У Стокгольмському арбітражному суді «Нафтогаз» домігся компенсації у «Газпрому» на суму 4,63 мільярди доларів через недостатній обсяг транзиту.

У Стокгольмському арбітражному суді «Нафтогаз» домігся компенсації у «Газпрому» на суму 4,63 мільярди доларів через недостатній обсяг транзиту.

Про це заявив «Нафтогаз».

Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу «Газпром» повинен доплатити НАК $2,56 мільярди.

Арбітражний суд відхилив вимоги «Газпрому» щодо штрафів за нібито незаконно відібрані «Нафтогазом» обсяги транзитного газу.

За словами голови правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва, рішення арбітражу має понад тисячу сторінок. Він додав, що термін сплати для «Газпрому» починається з наступного дня — тобто 1 березня 2018 року.

З цією перемогою в суді привітав «Нафтогаз» і президент Порошенко.

«Сьогодні ми маємо друге і остаточне рішення Стокгольмського арбітражу. З цих коштів будуть сплачені газ, який споживався нами у 2014 році. І до бюджету «Нафтогазу» буде зараховано 2,56 млрд доларів негайно», — наголосив Порошенко.

«Нафтогаз» в арбітражі хотів витребувати від «Газпрому» близько $16 млрд, перегляду тарифів, розблокування віртуального реверсу і можливість оформлення транзитного контракту на іншого оператора.

Контракт на транзит між компаніями діє на період 2009-2019 років. Згідно з документом, «Газпром» повинен щорічно передавати не менше 110 млрд куб. м газу для його транзиту по території України.

У той же час, як повідомляє «Інтерфакс-Україна», діюча версія контракту не передбачає будь-яких штрафів за менші обсяги.

Раніше повідомлялося, що Стокгольмський суд знизив ціну російського газу на $20-50.

Раніше повідомлялося, що Нафтогаз планує купувати російський газ вже у березні. Ідеться про 5 млрд кубометрів газу у 2018 році.

«Нафтогаз України» з кінця 2015 року не постачав газ з Росії. Згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу Україна зобов'язана відновити постачання мінімальних обсягів газу з Росії відповідно до положення контракту «бери або плати».

«Бери або плати» — форма договору про постачання великих обсягів товарів, зокрема в сфері торгівлі енергоресурсами, коли постачальник бере на себе зобов'язання надати зафіксований у договорі обсяг, натомість покупець зобов'язується в будь-якому разі оплатити певну кількість цих товарів, незалежно від того, скільки він закупив насправді.

22 грудня, Нафтогаз України заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому. Також у Нафтогазі пояснили, що рішення Стокгольмського арбітражу означає, що українська компанія не повинна платити за газ, поставлений Газпромом на окупований Донбас.

Водночас, у російському Газпромі повідомили, що суд зобов'язав Нафтогаз виплатити $2 млрд за спожитий газ. 

Нафтогаз судиться з Газпромом з 2014 року щодо 2 великих питань — ціни на російський природний газ і транзит газу.

З обох питань Газпром подавав зустрічні позови до України. Сукупна сума позовних вимог НАК Нафтогаз України до Газпрому становить понад 42,5 мільярди доларів, зустрічних вимог «Газпрому» — 47,1 мільярдів доларів США.

Поділитись: