Життя / Соціальний захист

Козацька республіка, нові вимоги та бограч — як живе наметове містечко під Радою

20 листопада, 2017 18:32
Життя/Соціальний захист/Козацька республіка, нові вимоги та бограч — як живе наметове містечко під Радою
Зберегти
Вигляд
Як виглядає життя в таборі зсередини: як організовано побут, розпорядок, які плани, правила, заборони, й узагалі — хто живе в наметах під парламентом.

Минуло вже майже два тижні, відколи під Верховною Радою з’явилося наметове містечко протестувальників. Сутички з поліцією траплялися лише в перші дні, нині ситуація в таборі спокійна, а його мешканці облаштувалися.

Кореспонденти Громадського вирішили подивитися на життя табору зсередини: як організовано побут, розпорядок, які плани, правила, заборони й узагалі — хто живе в наметах під парламентом.

Неділя, 29 жовтня, восьма ранку. Троє чоловіків несуть до табору протестувальників під Радою великі бутлі з водою. «Бограч варитимемо — закарпатський борщ. Сьогодні ж віче», — проходячи повз шеренгу поліцейських, які оточили наметове містечко металевими ґратами, пояснює один з них.

З іншого боку огорожі відвідувачів табору зустрічають інші охоронці — чоловіки в камуфляжі та балаклавах.

«Сюди можуть заходити тверезі люди при своєму глузді та при своїй пам’яті. Навіть безхатьки, аби були тверезі, — каже Веніамін Лєнський з Харкова. Він чи не єдиний з охоронців не ховає обличчя під балаклавою. — З поліцією поступово знаходимо спільну мову. Не думаю, що вони застосовуватимуть жорстку силу. Інша справа, що можуть знайтися «тітушки» від поліції — колишні «беркутівці».

Його колега по наряду каже, що ховає обличчя з міркувань безпеки, мовляв, не хоче, щоб до нього додому прийшли з обшуками.

Уранішній табір виглядає порожньо й спокійно. Більшість мешканців — люди в камуфляжі. Жити в ньому дозволяють усім, навіть безхатькам, головна вимога — не зловживати спиртним Фото: Анастасія Власова/ГромадськеНаметове містечко огороджене металевими ґратами, із зовнішнього боку — поліцейський кордон Фото: Анастасія Власова/Громадське

Зранку в таборі порожньо. Іван Слободян з «Руху нових сил» Міхеіла Саакашвілі називає себе «координатором» наметового містечка. Він каже, що тут ночує від 300 до 500 людей.

Слободяна зустрічаємо у великому круглому наметі з написом «Інформаційний штаб» на площі біля парламенту.

«Інфоштаб ми зробили, щоб могли грітися журналісти. Якщо хтось приїжджає й хоче залишитись у таборі, тут розкажуть, де можна поселитися та приймають заявки щодо потреб містечка», — каже координатор і додає, що табір організований «у кращих традиціях українського самоврядного протесту».

На площі біля будівлі Ради розгорнули великий круглий намет, який називають «Інформаційним штабом» (вид на містечко зсередини круглого намету) Фото: Анастасія Власова/ГромадськеТут розкажуть, де можна поселитися та приймають заявки щодо потреб містечка Фото: Анастасія Власова/Громадське

Слободян розповідає, що табір поділений на дві частини — «військову» й «цивільну». Перша — це 20 наметів на вулиці Грушевського, тут живуть переважно представники добровольчих батальйонів з громадської організації «Визволення», яку координують депутати від «Самопомочі» Єгор Соболєв і Семен Семенченко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Протести у центрі Києва: сутички з поліцією і наметове містечко під Радою

«Цивільна» частина отаборилася в Маріїнському парку навпроти Верховної Ради. Прихильники Саакашвілі розбили між деревами близько 40 наметів.

«Військову» частина табору (20 наметів на вулиці Грушевського) складають переважно представники добробатів Фото: Анастасія Власова/ГромадськеПредставники «цивільної» частини табору розбили намети в Маріїнському парку Фото: Анастасія Власова/Громадське

Слободян улаштовує нам коротку екскурсію цією частиною табору. Примітне місце — намет, де пообіцяв ночувати сам Саакашвілі. Біля входу чатують двоє охоронців.

— А Саакашвілі тут справді ночує? — питаємо Слободяна.

— Так, звісно.

— А давайте до нього в гості завітаємо, чи він іще спить?

— Ні, зараз його тут немає, він у справах пішов, — каже Слободян.

Мешканці табору не можуть пригадати, коли саме Саакашвілі лягає спати та коли прокидається. Віджартовуються, що не стежать за політиком. У «цивільного» табору є власні охоронці, та з журналістами вони спілкуватися відмовляються.

Намет у «цивільній» частині, де начебто живе й ночує лідер «Руху нових сил» Міхеіл Саакашвілі Фото: Анастасія Власова/Громадське

У таборі «військових» розташована польова кухня. О десятій ранку починають сходитися мешканці наметового містечка. «Кухня одна й вона організована спільно — нами та військовими», — каже Слободян. Натомість у «цивільній» частині є медичний пункт.

«Ми тут із 17 жовтня, коли почалась акція протесту. Сьогодні постелимо лінолеум, тоді обов’язково запросимо вас у гості до медпункту, а поки що вибачайте», — каже медпрацівниця Алла. Вона розповідає, що у 2013 році була медиком на Майдані, потім поїхала на фронт.

«Після мінус 20 градусів у Дебальцевому під обстрілами, Маріїнський парк — це курорт», — каже вона.

Мешканка намету, який виконує роль медичного пункту — медпрацівниця Алла Фото: Анастасія Власова/Громадське

Неподалік літній чоловік їсть картоплю з пластикового стакана. «Будем вимагать чи виганять. Вже терпець урвався в людей. У мене пенсія 1172 гривні, як його прожить? А воно жирує», — каже він, киваючи в бік Ради.

Близько 11-ї на площі перед парламентом стає велелюдно. Пенсіонерка Галина Олександрівна розповідає, що не живе в наметі, хоча й приїхала до Києва з Сумської області. Каже, що пильно вивчила програму з вимогами протестувальників. Просимо уточнити, сподіваючись почути про вимоги до Ради ухвалити три закони, — про зняття депутатської недоторканності, Антикорупційний суд та нові правила виборів. «Так, я дивилась програму, не буде більше ніякої Верховної Ради, буде виключно козацтво. Буде в парламенті 50 людей», — відповідає пенсіонерка.

Тим часом ще один соратник Саакашвілі Семен Кривоніс пропонує охочим заповнити анкету з потенційно новими вимогами мітингувальників.

«Найчастіше пропонують учасники мітингу, наприклад, «заморозку» комунальних тарифів, дострокові парламентські вибори тощо. У нас є комісія, яка підрахує голоси. Сьогодні на віче ми оголосимо додаткові вимоги», — каже Кривоніс, роздаючи анкети. 

Ближче до опівдня в очікуванні Віче на площі Конституції збирається все більше людей  Фото: Анастасія Власова/ГромадськеСоратники Саакашвілі пропонують усім охочим заповнити анкету з потенційно новими вимогами мітингувальників Фото: Анастасія Власова/Громадське

На площі біля парламенту зустрічаємо Артура, на вигляд йому трохи більше 20 років — це перший юнак, якого зустріли в таборі. «Я вчора повернувся з Європи. Почув, що тут акція протесту і прийшов подивитися. Чи підтримую її, поки не визначився. Зараз от дивлюсь, аналізую. Поки що бачу, що тут малувато людей», — каже він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Протести під Радою: рух Саакашвілі та депутати «Сапопомочі» продовжуватимуть акцію

Ще один чоловік, якого ми зустріли, представився Олегом з Черкас. Він називає себе «АТО-шником» та згадує, як брав участь у «блокаді» торгівлі з тимчасово окупованими територіями Донбасу.

У центрі «військової» частини табору, неподалік кухні бачимо табличку «Мобілізаційний пункт». Поряд сидять на пластикових стільцях кілька людей. Один з них представився підполковником Сергієм Акимовичем з громадської організації «Внутрішній корпус батальйону «Донбас», але попросив називати його «Аким».

«Мобілізаційний пункт створено для залучення людей для захисту цивільної частини наметового містечка», — каже він. Його товариш, який відмовився себе називати, розповідає про вимоги, яким має відповідати кандидат на поповнення «військової» частини табору.

— Головна вимога, щоб людина могла насупити брови і мала суворе обличчя.

— Але у вас не дуже суворе, — дивуємося ми.

— Це тому, шо я найдобріший у цьому «зоопарку», — усміхається він та влаштовує для нас на екскурсію «військовим» табором.

Зазираємо до наметів. «Тут хлопці з Вінниці, а ось тут у нас — сумські», — розповідає наш гід. Кожен намет розрахований на 10 людей. Усередині невеличкий стіл, каремати, ковдри.

— Уважаєте нормальним, те, що ви перекрили вулицю Грушевського? — питаємо ми.

— А ми її не перекривали. ЇЇ ще 17 жовтня перегородили правоохоронці, а ми просто поставили намети у них за спинами. Так що всі претензії — до поліції, — жартує він.

Мешканці наметового містечка Фото: Анастасія Власова/Громадське

Повертаємося до «Акима» й питаємо про подальші плани.

«У нас мирна акція. Жодної зброї в таборі немає. Деякі хлопці вдома мають зареєстровану мисливську зброю, але сюди вони її не беруть. Поки що план — дочекатися 7 листопада, коли депутати повернуться зі своїх закордонних округів, і змусити їх ухвалити закони. Стоятимемо, доки не ухвалять. Але ніякого штурму не плануємо», — каже «Аким» та оголошує нам нову вимогу протестувальників: депутати мають затвердити процедуру імпічменту президента.

Опівдні починається віче. На площі біля Ради трохи більше тисячі людей. Зі сцени по черзі звертаються до них депутати-організатори акції, яких від початку протестів поменшало.

Саакашвілі зі сцени говорить про розпуск парламенту Фото: Анастасія Власова/ГромадськеБіля парламенту трохи більше тисячі людей Фото: Анастасія Власова/Громадське

Міхеіл Саакашвілі виступає останнім, знову говорить про розпуск парламенту, а в разі невиконання вимог протестувальників — про дострокові президентські вибори. «Ми не можемо тут стояти вічно. Нас має бути в сто разів більше й ми повинні знайти інші мирні форми, ніж просто жити в них під вікнами», — каже Саакашвілі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ ФОТОРЕПОРТАЖ: Протести в урядовому кварталі тривають

А тим часом на польовій кухні приготували обіцяний зранку бограч, мешканці містечка потроху почали сходитися на обід.

Польова кухня в таборі починає працювати з самого ранку Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОбіцяний зранку бограч їдять і «цивільні», і «військові» протестувальники разом Фото: Анастасія Власова/Громадське

 

Пов`язані новини