У ПриватБанку запевнили, що судове рішення про визнання націоналізації банку незаконною, не вплине на його роботу (на фото — відділення банку у Києві, 19 грудня 2016 року)
Фото:

Синиця Олександр/УНІАН

Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку України та Кабінету міністрів України щодо неправомірності націоналізації ПриватБанку. Наразі рішення не набуло чинності, і Нацбанк планує його оскаржити. Економісти переконують — панікувати не варто, з банком нічого не станеться.
1

Що значить судове рішення?

Суд визнав, що банк передали в державне управління безпідставно і з порушеннями законодавства. Наразі це не означає ані повернення банку попереднім власникам, ані виплату компенсації. Водночас рішення ще будуть оскаржувати — і НБУ, і Міністерство фінансів.

Крім того, це лише одне рішення, за ним, кажуть юристи, буде довгий період апеляцій та інших розглядів. Загалом щодо націоналізації ПриватБанку відбувається понад 150 судів у різних країнах.

2

Чи вплине це на економіку, курс гривні та гроші вкладників?

Ні. Вікторія Страхова, у минулому відповідальна секретарка ПриватБанку, каже, що на роботі банку це ніяк не позначиться. У самому ПриватБанку теж сказали, що рішення не вплине на його роботу, бо воно не набуло чинності.

Опитані Громадським фінансисти також запевнили, що це рішення жодним чином не позначиться на ситуації в банківському секторі. Хіба що збентежені люди масово побіжать терміново знімати гроші з рахунків.

Економісти не радять цього робити, адже в такому разі для уникнення дестабілізації банку, держава вимушена буде обмежити видачу коштів. Це призведе до ще більшого нагнітання негативних настроїв у суспільстві.

«Це рішення суду першої інстанції. А значить буде апеляція. А потім ще й Верховний Суд. Тому найближчим часом ніяких наслідків для економіки не буде. Не треба бігти купувати долари. Не треба забирати свої депозити з банку. Поки що банк залишається державним і надійним. Якщо не включати сюди потенційну реакцію інвесторів, які звернуть увагу на це рішення найчеснішого українського суду», — прокоментував інвестбанкір Сергій Фурса.

Інвестиційні аналітики припускают, що незначні коливання курсу гривні все ж можуть статися.

«Для інвесторів це поганий сигнал. Це створює небезпеку для фінансової стабільності. Тепер хочеться почути позицію Міжнародного валютного фонду», — каже Павло Кухта, заступник голови у Стратегічній групі радників з підтримки реформ в Україні.

3

Що каже колишній власник ПриватБанку Ігор Коломойський?

27 лютого 2019 року Ігор Коломойський оскаржив рішення уряду про націоналізацію банку та заявив, що хоче отримати компенсацію після президентських виборів. Водночас не хоче повертати собі націоналізований ПриватБанк. Натомість вимагає повернути йому два мільярди доларів — статутний капітал банку на момент націоналізації. Він додав, що після зміни влади в Україні розраховує на «чесний і справедливий суд і чесну правову оцінку» у справі про націоналізацію ПриватБанку.

«Мені незрозуміла позиція держави. Вони хочуть залишити собі ПриватБанк? Нехай залишають. Мені не потрібен ПриватБанк. Але там лежало два мільярди доларів капіталу. Нехай повернуть, і немає питань. Приват — це тягар для держави. Вона не знає, що з банком робити», — пояснив Коломойський в інтерв’ю виданню «Економічна правда».

І все ж Ігор Коломойський та його компанія Triantal Investments Ltd в одному із позовів вимагають повернення акцій ПриватБанку. До націоналізації Коломойському належали 41,7% акцій ПриватБанку, компанії Triantal Investments Ltd (пов'язаної з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим) — 16,6% акцій.

16 квітня Господарський суд Києва, який розглядає позов олігарха до уряду та Національного банку України, продовжив розгляд справи до 7 травня.

4

Чи може ПриватБанк повернутись до Коломойського і до чого це може призвести?

В НБУ кажуть, що не може. «Рішення про виведення неплатоспроможного ПриватБанку за участю держави ухвалювалося відповідно до норм чинного законодавства, його підтримали РНБО та уряд України з метою забезпечення фінансової стабільності та збереження коштів громадян. Законність рішень очевидна і зворотна процедура у цьому питанні неможлива, адже для цього немає ні правових, ні економічних підстав», — вказує перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова. Крім того, юристи відзначають, що у законодавстві немає процедури повернення націоналізованих активів.

Водночас економісти кажуть: якщо ПриватБанк повернуть Коломойському, той повинен буде повернути всі вкладені в банк гроші державі. А це сумарно близько 150 мільярдів гривень. Відповідно, якщо банк позбудеться цього капіталу, він стане неплатоспроможним, і його доведеться ліквідувати.

Ще один момент — суто юридичний. Навіть якщо позов Коломойського про 2 мільярди доларів задовольнять формально, йому доведеться довести, що банк коштував саме 2 мільярди. Адже держава придбала у нього акції під час націоналізації за 1 гривню.

5

Хто вирішив визнати націоналізацію безпідставною?

Окружний адміністративний суд Києва вже відзначався раніше суперечливими рішеннями. Це його Петро Порошенко вирішив ліквідувати наприкінці грудня 2017 року, однак за 3 дні у фінальній версії указу, яким ліквідовувалася низка судів, Окружного адмінсуду Києва вже не було.

В лютому тут заборонили Уляні Супрун виконувати обов’язки міністерки охорони здоров’я. А напередодні цей суд зупинив конкурс на посаду голови Державної митної служби у відповідь на позов народного депутата Андрія Антонищака. Також тут вирішили заборонити Комісії з питань вищого корпусу державної служби проводити конкурс, який розпорядився проводити уряд. У Міністерстві фінансів таке рішення назвали необґрунтованим та повідомили, що уряд із ним «боротиметься».

Розглядали справу судді: Качур І.А.; Келеберда В.І., Амельохін В.В. Джерела Громадського кажуть, що справу на контролі тримав голова суду Павло Вовк. Його в різні часи пов’язували то з Сергієм Ківаловим, то з народним депутатом від БПП Олександром Грановським. Іміджево ця новина вигідна команді Порошенка, адже грає проти Володимира Зеленського, зв’язок якого з Коломойським журналісти неодноразово фіксували у численних розслідуваннях, але сам політик вплив олігарха на свою кампанію заперечує.

6

Чому ПриватБанк такий важливий для України?

Згідно з останньою звітністю банку у 2018 році, його активи становлять близько 260 мільярдів гривень або майже 20% ринку банківських послуг. Про такі банки, як Приват, кажуть — «надто великий, щоби впасти».

У 2016 році він посів 16-те місце серед найбільших банків Центральної та Східної Європи. Клієнти — близько 20 мільйонів українців, або понад половина громадян працездатного віку. Майже три мільйони отримують там зарплату.

Зараз у мережі відділень банку працює понад 22 тисячі українців, а кількість його терміналів та банкоматів — найбільша в країні. На початку 2018 року мережа мала понад дві тисячі відділень, а також випустила понад 30 мільйонів карток.

Завдяки цим показникам НБУ дав установі статус «системно важливої». Подібний статус в Україні також мають Укрексімбанк та Ощадбанк. Банкрутство чи проблеми у роботі банківського гіганта могли б означати, що близько половини українців були б відрізані від своїх коштів.

7

Що буде із ПриватБанком після виборів?

Невідомо. Політологи пов’язують Володимира Зеленського із Ігорем Коломойським, тому вважають, що у разі перемоги Зеленського на виборах справа ПриватБанку може отримати позитивний для екс-власників розв’язок.

Однак, за словами колишнього міністра фінансів України Олександра Данилюка, який входить в команду Зеленського, незалежно від рішення суду, держава не зможе повернути ПриватБанк його власникам, бо не існує відповідної процедури. Також Данилюк вважає, що націоналізація відбулася законно. Водночас Петро Порошенко каже, що позитивне рішення суду у справі про Приват загрожує співпраці з МВФ.

В НБУ теж нагадали про те, що ПриватБанк був важливим моментом у співпраці з МВФ. «Міжнародні партнери України неодноразово наголошували, що націоналізація ПриватБанку була важливим кроком для забезпечення фінансової стабільності», — зазначила перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова.

Думки про загрозу програмі МВФ дотримуються й економісти. «Націоналізація ПриватБанку була частиною програми МВФ, їй присвятили цілий розділ. Її готували цілий рік. Більше того, її провели як дружню, отримавши від акціонерів письмове прохання про націоналізацію… І навіть зараз, коли рішення ще не набуло чинності, важко передбачити реакцію МВФ. І це в рік пікових виплат за зовнішнім боргом. Але просто пропустити це рішення, не помітити його, у Фонді не зможуть», — написав у Facebook інвестбанкір Сергій Фурса.

8

Як націоналізували ПриватБанк?

Найбільший банк України уряд вирішив націоналізувати у грудні 2016 року, адже ще у 2015-му Нацбанк виявив діру у понад 100 мільярдів гривень банківського капіталу в ПриватБанку.

Уряд змінив процедуру націоналізації банків, а вже наступного дня 100% акцій ПриватБанку перейшло у власність держави.

Щоб врятувати банк держава влила у його статутний капітал близько 150 мільярдів гривень. Націоналізувати банк було і однією з вимог МВФ для продовження співпраці з Україною. У своєму меморандумі, який Україна підписала у вересні 2016-го року, МВФ визначив це як один із обов'язкових кроків для отримання країною нового траншу.

За словами екс-глави НБУ Валерії Гонтаревої, до націоналізації понад 97% кредитного портфелю банку (майже 150 мільярдів гривень) було видано компаніям, пов’язаним із фінансово-промисловою групою «Приват» та її власниками Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим.

Оскільки доля ПриватБанку залежала від 2-3 осіб, які тримали весь портфель кредитів, ризик його банкрутства значно збільшився.

Також у 2015 році журналісти писали, що ПриватБанк через компанії-«прокладки» вивів за кордон 1,8 мільярда доларів, що також вплинуло на обвал курсу гривні. Пізніше Генеральна прокуратура України розслідувала цю справу й казала, що мова йде про кошти, які Нацбанк виділив Привату для рефінансування.

У 2016 році під тиском НБУ та Ради національної безпеки і оборони головні акціонери банку дали згоду на націоналізацію, проте наступні два роки між державою та колишніми власниками банку продовжилися суди.

У грудні 2017 року націоналізований ПриватБанк подав позов до Високого суду Лондона проти Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова та низки компаній, які ймовірно підконтрольні їм. Суд арештував активи обох акціонерів по всьому світу на суму понад 2,5 мільярди доларів. Докази свідчили, що через ряд незаконних операцій Коломойський і Боголюбов вивели з фінустанови у 2014 році майже два мільярди доларів.

Поділитись: