Служба безпеки України заявила про спробу незаконного захоплення місцевої влади на Харківщині через референдум про створення об’єднаної територіальної громади (ОТГ). У селищі, яке ініціювало референдум, у своїх діях не бачать нічого протизаконного.

За даними СБУ, селищний голова одного з населених пунктів Лозівського району Харківщини ще 21 вересня підписав незаконне рішення селищної ради про призначення місцевого референдуму для утворення ОТГ.

«Депутати разом із селищним головою вирішили, що нова територіальна громада, центром якої повинен був стати саме їхні населений пункт, має об’єднати ще сім сусідніх сіл. Через проведення "референдуму" депутати планували надати своєму рішенню статус легітимного», — кажуть у СБУ.

Уранці 22 жовтня оперативники СБУ почали вилучати речові докази і встановлювати причетних до проведення референдуму. У відомстві не уточнили, чому саме референдум кваліфікували як незаконний, але вказали на порушення статті 110 Кримінального кодексу (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України).

А референдум начебто триває

Як повідомляє видання «Kharkiv.Today», ідеться про селище Орілька. Там 22 жовтня справді почала працювати виборча комісія з проведення референдуму, а на голосування прийшли жителі Орільки та семи сусідніх сіл.

На референдумі виборці мають дати відповідь на три питання: чи підтримують вони ліквідацію Орільської селищної ради; чи погоджуються на створення Орільської ОТГ; і чи погоджуються на входження до неї Орільки та семи сусідніх сіл.

Голова Орільки Іван Крикун не вважає дії протизаконними. Каже: жителі селища і сусідніх сіл неодноразово просили об’єднати їх в окрему ОТГ, а не приєднувати до Лозівської ОТГ, як зараз. Але їм не сказали ані «так», ані «ні».

«Це не переворот. Просто люди хотіли свою ОТГ. На сесії було прийнято рішення. Так, в комісії проходять слідчі дії, а люди досі йдуть, хочуть проголосувати», — розповів Крикун «Kharkiv.Today».

А чи справді це незаконно?

Так, якщо проєкт про створення нової ОТГ не затвердили на рівні обласної держадміністрації, зазначено у профільному законі. Утім узагалі проведення референдуму щодо об'єднання там передбачене.

У червні Кабінет міністрів затвердив 56 об'єднаних територіальних громад на Харківщині, з яких 24 були створені за власним бажанням. Відповідно до нього, Орільська селищна громада увійшла до складу Лозівської ОТГ.

Поділитись: