МОЗ зареєструвало вакцину AstraZeneca, вироблену в ЄС. До 6 червня в Україну прибудуть 705 тисяч доз препарату

Вчора, 31 травня, Міністерство охорони здоров'я України зареєструвало вакцину проти COVID—19 AstraZeneca, виготовлену у Європейському Союзі, для екстреного медичного застосування. Цей препарат розробив Оксфордський університет та британсько—шведська компанія AstraZeneca.

Про це повідомила пресслужба МОЗ.

Там зазначають, що вакцину AstraZeneca для екстреного застосування вже схвалила Всесвітня організація охорони здоров’я, також дозвіл на її використання дали Велика Британія, Європейський Союз, Індія та Канада.

У відомстві також наголошують, що в Україні діє закон, який спрощує процедуру реєстрації вакцин проти коронавірусу та скорочує її до п’яти днів.

У МОЗ очікують, що вже до кінця тижня, тобто до 6 червня, в межах глобальної ініціативи COVAX до України прибуде 705 600 доз вакцини AstraZeneca.

Цей препарат використають для введення другої дози вакцини тим, у кого вже минув інтервал у 12 тижнів після першого щеплення вакциною AstraZeneca. Зокрема, для медиків і працівників закладів охорони здоров’я, учасників операції Об'єднаних сил, соціальних працівників, священнослужителів.

Також цю вакцину будуть колоти співробітникам Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки та людям віком від 65 років. Другу дозу вакцини також гарантовано отримають люди, які вакцинувалися залишковими дозами.

Хіба в нас не була зареєстрована AstraZeneca?

В Україні вже щеплюють вакциною AstraZeneca/Covishield, однак вона виготовлена не в ЄС, а індійським Інститутом сироватки крові та вакциною AstraZeneca-SKBio, яка виробляється в Південній Кореї.

У МОЗ наголошують, що всі вакцини AstraZeneca проти COVID-19, незалежно від країни виробництва, є ідентичними за складом та технологіями виготовлення. Вони не розглядаються як різні вакцини та є взаємозамінними. Водночас країна все ж має зареєструвати виготовлену вакцину AstraZeneca, вироблену на потужностях Італії, як окремий препарат, що вона, власне, й зробила.

Раніше Україна отримала інформацію від COVAX про постачання від 2,2 до 3,7 млн доз вакцин Oxford/AstraZeneca в І–ІІ кварталі 2021 року, з яких понад 367 тисяч доз препарату південнокорейського виробництва прибули у травні.

Крім того, цю вакцину закуповують за державні кошти напряму у виробників. Перші 500 тисяч доз вакцини AstraZeneca/Covishield доставили з Індії в лютому 2021 року.

Що це за вакцина?

Вакцина фармкомпанії AstraZeneca використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.

Для повної імунізації цим препаратом потрібно ввести дві дози вакцини з інтервалом у 12 тижнів, згідно з рекомендаціями Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики. Вакцина може зберігатися до шести місяців за температури від +2 до +8 С.

На початку березня 2021 року низка країн призупинила щеплення вакциною від AstraZeneca після повідомлень про можливі побічні ефекти. Але після заяв ВООЗ та інших медичних регуляторів стосовно безпечності препарату більшість із них відновила вакцинацію.

Це, однак, не зняло питань щодо ймовірного зв'язку між щепленням і тромбами. Європейське агентство з медичних засобів у своєму останньому висновку щодо безпечності вакцини AstraZeneca не відкинуло ймовірності, що та може викликати тромби, але наголосило, що цей зв'язок зараз не доведений.