МЗС: в Афганістані перебувають до 50 українців, Кулеба доручив терміново посилити посольство в Душанбе

Наразі в Афганістані, де контроль над владою отримало угрупування «Талібан», перебувають до 50 українців. Міністерство закордонних справ майже з усіма ними установило зв'язок та опрацьовує можливі шляхи евакуації.

Про це у коментарі нам повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.

Зокрема, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба доручив терміново посилити посольство України в Душанбе, яке відповідає за Афганістан. Тепер одразу дві українські дипустанови ㅡ в Таджикистані та Пакистані ㅡ стежать за ситуацією в Афганістані та готові допомагати громадянам України.

За інформацією МЗС, зараз у країні ще перебувають до 50 українців.

«Майже з усіма нині встановлений зв'язок, дипломати уточнюють, хто із них має бажання бути евакуйованим. Паралельно опрацьовуються можливі шляхи безпечної евакуації, у тому числі із використанням можливостей іноземних партнерів. Тримаємо ситуацію на особливому контролі», ㅡ каже Ніколенко.

Міжнародна реакція

Напередодні близько 60 країн підписали спільну заяву, де закликають, що афганцям та іноземним громадянам, які бажають виїхати з країни, необхідно дозволити це зробити; а дороги, аеропорти та перетин кордону повинні залишатися відкритими.

Глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель оголосив, що збирає міністрів закордонних справ ЄС на термінове засідання через захоплення Афганістану силами угруповання «Талібан».

«На тлі останніх подій в Афганістані та після інтенсивних контактів з партнерами протягом останніх днів та годин я вирішив скликати позачергову відеоконференцію міністрів закордонних справ завтра вдень для першої оцінки ситуації. Афганістан стоїть на роздоріжжі. Безпека та добробут його громадян, а також міжнародна безпека перебувають під загрозою», ㅡ пише Боррель.

Що відбувається в Афганістані?

З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.

Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.

Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.

15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан. Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни.

В адміністрації Байдена визнали, що «прорахувалися» з виведенням своїх військових. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Штати знали, що армія Афганістану не зможе протистояти, щоб захистити країну, але це сталося «раніше, ніж очікувалося».