Від початку року гривня суттєво зміцніла: з майже 29 до 26 гривень за долар. Нацбанк звітує про зростання міжнародних резервів, а уряд — про зростання економіки. Здається, що криза, яка спіткала Україну з початку російської військової агресії у 2014 році, давно подолана. Ніщо не дає підстав думати про нову економічну кризу вже за рік-півтора та ще й в рази сильнішу за попередню.

Громадське підготувало матеріал за підсумками прес-конференції провідних економістів VoxUkraine, на якій представили результати дослідження про макроекномічний прогноз для України.

Дослідження провели Юрій Городніченко, професор Каліфорнійського університету в Берклі та співзасновник VoxUkraine, Олена Білан, головна економістка Dragon Capital, та Тимофій Милованов, почесний президент Київської школи економіки.

Є резерви, нема чим платити

Економісти VoxUkraine підрахували, що наразі валютні резерви уряду складають трохи менше 1 мільярда доларів. Водночас до кінця року із цих резервів Кабмін має сплатити близько 2 мільярдів доларів кредиторам. Очевидно, що наразі коштів не вистачає і це є суттєвою проблемою.

Якщо Уряд не сплатить борги, Україні доведеться оголосити технічний дефолт. Це означає, що ні держава, ні приватні компанії не зможуть запозичувати на міжнародних ринках, існуючі кредитори відвернуться від України. Дефіцит держбюджету не буде чим покрити, а отже коштів не вистачатиме навіть на заплановане в бюджеті. Наслідки для фінансової стабільності будуть ще гіршими.

Звичайно, Кабмін ще має гроші на рахунках в Ощадбанку, які конфіскували в представників влади Януковича. Йдеться про близько 1,2 мільярди доларів, для використання яких потрібно спеціальна постанова уряду.

Але це не відміняє того факту, що вже наступного, виборчого 2019 року, Україна має заплатити вже 4 мільярди доларів, які вже точно не буде звідки брати.

На сьогодні валютні резерви НБУ складають понад 18 мільярдів доларів, але Кабмін не може їх використовувати. Він міг би купити цю валюту в Нацбанку, але на це потрібні вільні гривні, яких так само немає. Не врятує ситуацію навіть транш МВФ, який також зараховується до резервів НБУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке валютна лібералізація і навіщо вона потрібна

Єдине спасіння — кошти ЄС та інших донорів, які мають зарахувати на рахунки уряду після отримання Україною коштів від МВФ. Але для цього необхідно виконати ключові вимоги кредиторів, чого наразі не сталося. Зокрема, йдеться про створення Антикорупційного суду, підвищення цін на газ для населення та створення ринку землі.

Якщо Уряд не сплатить борги, Україні доведеться оголосити технічний дефолт (на фото — міністр фінансів України Олександр Данилюк (ліворуч) і прем'єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Кабміну, Київ, 27 вересня 2017 року) Фото: Владислав Мусієнко/POOL/УНІАН

Чому так сталося?

Усі кошти, які залучає Україна, надходять не в гривнях, а у валюті, зазвичай в американських доларах. Відповідно, погашати борги також потрібно в доларах.

Звідки держава бере валюту?

Здебільшого валюта в країну надходить від зовнішньої торгівлі бізнесу та запозичень. І тут є декілька поганих новин.

Перша — те, що надходження від експорту в України хронічно менші за витрати на імпорт. Для наочності, у квітні 2018 року ми експортували товарів на 3,7 мільярдів доларів, водночас витратили на імпорт 4,1 мільярди доларів. Тобто чистий відтік валюти від торгівлі склав близько 400 мільйонів доларів.

Якщо валюти в країні менше, то вона стає дорожчою, тобто курс зростає, а це тягне за собою зростання цін на все — від палива до харчових продуктів.

Тоді чому ж долар подешевшав?

Це друга погана новина. Окрім надходження валюти від торгівлі, економіка може залучати її від запозичень. Так, на початку року Нацбанк збільшив облікову ставку до 17%. Це означає, що боргові зобов'язання, а надто державні, збільшили прибутковість. Тому багато міжнародних інвесторів вирішили вкласти кошти в українські облігації, що спричинило різке надходження валюти на ринок та, відповідно, її здешевлення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто інвестує в Україну?

Раніше в НБУ вже висловлювали занепокоєння такими процесами, проте все ж не стали зменшувати облікової ставки.

Як наслідок, від початку року держава суттєво наростила свої борги, які, крім цього, їй набагато дорожче віддавати.

Падіння курсу долара — явище тимчасове, адже рано чи пізно за взятими запозиченнями потрібно розраховуватися й кошти на це заберуть з ринку. Нацбанк уже заявив, що готовий до запровадження нових валютних обмежень, якщо транш від МВФ так і не вдасться отримати.

Що ж до резервів НБУ у 18,4 мільярди доларів, то їх вистачить на обслуговування імпорту не більше, ніж на 3 місяці.

Відтак зростання гривні та резервів НБУ — це затишшя перед бурею, настання якої віщує повна відсутність змін в інвестиційному кліматі та структурі економіки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Стабільні ціни та детінізація економіки: 5 функцій Національного банку

Стенд із курсом валют у Львові, 27 квітня 2018 року. Від початку року гривня суттєво зміцніла: з майже 29 до 26 гривень за долар Фото: УНІАН

Може стати ще гірше

Українська економіка дуже залежна від світових цін на сировину. 

Так, більш ніж 75% експорту залежить від цін на сировинні товари, зокрема металургію та зерно.

В останні роки Україні щастило: рівень світових цін був високим, а світова економіка зростала. Але так буде не завжди, і вже сьогодні помітні сигнали того, що світову економіку спіткає чергова криза. Зокрема, за свідченнями економістів VoxUkraine, про це свідчить стрибок світових цін на нафту та зростання вартості американських державних облігацій.

Період зростання світової економіки, який наразі триває у світі, вже є чи не найдовшим за всю історію. А отже, рецесія (тобто уповільнення та падіння) неминуче найближчим часом.

Відсутність росту світової економіки означає падіння попиту на металургію. Коли нічого не будується, то й металу потрібно менше.

Водночас країни стимулюватимуть власне сільське господарство, щоб захистити своїх громадян. Україні просто не буде куди продавати свій експорт, а якщо це вдасться зробити, то виручка від нього буде значно нижчою, а значить і валюти для погашення боргів і обслуговування імпорту буде менше.

За підрахунками економістів VoxUkraine, це може призвести до падіння ВВП України на 10-15% на рік, заразом гривня зросте в декілька разів.

Рішення уряду підливає масла у вогонь. Гройсман концентрує повноваження, підпорядковуючи Кабміну Державну фіскальну службу. Це недобре, оскільки перед виборами завдання і Кабміну, і президента, і коаліції — показати економічний успіх.

Підпорядкована ДФС може стати тим самим порятунком ситуації для влади: податківців можуть просто «напустити» на бізнес, щоб наповнити бюджет. А це призведе до того, що останні підприємці, які ще якось мирилися з українськими реаліями, виїдуть.

Відсутність росту світової економіки означатиме падіння попиту на металургію. Вже сьогодні помітні сигнали того, що світову економіку спіткає чергова криза (на фото — робітник у цеху металургійного комбінату «Азовсталь» у Маріуполі, Донецька область, 1 червня 2017 року) Фото: Владислав Мусієнко/POOL/УНІАН

Де взяти гроші?

1. Виконати програму МВФ. Варіант малоймовірний. Якщо над Антикорупційним судом парламент ще хоч якось працює, то підвищення цін на газ для населення — те, чого точно не станеться. Принаймні в найближчі рік — півтора. Підвищувати ціни на газ перед виборами — рівнозначно політичному самогубству.

2. Скоротити видатки держави. Також малоймовірний варіант. Перед виборами уряд видатки лише нарощує. Наприклад, пропонує дарувати кожному новонародженому по коробці з необхідними речами, вартість якої оцінюють у 5000 гривень. Навряд чи парламент чи Кабмін погодяться відкрито обговорювати скорочення видатків на освіту, соціальну сферу чи медицину. Перед виборами це також не додасть популярності серед населення.

3. Не виплачувати борг та оголосити дефолт. Це не просто ще один варіант самогубства для президента та коаліційного уряду, але й для країни загалом.

4. Шукати грошей поза МВФ, ЄС та США. Такий варіант економісти VoxUkraine називають найімовірнішим і навіть висловлюють думку, що переговори про це вже тривають. Питання лише в тому, хто погодиться позичити кошти країні, яка не виконує вимог МВФ та ЄС? Серед варіантів Китай та Росія.

Китай надаватиме позику під умови, які вже не стосуватимуться удосконалення антикорупційного законодавства та покращення економіки. Він вимагатиме вигоду для себе, а це може коштувати втрати суверенітету України. Про кредитні умови Росії в цьому контексті взагалі краще не згадувати.

Один зі способів знайти гроші для України — виконати програму МВФ, але напередодні виборів це може призвести до політичної смерті провладних політиків, адже виконання зобов'язань тягне за собою підвищення ціни на газ для населення (на фото — зустріч президента України Петра Порошенка із директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард у Вашингтоні, США, 20 червня 2017 року) Фото: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

Як уберегтися простим українцям?

Наразі причин панікувати немає. До кінця року уряд ще може знайти ресурс для погашення боргів. Проте вже сьогодні потрібно перестраховуватися на випадок найгіршого варіанту.

  • Зокрема, економісти радять бізнесменам починати переорієнтовуватись на зовнішні ринки та збільшувати доходи у валюті.
  • Також потрібно вирішити всі питання щодо легального статусу бізнесу та працівників: коли уряд дасть команду податківцям, то ви маєте показати, що причин приходити до вас немає.
  • Також нині вдалий час для укладання довготермінових контрактів, наприклад, на оренду, і закріплення в них ціни в гривнях.
  • Ніколи не пізно почати заощаджувати гроші.
  • Очевидно, що про кредити у валюті потрібно забути.
Поділитись: