Рішення Стокгольмського арбітражу знижує ціну російського газу для НАК Нафтогаз України на 20-50 доларів за тисячу кубометрів, у порівнянні зі старою формульної ціною.

Рішення Стокгольмського арбітражу знижує ціну російського газу для НАК Нафтогаз України на 20-50 доларів за тисячу кубометрів, у порівнянні зі старою формульної ціною.

Про це повідомив головний комерційний директор НАК Юрій Вітренко, передає «Інтерфакс-Україна».

«Ціна за зміненим контрактом буде істотно нижчою ціни за старою формулою. Зараз різниця становить близько 20 доларів. Однак ця сума буде коливатися в залежності від сезону», — заявив Вітренко.

«Наприклад, у другому кварталі різниця буде досягати 50 доларів. Тому що в теплу пору року ринкові ціни на газ падають. Раніше формула була прив'язана до нафтопродуктів і не відображала ринкові тенденції в Європі», — сказав він.

Вітренко зазначив, що зараз вартість російського газу для Нафтогазу, з урахуванням рішення Стокгольмського арбітражу, на 20-30 доларів нижче вартості палива, що закуповується на ринку Німеччини, за рахунок виключення транспортної складової.

За інформацією головного комерційного директора НАК, рішення арбітражу зобов'язує Нафтогаз закупити за принципом «бери або плати» у Газпрому в 2018 році 4 млрд куб.м. газу, ці поставки можуть початися з березня.

«Рішення Стокгольмського арбітражу базується на принципі, що ми повинні купувати у росіян половину своїх річних потреб в імпорті», — додав Вітренко.

Раніше повідомлялося, що Нафтогаз планує купувати російський газ вже у березні. Ідеться про 5 млрд кубометрів газу у 2018 році.

«Нафтогаз України» з кінця 2015 року не постачав газ з Росії. Згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу Україна зобов'язана відновити постачання мінімальних обсягів газу з Росії відповідно до положення контракту «бери або плати».

«Бери або плати» — форма договору про постачання великих обсягів товарів, зокрема в сфері торгівлі енергоресурсами, коли постачальник бере на себе зобов'язання надати зафіксований у договорі обсяг, натомість покупець зобов'язується в будь-якому разі оплатити певну кількість цих товарів, незалежно від того, скільки він закупив насправді.

22 грудня, Нафтогаз України заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому. Також у Нафтогазі пояснили, що рішення Стокгольмського арбітражу означає, що українська компанія не повинна платити за газ, поставлений Газпромом на окупований Донбас.

Водночас, у російському Газпромі повідомили, що суд зобов'язав Нафтогаз виплатити $2 млрд за спожитий газ. 

Нафтогаз судиться з Газпромом з 2014 року щодо 2 великих питань — ціни на російський природний газ і транзит газу.

З обох питань Газпром подавав зустрічні позови до України. Сукупна сума позовних вимог НАК Нафтогаз України до Газпрому становить понад 42,5 мільярди доларів, зустрічних вимог «Газпрому» — 47,1 мільярдів доларів США.

1 червня міністр юстиції Петренко повідомив про стягнення перших сум з Газпрому.  Пізніше стало відомо, що Нафтогаз подав позов на $5 млрд проти Росії до суду в Гаазі через активи в Криму.

Зазначимо, що за кошти ЄБРР Нафтогаз зможе купувати тільки європейський газ.

Поділитись: