Міноборони Росії знову звинуватило Україну в трагедії МН17

​Міністерство оборони Росії заявило, що ракета, якою збили літак МН17 у 2014 році на Донбасі, належала українській військовій частині. Російські силовики запевняють, що зенітно—ракетний комплекс «Бук» передали Україні ще у 1986 році. А відеоматеріали Міжнародної слідчої групи, яка займається розслідуванням катастрофи, назвали сфальсифікованими.

Як РФ намагається звинуватити Україну — в матеріалі Громадського.

Що заявило Міноборони РФ

Представники міністерства на брифінгу заявили, що їм вдалося встановити бортовий номер ракети, з якої збили літак, завдяки уламкам, що залишились на місці трагедії. Цю ракету виготовили на Довгопрудненському науково-виробничому підприємстві у 1986 році.

За даними Міноборони РФ, які вони вирішили розсекретити, у 1986 році ракету відправили в військову частину 20152 — зенітно-ракетну бригаду в Тернопільській області. Начальник головного ракетно-артилерійського управління Міноборони РФ генерал-лейтенант Микола Паршин заявив, що після цього ракета не поверталася на територію Росії.

Міноборони РФ також звинуватило Міжнародну слідчу групу у фальсифікації матеріалів. Ідеться про ролик, в якому говорилося, що на території Донецької та Луганської областей в липні 2014 року була присутня самохідна установка російської зенітної ракетної бригади, з якої і збили літак.

Російські силовики стверджують, що це відео суперечить закону лінійної перспективи. Як говорять у відомстві, за цим законом, усі горизонтальні лінії, що віддаляються вглиб зображення, мають зустрічатися в точці сходу на горизонті. Тому в Міноборони кажуть, що вантажівка з «буком» була потім додана на відео. А відео про пересування «Бука» територією України назвали анімацією на основі одного фото.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Боїнг МН17 збили з «Бука» російської 53-ї бригади — слідство

Окрім цього, Міноборони надало аудіозапис розмови нібито українських військових, яка відбулась у 2016 році, під час військових навчань в Одеській області. Один з голосів на запису говорить про можливість «збити ще один малайзійський “Боїнг”». Російські військові стверджують, що це говорив полковник ЗСУ Руслан Гринчак, який у 2014 році відповідав за протиповітряну оборону в районі катастрофи.

«Гринчак, відповідно до займаної посади, достовірно знав справжній стан справ у повітряному просторі над Донбасом. У цьому випадку виголошена ним фраза про можливість збити ще один малайзійський боїнг прямо вказує на причетність ВСУ»,заявив керівник департаменту інформації і масових комунікацій Міноборони генерал-майор Ігор Конашенков.

Все це Міноборони Росії вважає «беззаперечними доказами» причетності Києва до катастрофи.

Начальник головного ракетно-артилерійського управління Міноборони РФ генерал-лейтенант Микола Паршин стверджує, що ракета 9М38 з номером 8868720 нібито була виготовлена на Долгопрудненському науково-виробничому підприємстві і відправлена 29 грудня 1986 року до військової частини 20152, що розташована в Прикарпатському військовому окрузі у Тернопільській області Української РСР (на фото — Паршин під час пре-конференції, Москва, Росія, 17 вересня 2018 року) Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Як відреагували в Києві

Секретар Ради безпеки і оборони (РНБО) України Олександр Турчинов заявив, що докази РФ — «черговий фейк».

«Заява Російської Федерації про нібито український слід ракети, яка збила МН-17 — це черговий невдалий фейк Кремля для того, щоб прикрити свій злочин, який вже доведено як офіційним слідством, так і незалежними експертними групами»,— сказав він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чи вдасться притягнути Росію до відповідальності: інтерв'ю з послом Нідерландів у річницю трагедії МН-17

Зі схожою заявою виступив і спікер парламенту Андрій Парубій: «Це черговий інформаційний фейк, і ми повинні вже отримати імунітет до них».

Громадське звернулося до Міноборони України з проханням прокоментувати заяву про передачу «Бука» Україні у 1986 році.

Як Росія намагається звинуватити Україну в катастрофі

У травні цього року офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук» була привезена на з Росії і належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Міністерства оборони Росії, розташованій у Курській області. Розслідувачі довели, що ракету запустили з території, яка контролювалася сепаратистами, «Бук» спочатку привезли на окуповану територію Донбасу, а потім вивезли в Росію. Слідча група виявила приблизно 100 людей, які могли би бути причетні до трагедії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ми маємо знати правду», — мати загиблого в катастрофі МН-17

Дослідницька група Bellingcat виявила деяких з них — військових з позивними «Хмурый» і «Дельфин». Ними, на думку розслідувачів, виявилися російські відставний офіцер ГРУ Сергій Миколайович Дубинський і генерал-полковник Микола Федорович Ткачов. Також Bellingcat надав фотографії російських солдат, які транспортували «Бук» на Донбас.

Проте Росія жодного разу не визнавала причетність до катастрофи. Навпаки, офіційна російська пропаганда та силові відомства з 2014 року намагаються звинуватити Україну в трагедії. Спочатку РФ підтримала версію сепаратистів, що «Боїнг» збив український штурмовий літака СУ-25, проте це спростувало міжнародне розслідування. Потім російські ЗМІ з посиланням на «джерело в силових відомствах України» написали, що літак збили на тренуваннях з протиповітряної оборони. Цю версію також спростувало українське Міноборони.

Російській зенітно-ракетний концерн «Алмаз-Антей» у своєму розслідуванні заявив, що літак збили з українського «Бука», а постріл проводився з району села Зарощенське, яке контролюється урядом України. Цю версію підтримує і Міноборони РФ.

В грудні 2017 року телеканал Міністерства оборони РФ «Звезда» опублікував інтерв’ю з Юрієм Батуріним — він називає себе колишнім начальником командного пункту військової частини зенітно-ракетних військ України, розташованого під Харковом. Батурин також стверджував, що літак збили українські військові. Та цю версію також спростували розслідувачі — вони довели, що постріл був неподалік від міста Сніжне, підконтрольного сепаратистам.