На Майдані Незалежності у Києві влаштували віче проти так званої «формули Штайнмаєра» щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Учасники акції протестують проти «капітуляції».

Про це повідомляє кореспондентка hromadske.

Тисячі людей зібралися на Майдані біля сцени, на якій зокрема написано «Рух опору капітуляції». Саме сторінка з такою назвою у Facebook анонсувала віче.

За даними поліції, в акції взяли участь близько 10 тисяч людей, порушень порядку правоохоронці не зафіксували.

Учасники віче зачитали зі сцени вимоги до чинної влади, зокрема вони вважають, що проведення виборів на окупованому Донбасі та надання особливого статусу цим територіям суперечить Конституції України. Вони вимагають, аби Росія пішла з Криму і Донбасу без будь-яких умов, а українська влада не йшла на будь-які поступки.

Текст зачитав ветеран Павло Білоус, разом із ним на сцені зокрема були представники «Демократичної сокири», «Вільних людей», «Національного корпусу», партії «Європейська солідарність».

Про створення «Руху опору капітуляції» було оголошено на сторінці «Захисти Україну» у Facebook. Організація «Захисти Україну» називає себе «понадпартійним об'єднанням патріотів та однодумців».

У тексті зазначається, що заяву про започаткування руху підписали В’ячеслав Брюховецький, почесний президент Національного університету «Києво-Могилянська академія», Герой України, Володимир Балух, політв’язень Кремля, дипломат Володимир Огризко, Дмитро Ярош, колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун, екс-представник України на переговорах у Мінську Роман Безсмертний та інші.

В анонсі акції були наступні вимоги:

  • Заборонити впровадження особливого статусу для окремих районів Донеччини та Луганщини чи будь-яких інших регіонів України.
  • Заборонити впровадження амністії для бойовиків так званих «ДНР» і «ЛНР».
  • Заборонити відведення українських військ від лінії розмежування.
  • Заборонити утворення будь-яких недержавних воєнізованих формувань, зокрема народних міліцій на території окупованого Донбасу.
  • Заборонити проведення виборів до будь-яких органів влади чи самоврядування на території так званих «ДНР» і «ЛНР» до отримання повного контролю по усій довжині україно-російського кордону.
  • Вийти з безперспективного Мінського формату та ініціювати Будапештський формат перемовин.

Такі ж акції відбуваються в інших містах України. Зокрема у Харкові на віче на центральну площу міста вийшли близько ста людей.

У Кременчуці акція відбувається біля стели «Герої Небесної сотні».

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2015 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Поділитись: