«На початку багато людей хворіли безсимптомно», — перші висновки місії ВООЗ, що розслідує походження COVID-19 в Китаї

Місія Всесвітньої організації охорони здоров'я в китайському місті Ухань, яка мала на меті з'ясувати походження коронавірусу, має завершити свою роботу 10 лютого. Але вже зараз один із її членів Пітер Дашак заявив про «важливі докази», які виявили науковці.
Про це Дашак розповів в інтерв’ю Bloomberg.
За його словами, члени місії ВООЗ працювали в трьох групах, кожна з яких вивчала свій аспект коронавірусу: ймовірну причетність тварин до його виникнення серед людей, поширення COVID-19 та дослідження навколишнього середовища.
Дашак, зокрема, працював у першій групі й відвідав уханський ринок Хуанань, де на самому початку епідемії зафіксували спалах COVID-19. За словами експерта, дослідження допомогло виявити «важливі докази» виникнення коронавірусу.
Він відмовився уточнювати, про які саме «важливі докази» щодо ринку йдеться, але зазначив, що його закрили доволі швидко, і там досі багато чого перебуває в такому ж стані, як і на початку епідемії: «Люди швидко тікали й лишали обладнання, кухонне начиння — докази того, що відбувалося. Саме на це ми й дивилися».
«Тепер ми знаємо те, чого не знали раніше: на кожного виявленого хворого припадали інші, в яких хвороба перебігала безсимптомно або її не можна було відрізнити від кашлю чи застуди», — стверджує Дашак і додає, що попередні результати розслідування, ймовірно, будуть оприлюднені до 10 лютого, коли місія завершує роботу.
Дашак раніше відзначав, що китайська влада надала ВООЗ доступ до всіх необхідних об'єктів.
Що відомо про місію ВООЗ?
ВООЗ оголосила про наміри направити в Китай свою місію з розслідування походження коронавірусу в листопаді 2020 року. Вона має на меті дослідити найперші випадки появи SARS-CoV-2 в Ухані, який тривалий час був центром епідемії в КНР. Водночас місія не має на меті перевірити заяви про штучне походження коронавірусу чи його витік із лабораторії в Ухані, які поширювалися, зокрема, й американськими посадовцями.
Крім того, на ранніх етапах епідемії, коли коронавірус майже не поширився за межі Китаю, ВООЗ неодноразово публічно хвалила дії китайської влади з його стримування. Зокрема, глава ВООЗ Гебреєсус звертав увагу на «рідкісні лідерські якості» очільника Китаю Сі Цзіньпіна.
Нинішня місія ВООЗ насправді не перша. Фахівці Організації були в Китаї ще в липні-серпні, але тоді все завершилося лише розробкою технічного завдання для подальших досліджень, які мають на меті виявлення потенційного джерела ранніх випадків COVID-19. Місію відправили для виконання резолюції Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (вищого керівного органу ВООЗ), ухваленої в травні 2020 року.
- Поділитися: