Масований ракетний обстріл та перипетії «зернової угоди»: головні новини дня 31 жовтня

Собака стоїть біля російських танків, пошкоджених під час останніх боїв, біля нещодавно звільненого села Кам'янка на Харківщині, 30 жовтня 2022 року
Собака стоїть біля російських танків, пошкоджених під час останніх боїв, біля нещодавно звільненого села Кам'янка на Харківщині, 30 жовтня 2022 рокуAP Photo / Efrem Lukatsky

російські війська здійснили масований обстріл по низці областей, знеструмивши сотні населених пунктів, а в море з українських портів вийшли нові судні з зерном, попри заяви росії про призупинення угод. Ми зібрали головні новини за день 31 жовтня.

Ракетами по Україні

Зранку 31 жовтня російські війська здійснили масований обстріл по низці областей. Ударів зазнала інфраструктура в районах Київської, Запорізької, Харківської, Черкаської, Чернівецької та інших областей. Є постраждалі цивільні.

Дронами та ракетами окупанти пошкодили 18 об'єктів, більшість із яких — енергетичні, у 10 регіонах. Окупанти випустили по військових та цивільних об'єктах 55 авіаційних керованих ракет, з них 45 вдалося збити українським захисникам.

Також частина залізниці була знеструмлена й на колії довелося вивести резервні тепловози.

У Києві пролунало щонайменше десять вибухів. Подекуди в місті зникло електро- та водопостачання, був нестабільний мобільний зв'язок. Стабілізувати ситуацію обіцяли до 9-10 години вечора. Проте навіть після відновлення енергопостачання у місті будуть вимушені вимкнення через складну ситуацію.

Перипетії «зернової угоди»

Попри заяви російського міноборони про призупинення «зернової угоди» Україна продовжила морський експорт зерна. Рух суден гуманітарним коридором на 31 жовтня погодили ООН і Туреччина. Тож із портів вийшли 12 суден із понад 350 тисячами тонн агропродукції, а чотири кораблі зайшли до українських портів.

У росії заявили, що «не може бути й мови» про гарантії безпеки суден, які рухаються «зерновим коридором». Від України вимагають зобов'язатися «не використовувати цей маршрут у військових цілях».

російська ракета в Молдові

Після російського масованого обстрілу України одна з ракет, збитих українською ППО, впала на територію Молдови. Фрагменти ракети знайшли на півночі села Наславча, яке розташоване біля кордону з Україною на півночі Молдови. Інформації про постраждалих немає, однак у селі вибило вікна в будинках.

Через це Молдова оголосила персоною нон ґрата представника посольства росії в Кишиневі. У відповідь у росії заявили, що «москва відповість на висилку російського дипломата з Молдови».

Ймовірна екологічна катастрофа на ЗАЕС

Дії російських військ, які захопили Запорізьку атомну електростанцію, призводять до екологічної катастрофи, повідомляє «Енергоатом».

У ставок-охолоджувач, де для забезпечення екологічної чистоти плаває риба, не потрапляє тепла вода внаслідок зупинки енергоблоків. Тож температура води впала, що призвело до масового вмирання риби у ставку. Якщо температура там не підніметься найближчим часом, то на берег викине близько тисячі тонн мертвої риби.

Фінляндія не підтверджує контрабанду зброї з України

Українські дипломати звернулися до фінської поліції після того, як у медіа з'явилася інформація про те, що до країни контрабандою потрапила зброя з України. У поліції цю інформацію не підтвердили.

Посол Фінляндії у Києві теж не підтвердив інформацію з фінських медіа. В МЗС України поширення інформації про контрабанду назвали «черговою російською дезінформацією».

Прем'єр Чехії в Україні

Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала прибув із візитом до Києва й зустрівся з президентом Володимиром Зеленським. Під час зустрічі лідери підписали Спільну декларацію щодо євроатлантичної перспективи України. Вона визначає пріоритетні напрями співпраці між державами в межах курсу на набуття Україною повноправного членства в НАТО.

У декларації окремо відзначено намір Чехії продовжити надання потужної військової, технічної, оборонної та гуманітарної підтримки Україні. Як наголосив Зеленський, це перший документ, який Україна підписує з метою прискорення євроатлантичної інтеграції.

Петр Фіала та Володимир Зеленський у Києві, 31 жовтня 2022 рокуОфіс президента

Відбір членів журі нацвідбору на «Євробачення-2023»

Українці можуть обрати членів журі нацвідбору на пісенний конкурс «Євробачення-2023». У застосунку «Дія» запустили відповідне опитування, яке триватиме з 31 жовтня до 7 листопада. В опитуванні представлені 9 претендентів, але проголосувати можна лише за одного.

Масштабний збій в Instagram

В Instagram удень 31 жовтня стався масштабний збій. Користувачі почали скаржитися на те, що не працюють повідомлення й не завантажується стрічка. Крім того, стали приходити сповіщення про видалення акаунта, а в низки користувачів різко почали зникати підписники.

У соцмережі заявили, що працюють над тим, щоб відновити стабільну роботу: «Ми знаємо, що дехто з вас має проблеми з доступом до свого облікового запису. Ми розбираємось і перепрошуємо за незручності».