НАБУ про «справу міськради Одеси»: Немає даних, щоб ще хтось настільки «монополізував» місцеву владу

Детективи НАБУ отримали інформацію про незаконний вплив певних осіб на всю міську та обласну владу в Одесі приблизно 1,5 року тому.

Про це розповів керівник головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро Андрій Калужинський в інтерв'ю ZN.UA.

Він розповів, що детективи здобули докази, які доводять, що фігуранти справи фактично впливали на ухвалення всіх рішень місцевої влади й активно цим впливом користувались.

«Я, мабуть, із вами погоджуся, що в кожному з регіонів є свої більш чи менш впливові гравці, але інформації про те, що хтось настільки, як в Одесі, "монополізував" місцеву владу, у нас немає», — сказав представник НАБУ.

Наразі НАБУ ще розслідує справу про злочинне угрупування, де фігурує одеський бізнесмен Володимир Галантерник, але стосовно Одеси є ще кілька справ, розповів Калужинський.

«Загалом, у нас зараз багато проваджень щодо Одеси, які стосуються різних схем. Детективи також постійно моніторять, чи застосовуються аналогічні схеми в інших регіонах», — сказав він.


«Справа Галантерника»

За даними слідства, у 2016-2019 роках громада Одеси втратила щонайменше 6 земельних ділянок площею 15,9 га та незаконно витратила з місцевого бюджету 131 млн грн. Це призвело до шкоди на 689 млн грн.

Підозрюваними у цій справі є мер Одеси Геннадій Труханов, низка міських посадовців та одеський бізнесмен Володимир Галантерник. Слідство вважає, що підозрювані були причетні до заволодіння земельними ділянками в Одесі, яке фігуранти справи називали «орендою».

Це не єдина справа Труханова: у 2020 році до суду передали обвинувальний акт у справі про приховування в декларації майна дружини мера на мільйони гривень. ВАКС закрив це провадження.

Також Труханов фігурує у справі про розкрадання 92 мільйонів гривень бюджету Одеси під час купівлі будівлі заводу «Краян».


Калужинський розповів, що на момент скерування до суду справи заводу «Краян» за обвинуваченням Труханова та інших посадовців ВАКС ще не був створений. Тому справу скерували до місцевого Малиновського райсуду Одеси, який розглядав її «стахановськими» темпами та виправдав обвинувачуваних.

«Мабуть, це теж не той сигнал, який сприяє тому, щоб інші люди не мали бажання займатися подібними речами. Але цей виправдувальний вирок надалі був скасований, зараз ця справа розглядається у Вищому антикорупційному суді. Сподіваюся, що ВАКС ухвалить законне рішення», — сказав Калужинський.

Що відомо про останню «справу Одеської міськради»?

За даними слідства, восени 2021 року, після викриття злочинної організації, яка спеціалізувалася на корупційних схемах незаконного вибуття майна з комунальної власності Одеси, на її місті з’явилася нова.

Ця група взяла під контроль практично всі питання економічного життя міста, зокрема взаємодію з забудовниками; закупівлі коштом місцевого бюджету; діяльність комунальних підприємств; інші аспекти взаємодії з бізнесом.

Фактично злочинна організація тримала під контролем усі значні бюджетні витрати Одеси та погоджувала основні питання порядку денного сесій Одеської міської ради, кажуть слідчі.

Для цього вони налагодили процес системного підкупу чиновників та депутатів місцевої ради, які й забезпечували ухвалення потрібних рішень органом місцевого самоврядування.

У межах цієї справи про підозри повідомлено: першому заступнику мера Одеси Михайлу Кучуку, в.о. заступника мера Одеси Олегу Бриндаку, заступниці мера Світлані Бедрезі, бізнесмену Борису Кауфману, колишньому народному депутату Олександрові Грановському (Боруховичу) та їхній довірені особі.