УКРАЇНА

«Він підбіг ззаду, ніби ховався в кущах» — репортаж з місця нападу на Катерину Гандзюк

23 серпня, 2018 16:21
УКРАЇНА/«Він підбіг ззаду, ніби ховався в кущах» — репортаж з місця нападу на Катерину Гандзюк
Зберегти
Вигляд
Біля будинку Катерини Гандзюк, яку днями облили кислотою в Херсоні, досі працюють слідчі. Її водій уже встиг відновити авто, якому теж дісталося того ранку. Він привіз журналістів Громадського на місце нападу і розповів, як це сталося.

Про те, що Катерина працювала в міській раді, її сусіди дізналися лише тепер. Вони сподіваюся, що того, хто це зробив, покарають. Тим часом міністр Аваков уже заявив про затримання підозрюваного.

Жінку літаком перевезли на лікування до Києва, в неї опіки 35% тіла. Разом з нею до Києва вилетіли її батько та чоловік.

Громадське поїхало в Херсон, щоб поговорити з колегами, друзями та очевидцями про напад на Катерину Гандзюк.

Херсонська чиновниця і радниця міського голови Катерина Гандзюк живе у звичайній багатоповерхівці спального району. Саме тут, біля під'їзду, коли жінка виходила на роботу 31 липня, невідомий чоловік облив її сірчаною кислотою. Коли ми під'їжджаємо до будинку, тут працюють оперативники —  у цивільному з блокнотами в руках. Обходять дім навколо, щоб переконатися, що нічого не пропустили, обговорюють, де міг ховатися і куди тікав нападник.

Будинок, де мешкає радниця міського голови Катерина Гандзюк, Херсон, 2 серпня 2018 року. Невідомий чоловік облив її сірчаною кислотою біля під'їзду, коли жінка виходила на роботу 31 липня Фото: Олександра Чернова/Громадське

На місце нападу ми приїжджаємо разом з водієм міськради Херсон Романом Галютдіновим, який зазвичай приїжджає за Катериною Гандзюк. Він щойно з допиту. Уже четвертого за три дні. Паркує автомобіль на звичному місці. На асфальті залишилися сліди кислоти:

— Вона пройшла ось тут, біля машини. Я саме заводив авто і почув крик. Вискочив. У той бік (позаду машини) тікав чоловік. Він підбіг ззаду, очевидно ховався в кущах, бо інакше я б його побачив у дзеркало заднього виду.

Водій викликав швидку та поліцію. Поки їхали медики, поливав жінку водою — так порадили у швидкій. Одяг на Каті плавився, вона побігла його скидати до сміття. У стані шоку написала кілька повідомлень колегам і чоловіку, що її облили кислотою. Відтак її забрали медики.

Водій херсонської міськради Роман Галютдінов, який возить на роботу також і Катерину Гандзюк, Херсон, 2 серпня 2018 року. В день, коли на Катерину напали, він чекав на неї у авто і саме заводив мотор Фото: Олександра Чернова/Громадське

Кислота, яка потрапила і на машину, роз'їла навіть метал. Того ж дня Роман поїхав на станцію техобслуговування, пофарбував і зашліфував плями. Як з'ясувалося потім, цього не слід було робити, але в поліції не попередили:

— Я б нічого не прибирав, якби сказали, що не можна. Я думав, що вона зовсім зіпсується. А тепер викликали в поліцію, ледь не розбирали машину, щоб взяти зразки на експертизу.

З експертизою була затримка, адже згідно із законодавством її не можна проводити без рішення суду, пояснюють у поліції. Друзі ж Катерини вбачають у цьому небажання розслідувати справу. Мовляв, все просувається надто повільно, очевидців одразу не опитали, а на місце приїхали  патрульні, хоча повинні були слідчі. Ще й справу кваліфікували спочатку як «хуліганство».

Правоохоронці ж запевняють, що працюють на повну, просто не все можуть розповідати через таємницю слідства:

«Ми відпрацюємо територію, встановлюємо свідків, відпрацьовуємо відеокамери. Установлюємо інші можливі дані: де міг проходити злочинець, хто міг його бачити, де він міг готуватися, спостерігати за потерпілою», — пояснює Віталій Марчук, заступник начальника слідчого управління в Херсоні. Його зустрічаємо біля будинку Гандзюк випадково, не домовляючись.

На запитання, чи є версії в самої Катерини, хто на неї напав, слідчий затинається, мовляв, «поговорити на встигли». Насправді, Катерина й сама не мала бажання розмовляти з правоохоронцями Херсона. За словами друга й колеги Сергія Нікітенка, вона їм не надто довіряє. Уже в Києві Катерина Гандзюк погодилася співпрацювати зі слідством.

Заступник начальника слідчого управління в Херсоні Віталій Марчук особисто проводить слідчі дії на місці злочину, Херсон, 2 серпня 2018 року Фото: Олександра Чернова/Громадське

Основні версії нападу, які озвучує поліція — службова діяльність, активна громадська позиція або побутовий конфлікт. Гандзюк не лише радниця міського голови, вона також керує справами виконкому Херсонської міськради й бореться з корупцією в місті. Радницею Катерина стала у 2014 році. Раніше була депутаткою облради і входила до громадської організації «Лабораторія законодавчих ініціатив». Та разом з другом Сергієм Нікітенком заснувала херсонське інтернет-видання «Мост».

«Ми мріяли і вважаємо, що в нас така місія — пояснювати людям простою мовою те, що відбувається в області і в місті. Також стежимо, як відбуваються державні закупівлі та інші речі, які треба робити публічними», — розповідає Сергій Нікітенко.

Виданню «Мост» шість років. У різний час тут з’являлися авторські колонки Катерини Гандзюк, матеріали і розслідування. Дві ключові теми — хабарництво в місцевих структурах і сепаратизм. Проте Сергій не наважується припускати, хто міг замовити чи скоїти напад на Катю. На нього самого більше місяця тому напали і побили. Хто — ні сам Сергій, ні поліція так і не дізналися:

«Чи пов'язую я ці два випадки? Як я можу пов'язати. Ні, це повинна зробити поліція. Але я впевнений, що якби тоді нападника знайшли, то зараз все могло б бути інакше», — Сергій переконаний, що через безкарність нападів на активістів та журналістів більшає по всій Україні.

Разом із другом Сергієм Нікітенко (на фото) Катерина свого часу заснувала херсонське інтернет-видання «Мост», Херсон, 2 серпня 2018 року Фото: Олександра Чернова/Громадське

Друзі Катерини Гандзюк хочуть пришвидшити розслідування і заявили, що проводять власне. Сергій спілкується із мешканцями Катіного будинку, шукає тих, хто міг бачити обличчя нападника. Друзі жінки зробили й опублікували фоторобот. Людину, схожу на цю кілька разів бачили біля будинку Гандзюк різні мешканці. За інформацію, яка зможе допомогти знайти нападника самі визначили винагороду — 100 тисяч гривень.

У міськраді Херсона кабінет Катерини Гандзюк пустує. Її колега і подруга Інна Зелена, яка працює тут завідувачкою сектору роботи зі ЗМІ, каже, що Катерина часто затримується після роботи. У кабінеті висять фото Херсону, над столом — мотивуюча дошка з жартами та листівками, на стіні поруч — портрет німецького філософа Мартіна  Хайдегера.

«Цей портрет завжди всіх дивує», — каже Інна.

— Усі знають її принципову позицію, що ця людина виказує все прямо щодо будь-яких несправедливих речей. Вона займається якимись антикорупційними штуками, розслідуваннями. Як до радниці міського голови до неї звертаються і щодо медреформи, і освітньої реформи. Остання історія була про Антощука».

Будівля Херсонської міськради, 2 серпня 2018 року Фото: Олександра Чернова/ГромадськеКабінет Катерини Гандзюк пустує, Херсон, 2 серпня 2018 року Фото: Олександра Чернова/Громадське

Восени 2017-го Катерина в дописі на Facebook звинуватила начальника Управління захисту економіки Нацполіції в Херсонській області Артема Антощука у вимаганні від міської влади хабара — 3% від сум усіх підрядів і тендерів. Відтак Антощук написав заяву «заднім числом», що йому нібито пропонували хабар. А згодом правоохоронці прийшли з обшуками на роботу до самої Гандзюк.

Антощук подав до суду, але чиновниця його виграла — міський суд частково задовольнив вимогу в спростуванні заяви, визнав деякі факти недостовірними, втім, не змусив активістку їх спростовувати.

Хто міг напасти на Гандзюк, у міськраді припущень теж не роблять. Принаймні вголос. Сподіваються, що слідчі виконають свою роботу:

«Ми сподіваємося, що Катін гумор, її життєва позиція і сила — бо це найсильніша людина, яку я знаю — допоможуть їй скоріше одужати»,  — додає Інна Зелена.

Колега і подруга Катерини Інна Зелена в її кабінеті у будівлі Херсонської міськради, Херсон, 2 серпня 2018 року Фото: Олександра Чернова/Громадське

У дворі Катерини Гандзюк усі обговорюють те, що сталося. Але розповідати не хочуть:

«Нас уже опитували сто разів, ми нічого не бачили, не чули».  

Римма Ханіфівна — сусідка Катерини Гандзюк і управителька будинку — знає Катю з дитинства. Каже, що мало хто взагалі знав що Катя — чиновниця:

«Вона виросла в нашому дворі. Багато хто не знав, що вона в міськраді працює. Стали піднімати соцмережі вже після того, як це сталося. Зрозуміли що це одна й та ж людина. Вони (нападники — ред.) намагаються налякати, щоб інші не лізли, і роблять це все нишком. Але я вірю, що не так багато цієї мерзоти. Вони думають що залишаться безкарними, але так не буде».

Сусідка Катерини Гандзюк і управителька будинку Римма Ханіфівна, Херсон, 2 серпня 2018 року Фото: Олександра Чернова/Громадське

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що підозрюваного в нападі на Катерину Гандзюк затримали. Поліція кваліфікувала напад як замах на вбивство з особливою жорстокістю. Далі розслідуватиме справу Служба безпеки України. Слідкуйте за оновленнями на сайті Громадскього.

Пов`язані новини