Відкриття ринку сільськогосподарських земель може збільшити економічне зростання в Україні на 0,5-1,5% на рік протягом 5 років. Зараз мораторій стримує приплив інвестицій та не дозволяє підвищити продуктивність сільського господарства України.

Про це на прес-конференції заявив провідний економіст та керівник програм Світового банку в Україні Фарук Кхан, передає кореспондентка hromadske.

«Наші розрахунки показують, що зняття мораторію та створення прозорого та ефективного ринку землі стимулюватиме ріст України від 0,5-1.5% на рік впродовж 5 років. Закон про обіг землі, який пройшов перше читання у Верховній Раді, це був великий прорив у цьому контексті. Тому важливо, щоб цей закон був проголосований та вступив в дію максимально швидко», — зазначив Фарук Кхан.

Також Фарук Кхан додав, що мораторій на продаж землі негативно впливає на малих землевласників, які не можуть отримувати реальні прибутки від своєї власності. При цьому, на землі заробляють великі корпорації.

Зокрема, обмеженість інвестицій підриває здатність фермерів вирощувати продукцію та переходити на трудомісткий товар із підвищеною доданою вартістю.

За даними Світового банку, рівень продуктивності сільського господарства в Україні є невеликим в порівнянні з іншими країнами.

Так, додана вартість ведення сільського господарства в Україні з розрахунку на один гектар у 2018 році становила 440 доларів, порівняно з 1100 доларами у Польщі, 1400 — у Бразилії, 1700 — у Німеччині та 2450 — у Франції. Одна з основних причин цього вирощування продуктів з нижчою доданою вартістю, таких як зерно, а також низька плата за оренду землі та відсутність доступу до фінансування від банків для малих та середніх виробників.

За словами Фарука Кхана, критично важливими є механізми забезпечення прозорості, ефективності та моніторингу впровадження реформ. Серед них він виділив наступні сфери:

  • Відкритий доступ до даних земельного кадастру 
  • Упорядкування процедур передачі земельних ділянок та децентралізації управління землею
  • Запобігання випадкам повторної реєстрації та рейдерським захопленням
  • Регулювання користування державними землями на місцевому рівні, проведення обов'язкових електронних аукціонів та обмеження непрозорої роздачі земель
Нагадаємо, що відповідно до останніх опитувань групи «Рейтинг», 53% українців виступають проти скасування мораторію на продаж землі, водночас 70% підтримують надання фермерам права продавати та дарувати свої земельні паї, але виключно українцям та українським компаніям.

Напередодні міністр економічного розвитку Тимофій Милованов заявляв, що ставка за кредитами на купівлю землі сільськогосподарського призначення в Україні після відкриття ринку землі буде в межах 3-5% річних. Міністр зазначає, що решту відсотків за кредитами держава компенсуватиме. Загалом на програми підтримки аграріїв у 2020 році передбачено близько 4 мільярдів гривень.

Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що винесе питання продажу сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись: