ENRU

Хто такий новий «міністр курортів Криму» і навіщо його призначили

777f818cefbbda6e9
Ялтинська набережна 6 липня Фото: twitter.com/KrimRt
Попри бравурні заяви підконтрольних Кремлю «кримських посадовців» про збільшення потоку туристів на півострові, схоже, у туристично-рекреаційній галузі Криму не так склалося, як гадалося. Курортного «міністра» раптом змінили просто у розпал сезону. Новий очільник відомства — насправді не така вже й «свіжа кров», адже багато років був у владі. Щоправда, зовсім не в курортній сфері.

Забракло жорсткості...

Шість або навіть шість із половиною мільйонів туристів. Сергій Стрільбицький, який фактично два роки обіймав посаду міністра курортів та туризму у підконтрольному Кремлю уряді півострова, завжди надто оптимістично оцінював перспективи курортних сезонів в умовах окупації півострова. А от цьогоріч заявив:

«На жаль, ми не зможемо значно збільшити потік. Я сподіваюсь, що утримаємося на рівні 2016 року — 5 мільйонів 600 тисяч туристів. А от уже з квітня 2018 року відкриється новий аеропорт, і це, безумовно, збільшить туристичний потік. Маємо сподівання, що у грудні того ж року президент (Путін — ред.) відкриє Кримський міст, який дасть можливість вирішити всі проблеми, пов’язані з логістикою».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Повітряні» санкції: Аеропорти країн ЄС продовжують приймати борти, що літають до Криму

Йому регулярно опонував екс-міністр курортів та туризму Автономної республіки Крим Олександр Лієв. За його розрахунками, після анексії півострів не приймав більше 1,5 мільйонів туристів на рік.

Цьогорічні травневі свята, а відтак і червень відзначилися суттєвим падінням попиту серед росіян на відпочинок у Криму, а саме росіяни тепер складають левову частку відпочивальників. Навіть російський туристичний союз визнав, що Крим став лідером з падіння попиту після того, як РФ відновила сполучення із Туреччиною.

Пляж у Алушті 5 липня Фото: twitter.com/KrimRt

Кримські акаунти у Twitter постійно жартували над чиновниками півострова, публікуючи фото з порожніми пляжами та набережними.

Поза тим два роки, які Стрільбицький очолював курортне відомство, означилися декількома серйозними провалами туристичної інфраструктури: Сімеїз залишився без набережної, Миколаївка та Піщане — без пляжів.

Півроку тому здійнявся скандал довкола нового туристичного логотипу півострову. Кримчани розкритикували його, звинувативши «мінкурортів» у відмиванні коштів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Проміняли Крим на Туреччину: чого чекати від туристичного сезону на анексованому півострові

Утім це лише деталі до портрета «міністра» Стрільбицького. Його офіційний начальник, підконтрольний Кремлю очільник «уряду» окупованого Криму Сергій Аксьонов, пояснив звільнення Стрільбицького:

«Сергій Валентинович людина абсолютно нормальна, я добре до нього ставлюся. Але Сергієві Валентиновичу не вистачило жорсткості. На жаль, потрібно мати певні риси характеру, щоб навчити та змусити підлеглих працювати, без них досягти результату неможливо. Він багато зробив для розвитку туризму, багато корисного запропонував, але я не можу самотужки обходити пляжі, слідкувати за прибиральниками, табличками тощо».

Ялтинська набережна 6 липня Фото: twitter.com/KrimRt

Старі нові кадри

Крісло «міністра курортів Криму» посів Вадим Волченко. Новий очільник відомства — насправді не така вже й «свіжа кров». Волченко — чиновник із багаторічним стажем. Народився в Москві. У Сімферополі здобув медичну освіту, однак працював не за фахом —  спочатку ведучим на радіо, потім директором медіа-холдингу.

Наприкінці 2010 року його призначили на фактично міністерську посаду — головою республіканського комітету з інформації. Паралельно мав власний бізнес — ресторан у центрі Сімферополя.

За час керівництва Рескомінформом Автономної республіки Крим брав участь у кампанії цілеспрямованого цькування громадських активістів. Приміром, саме його підозрювали в розповсюдженні листівок проти кримської правозахисниці Олександри Дворецької, яка згодом стала співзасновницею громадської ініціативи «Восток-SOS».

Того разу участь Волченка так і не довели. А от його причетність до розміщення аналогічних за змістом відеороликів у міських та міжміських тролейбусах та на великих екранах у Сімферополі, опосередковано підтверджував тодішній голова «Кримтролейбусу»:

«Із Республіканського комітету з інформації нам зателефонували, але лише для того, щоб дізнатися, із ким проконсультуватися щодо розміщення ролика».

Події відбувалися під час Євромайдану. Після анексії досвід Волченка став у нагоді офіційній Москві. Невдовзі після окупації півострова його призначили керівником кримського представництва російського державного медіахолдингу «МИА Россия сегодня», яке він і очолював досьогодні.

Вадим Волченко Фото: Радіо Свобода

Думки розділились

«Коней на переправі не міняють» — таким принципом послуговувалися у Криму раніше, тож подібні зміни зазвичай проводили у міжсезоння.

Кримські блогери сприйняли призначення Волченка суперечливо. Приміром, колишній помічник українського нардепа Дейча Олександр Кір’яков, більше відомий як Sandro із Судака, припускає, що медійний досвід Вадима Волченка допоможе Криму стати популярнішим у російському інформаційному просторі:

«Вадим Волченко кілька років керував РІА Крим («МИА Россия сегодня»). Хотіли достойного і якісного інформаційного просування Криму в Росії? Ось! Хотіли молодих професіоналів в уряді? Ось!»

А от блогер «Еха Москви» Олександр Горний, який після анексії півострва Росією оселився у Криму та активно критикує тамтешніх посадовців, а надто тих, хто і до анексії був при владі, ротації в «уряді» Аксьонова назвав агонією:

«Уходят» Стрільбицького Сергія Валентиновича і на його місце призначають директора кримського відділення МІА «Россия Сегодня» Вадима Волченка, якого вважають протеже Дмитра Кисельова. Сьогодні вранці кримський парламент позгодив це призначення.

Доволі дивне рішення. От нащо міняти міністра в розпал сезону, і без того не найкращого? Голова профільного комітету в Держраді Криму Олексій Черняк запевняв кілька днів тому, що міняти міністра влітку ніхто не буде, тож що змінилося за ці дні? Який стосунок до туризму має новий міністр? Жодного. Просто хороший хлопець.

Я поспілкувався з учасниками галузі, багато з них украй здивовані таким призначенням. За словами одного з моїх співрозмовників, це плювок у душу всій туристичній спільноті Криму. Це ключове міністерство Криму, а тут такі одноосібні рішення без жодних консультацій. Знову будемо спостерігати цирк чи станеться диво?»

Сергій Стрільбицький Фото: mtur.rk.gov.ru

Зміна міністра заледве допоможе кремлівським ставленикам урятувати сезон, адже фактори, які заважають його успішності — інфраструктурні: заборона іноземних інвестицій, потенційні санкції за вкладення грошей у Крим навіть для крупного російського бізнесу, відсутність стабільного транспортного сполучення, причалів та прибережної зони, руйнування доріг.

А також — неконкурентоспроможність порівняно з курортами Туреччини, Єгипту, Греції, ОАЕ та навіть із найближчими регіонами сусідньої Росії. Та Волченко має туза в рукаві: у разі провального сезону-2017 старий новий міністр може звернути на «папєрєдніка».