Мін'юст США ввів мораторій на смертні кари на федеральному рівні. Їх відновили за президентства Трампа
Міністерство юстиції США оголосило про запровадження мораторію на смертні кари на федеральному рівні. Їх відновили у липні 2020 року і з того часу так стратили 13 людей.
Про це заявив генеральний прокурор США Меррік Ґарланд, цитує сайт Мін'юсту.
«Міністерство юстиції має забезпечити, щоб у федеральній системі кримінального правосуддя кожній людині не лише надавалися права, гарантовані конституцією та законами Сполучених Штатів, але й ставилися до них справедливо та гуманно», — йдеться у заяві Ґарланда.
Відомство нагадує, що за останні два роки департамент правосуддя Мін'юсту вніс низку змін в політику щодо смертної кари і здійснив перші страти на федеральному рівні майже за два десятиліття.
Натомість генеральний прокурор доручає провести огляд такої політики, у межах якого слід здійснити зокрема консультації з широким колом зацікавлених сторін: федеральними агентствами та медичними експертами. Поки відбуватиметься цей огляд, страт на федеральному рівні не буде.
У липні 2019-го генеральний прокурор США Вільям Барр оголосив про поновлення найвищої міри покарання на федеральному рівні — «аби встановити справедливість щодо жертв найжахливіших злочинів». Про необхідність застосування найвищої міри покарання говорив і тодішній президент Дональд Трамп.
Зрештою у липні 2020 року у США ввели першу за 17 років смертельну ін'єкцію. Відтоді у країні провели 13 федеральних страт. Останню із них здійснили за кілька днів до складання своїх повноважень Трампом. Таким чином він став президентом, під час каденції якого провели найбільше страт з XIX століття.
Натомість новий президент США Джо Байден є противником здійснення смертних кар. Зокрема, представник Білого дому Ендрю Бейтс сказав, що Байден «задоволений тим, що генеральний прокурор робить ці кроки», і підкреслив, що президент «серйозно стурбований стратами й тим, як вони застосовуються».
Відповідно до законодавства, у США є злочини, за які карають на рівні окремого штату та за його законами, а є так звані федеральні. За них злочинця карають відповідно до загальнодержавних або федеральних законів.
Певні правопорушення, як-от підробка валюти або поштові крадіжки, автоматично розглядають на федеральному рівні. Те саме стосується випадків, коли США є стороною у справі. За деякі особливо серйозні злочини — наприклад, вбивство із застосуванням зброї масового знищення, вбивство високопосадовця, держзраду, масштабний обіг наркотиків або шпигунство — федеральне законодавство передбачає смертну кару.
- Поділитися: