник депутата Ігоря Герасименка. Перший запевняє, що знає Шайтанова як патріота. Мочанов каже, що готовий взяти Шайтанова на поруки: «Я не знаю, де були ці слідчі у 2014-2015 роках, я знаю, де був Валерій Шайтанов. Я знаю, що він створював найпрацездатніший боєздатний батальйон. Було б безглуздо думати, що Шайтанов відправляв людей на смерть чи у полон, передавав державну таємницю».
У чому суть справи?
«Закопування — це час. Наступне — частинки бруду на твоїх черевиках, які будуть з цього регіону. Тобто черевики потрібно буде утилізувати, їх взагалі не повинно бути. І плюс, не забувай, що волосся падає та інша х..ня. Ну шапка, щоб воно не випадало в тебе».
Це фрагмент аудіозапису, який опублікували СБУ. Людина, яка пояснює, як знищити сліди вбивства, — Валерій Шайтанов, каже слідство. Вбивця — нібито Іван Лукашевич. Він — агент СБУ. Спершу в повідомленні СБУ про затримання Шайтанова він значився як громадянин «Н» — Новіков. Зараз Лукашевич — один з ключових свідків у справі.
Вбивати збиралися Адама Осмаєва — добровольця батальйону іменіДжохара Дудаєва. До цього його вже намагалися вбити двічі — під час другого замаху загинула його дружина Аміна Окуєва.

Хто замовив це вбивство? Слідство стверджує, що це зробив полковник Ігор Єгоров — працівник департаменту контррозвідувальних операцій 1 Служби ФСБ РФ. Цей департамент спеціалізується на розвідувальних та диверсійно-терористичних акціях за межами РФ, стверджують в СБУ.
До чого тут Валерій Шайтанов? За версією слідства, він був агентом «Бобильом» Ігора Єгорова.
До 2014 року Єгоров відвідував в Україні спільні заходи ФСБ та СБУ. Саме тоді, каже слідство, він нібито і завербував Шайтанова. У вересні 2019 року Шайтанов познайомив з ним Лукашевича. За даними слідства, вони зустрічалися з Єгоровим у трьох країнах: у Німеччині, Хорватії та Франції.

Слідство стверджує, що за вбивство Лукашевичу заплатили 20 тисяч доларів. Але поки не каже, хто саме — або Шайтанов, або сам Єгоров. Проте запевняє, що Шайтанов допомагав підготувати злочин. Вбивство і відбулося, але нібито тільки для Шайтанова — насправді ж стало імітацією.
Під час затримання у Шайтанова вилучили телефон. У ньому було фото «вбитого» Осмаєва. «Вийшло дуже правдоподібно. Це все є в справі», — розповів hromadske Адам Осмаєв.
Як один з доказів залучення Шайтанова до підготовки злочину, слідство наводить скріншоти його переписки з Лукашевичем у секретних чатах. Ігор Єгоров у них був «Мариною 1970», Адам Осмаєв — «капітаном команди» і «Марадоною», а вбивство називали «рибалкою».
Окрім «вбивства» Адама Осмаєва, Валерію Шайтанову інкримінують ще один злочин: передачу даних, що містять державну таємницю, спецслужбам РФ. Йдеться про обставини проведення таємних операцій в районі АТО/ООС, про міжнародне співробітництво українських спецслужб, керівників контррозвідки і СБУ.
Загалом, за підготовку терактів в Україні представник ФСБ обіцяв Шайтанову 200 тисяч доларів США та паспорт громадянина РФ, запевняє слідство. Та каже, що обговорювалися плани втечі Шайтанова з країни через кордон у Харківській області. «Також в матеріалах НСРД (негласних слідчих дій — ред.) обговорювалось і питання щодо Лукашевича — що йому дадуть інший паспорт, візьмуть на службу», — повідомляють в прокуратурі.


Що кажуть адвокати?
Декілька речей. По-перше, що розслідування проти працівника СБУ мало вести Державне бюро розслідувань, а не СБУ, і, відповідно, всі їхні рішення незаконні. Та що ключовий свідок — Іван Лукашевич — працював на держпідприємстві «Укрінмаш», проти якого відкрили кримінальну справу. На думку адвокатів, свідченням такої людини не можна довіряти.
По-друге, що слідство за рік не зібрало достатньо доказів. «Йдеться про маніпулювання громадською думкою. Валерій Шайтанов створив найефективніший бойовий підрозділ — 6 управління СБУ, яке надалі було названо «Шайтанбат». За це президент України нагородив його Орденом Богдана Хмельницького 3 ступеня», — каже адвокат Георгій Тігішвілі.
Зв’язок Шайтанова з полковником ФСБ РФ Ігорем Єгоровим адвокат пояснив спільними навчаннями ще до початку війни: «Ігор Єгоров у 2012 році був запрошений головою СБУ для участі в спільних навчаннях. Валерій Шайтанов також брав у них участь. Тобто, до початку війни вони перебували в офіційних і законних відносинах, як, до речі, більшість працівників та керівників СБУ, які мали стосунок до цих навчань».
Ще Тігішвілі заявив, що під час затримання Шайтанову пошкодили спину та голову (по цьому відкрито провадження в ДБР) і підкинули телефон з фото «вбитого» Адама Осмаєва: «Під час затримання Лукашевич засунув у кишеню Шайтанову цей телефон зі знімком».

Що каже Шайтанов?
«З Лукашевичем я служив разом. А Єгорова я знаю, тому що він за обміном з інструкторським складом проводив заняття», — сказав нам Валерій Шайтанов у суді.
Провини він не визнає, як і зустрічей з Єгоровим у трьох країнах. За словами його адвокатів, він їздив туди до брата та на відпочинок. Також Шайтанов каже, що не збирається ухилятися від слідства: «Я сам надав і паролі, і коди доступу до ґаджетів, які в мене вилучили. До того ж система тримання під вартою — це не свобода, я не зможу здійснити того, що інкримінують у ризиках».
Раніше Шайтанов так нам прокоментував свою позицію: «Коли треба було бути в строю, а мало хто хотів, я був у строю і виконував свій обов’язок. А зараз мене хочуть прибрати».
Що далі?
Шевченківський суд Києва ще на два місяці залишив Валерія Шайтанова під вартою.Слідство у справі продовжили до жовтня. Сторона обвинувачення хоче отримати відповіді на запити у три країни, де нібито Шайтанов зустрічався з полковником ФСБ РФ Ігорем Єгоровим, а також результати близько 10 експертиз.
Адвокати наголошують на політичному підґрунті справи та говорять, що будуть оскаржувати тримання під вартою Шайтанова.
У справі є ще один підозрюваний — Анатолій Гарбуз. Йому інкримінують незаконне зберігання зброї та перевіряють ймовірну співпрацю з Шайтановим. Гарбуз відмовився говорити з журналістами, а його захисник зазначив, що вважає його приєднання до справи Шайтанова випадковим, і що скоро це виправлять.
Гарбуза звільнили з-під варти після того, як він вніс заставу. У випадку з Шайтановим — це неможливо, оскільки злочини, які йому інкримінують, є загрозою національній безпеці України.

- Поділитися: