Нафтогаз у жовтні 2018 року подав позов до Господарського суду Києва проти Кабінету міністрів України з вимогою компенсувати 6,6 мільярда гривень збитків, які виникли наприкінці 2015 року через відмову уряду створити механізм компенсації різниці у тарифах на газ.

Відповідна інформація міститься у проспекті емісії (супроводжуючому документі з описом облігацій) боргових облігацій Нафтогазу на 1 мільярд доларів.

Відповідно до документа, загальна сума компенсації різниці між ринковою вартістю газу та тарифами на газ для населення з кінця жовтня 2015 року до 30 червня 2018 року складає понад 102,9 мільярда гривень, водночас Нафтогаз вимагає компенсувати лише ті збитки, які компанія отримала в останньому кварталі 2015 року.

Повідомляється, що 2017 року Нафтогаз оскаржив відмову Кабміну створити механізм та джерела для компенсації збитків за продаж газу населенню за зниженими цінами та виграв відповідні справи у суді першої інстанції та в апеляції. Водночас, Кабінет міністрів подав касацію до Верховного суду України. Дата її розгляду наразі невідома.

Зазначимо, що мова йде про компенсацію різниці у тарифах на газ для населення, який Нафтогаз постачає за зниженими цінами на основі спеціальних зобов’язань, які на нього наклав уряд. Залежно від ситуації на світових ринках газу, ця різниця у період з 2015 до 2018 року складала до 110% розміру тарифу. Іншими словами, для населення газ постачався за ціною, що понад вдвічі менша за ринкову вартість газу. Різницю в тарифах компенсовував уряд з бюджету.

Нагадаємо, що згідно з постановою уряду від 19 жовтня ціни на газ для населення з 1 листопада зростуть на 23,5% — 8 550 гривень за тисячу кубометрів. З 1 травня 2019 року газ подорожчає до 9850 гривень за тисячу кубометрів, а з 1 січня 2020 року — 12300 гривень за тисячу кубометрів.

Підвищення цін на газ для населення до ринкового рівня є ключовою вимогою Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Нова програма МВФ: чи вартує цього підвищення ціни на газ

19 жовтня у МВФ повідомили, що попередньо погодили нову кредитну програму для України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дефолт або гроші Китаю: чому Україні загрожує криза і що з цим робити

Нагадаємо, що черговий транш МВФ необхідний для підтримання фінансової стабільності України та уникнення настання технічного дефолту — ситуації, коли Україна не зможе розрахуватись за кредитними зобов’язаннями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи отримає Україна транш МВФ

Поділитись: