Науковці знайшли біля південного полюса Марсу цілу систему водойм. Під товстим шаром криги помітили одразу три озера.

Своє дослідження науковці опублікували у Nature Astronomy.

Що було відомом раніше?

Ще у 2018 році вчені припустили, що водойми на Марсі можуть бути під землею. Завдяки супутнику Mars Express вони віднайшли велике озеро з рідкою водою. Промінь його радару відбивався від верхньої та нижньої частини крижаного пласта, тож науковці змогли «зазирнути» за нього.

Саме озеро має приблизно 20-30 кілометрів в діаметрі. Вода в ньому не тане через, можливо, великий вміст солі. Саме тому науковці не можуть стверджувати про життя на планеті навіть за наявності води.

Що з'ясували тепер?

Нові дані допомогли виявили цілу мережу водойм, які відокремлюються від «головного резервуару» містками з суші. Припускають, що ці озера могли існувати мільярди років. Вони могли залишитися з часів, коли на планеті були моря та озера. 

У своєму дослідженні науковці використовували дані 134 спостережень супутника Mars Express з 2012 по 2019 роки. Хоча дані супутника підтверджують існування такої системи водойм, багато вчених ще сумніваються, чи це можливо. 

Перш за все, їх хвилює питання про здатність води залишатися рідкою. На поверхні південного полюса Марсу температура може опускатися до -110° С та нижче. Саме озеро має мати температуру -70° С, тож навіть товстий шар льоду не може втримати його у рідкому стані. 

Науковці припускають, що температура озера може підійматися через якесь підземне тепло, наприклад, з термальних джерел. Однак звідки вони можуть бути на Марсі, невідомо.

Вивчення Марса

Наприкінці липня Національне аерокосмічне агентство США (NASA) успішно розпочало місію з дослідження Марса. Воно вдало запустило марсохід «Наполегливість» («Perseverance»).

«Марс-2020» — це частина «Програми з дослідження Марса», яку NASA оголосила ще у 2012 році. Марсохід «Наполегливість» має зібрати дані про поверхню й атмосферу Червоної планети, аби встановити, чи може там існувати життя, зокрема існування людської колонії.

20 липня Об’єднані Арабські Емірати увійшли в історію як перша арабська країна, що успішно запустила в космос міжпланетну місію до Марса.

Також у липні-серпні Китай запустив три зонди для дослідження Марсу. Мета місії — вивчати підземні умови планети та спробувати знайти там ознаки життя.

А у лютому Японія погодила першу космічну місію до супутників Марса. Космічне агентство JAXA планує доправити зонд для вивчення Деймоса і Фобоса — природних супутників Марса. Він має привезти на Землю перші зразки ґрунту цих супутників. За попередніми даними, це відбудеться до кінця 2020-х.

Поділитись: