МОЗ збільшить інтервал між щепленнями вакциною AstraZeneca. Дослідження показали, що це підвищить її ефективність

Міністерство охорони здоров'я вирішило збільшити інтервал між щепленнями вакциною від AstraZeneca. Дослідження, опубліковані у медичному журналі The Lancet, показали, що це підвищить ефективність вакцинації до 81,3%.

Про це повідомили у МОЗ.

Там зазначили, що регуляторні органи у низці країн (Франції, Німеччини, Канади) вже рекомендували встановити інтервал між щепленнями у 12 тижнів.

«На сьогодні, спираючись на досвід цих країн, в Україні Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики також схвалила рекомендації збільшити інтервал між введенням першої та другої доз вакцини AstraZeneca (Covishield, SKBio) з 4 до 12 тижнів», ㅡ зазначили у МОЗ.

Що це за вакцина?

Вакцина фармкомпанії AstraZeneca використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.

Цю вакцину шведсько-британська компанія розробляла спільно з дослідниками з Оксфордського університету. Препарат зареєстрований під двома торговими марками: CoviShield та AstraZeneca-SKBio.

Одна з переваг препарату від AstraZeneca перед іншими вакцинами, які вже використовуються, — вона може зберігатися тривалий час за температури 2-8°C. А останні результати клінічних випробувань у США показують, що ця вакцина має 80% ефективності.

А що з її ефективністю?

У березні компанія AstraZeneca та Оксфордський університет повідомили, що за попередніми результатами третьої фази клінічних випробувань у США загальна ефективність вакцини становить 79%, а для літніх людей від 65 років — 80%.

В AstraZeneca також заявили, що вакцина показала 100% ефективності для запобігання важкому перебігу хвороби та госпіталізації.

На початку лютого компанія повідомила про проміжні результати випробування у Великій Британії, Південно-Африканській Республіці та Бразилії. Тоді заявили про ефективність вакцини у 82% — за даними розробників, покращити дієвість препарату вдалося завдяки збільшенню інтервалів між двома дозами. Результату у 82% вдалося досягти завдяки введенню другої дози через 12 тижнів після першої.

Також упродовж останніх декількох місяців про вакцину AstraZeneca згадують у контексті утворення тромбів. Так, Європейське агентство лікарських засобів (EMA) рекомендувало внести утворення тромбів до переліку дуже рідкісних побічних ефектів цієї вакцини. Однак там запевняють, що користь від щеплення цим препаратом все одно перевищує можливі ризики.

Цей матеріал опубліковано за підтримки: The Black Sea Trust for Regional Cooperation, a project of the German Marshall Fund. Висловлені у публікації думки не обов’язково відображають погляди Black Sea Trust або їхніх партнерів.