Усього впродовж одного дня, у вівторок 27 лютого, Національне агентство з питань державної служби обрало людину, яка керуватиме Нацслужбою здоров'я. Постанову про утворення органу, бюджет якого цьогоріч складатиме понад 8 мільярдів гривень, прем'єр-міністр Гройсман підписав перед Новим роком. А вже за два місяці Агентство з питань державної служби назвало переможця конкурсу.

Про перебіг відбору, новостворений орган та його очільника — в матеріалі Громадського.

Конкурс 

На конкурсний відбір подалося 14 кандидатів, однак після складання тестів і ситуаційних завдань у фінал вийшли тільки четверо — колишній заступник міністра юстиції Андрій Вишневський і нинішній радник Павла Петренка Роман Устенко, власник компанії з продажу стоматологічного обладнання Микола Сліпченко й заступник генерального директора клініки «ІСІДА» Олег Петренко.

Набравши 14,64 бали, переміг Олег Петренко. На другому місці — колишній заступник міністра юстиції Андрій Вишневський з результатом 13,16 балів. Згідно із законом саме він обійме посаду, якщо обраний керівник НСЗУ не пройде перевірку або за певний час піде у відставку. Однак, одразу після завершення конкурсу, Олег Петренко заявив, що не буде проти, якщо Андрій Вишневський обійме посаду його заступника.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як працюватиме ухвалена медична реформа

Хто такий Олег Петренко

Новому очільникові Нацслужби здоров'я 43 роки. Одружений, має сина. Родом з Ніжина. Навчався у Вінницькому національному медичному університеті імені Пирогова. У 2006-му здобув ступінь магістра менеджменту організацій охорони здоров'я Школи охорони здоров'я Києво-Могилянської академії та Маастрихтського університету.

Від 2003-го по 2005 рік працював в українському представництві німецької фармакологічної компанії «Берінгер Інгельхайм». У 2005-2006 роках був радником міністра охорони здоров'я (в той період МОЗ очолювали Микола Поліщук та Юрій Поляченко — ред.)

Очільник Національної служби здоров'я Олег Петренко Фото: Українська школа політичних студій

У 2007 почав працювати в приватній медичній клініці «Оберіг», де 8 років обіймав посаду першого заступника генерального директора. У 2015-му змінив місце роботи, ставши заступником генерального директора клініки «Ісіда». Відповідав за стратегічний розвиток компанії.

У серпні 2014 року обраний до експертної групи, яка розробляла Національну Стратегію побудови нової системи охорони здоров'я в Україні на період 2015–2025 років. Саме цей документ став основою для реформи, яку розпочало нове керівництво МОЗу.

Розробив, а тепер хай береться за втілення — кажуть у Міністерстві. Заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк, який працював разом з Олегом Петренком в експертній групі, назвав його «саме тою людиною»:

«Фаховий. Незалежний. Із цінностями і принципами. З баченням. (...) Він напевно ще не уявляє, скільки роботи на нього чекає, який тиск на нього буде, скільки нервових клітин він залишить в кабінеті», — написав він у Facebook.

Що таке Національна служба здоров'я

Національна служба здоров'я — новостворений центральний орган виконавчої влади, підпорядковується Міністерству охорони здоров'я. Саме НСЗУ розпоряджатиметься державними коштами, які йдуть на відшкодування вартості медикаментів у межах програми «Доступні ліки», закупівлю препаратів і надання гарантованих державою медичних послуг. На ці потреби з державного бюджету виділяється близько 80 мільярдів гривень. Нацслужба також перевірятиме ефективність використання отриманих коштів.

Якщо йдеться про якість обслуговування, це компетенція НСЗУ. Приміром, замість 4-місної палати, як це прописано в договорі, пацієнта поклали в 6-місну, або сказали, що немає ліків, хоча вони повинні бути, адже за них заплатили з бюджету й вони входять до стандарту лікування. Тобто НСЗУ укладає договір і перевіряє його виконання, так само, як страхова компанія перевіряє виконання умов страхового договору, — пояснюють функцію новоствореного органу в МОЗі.

Крім того, Національна служба здоров'я прогнозуватиме потреби населення в лікарських засобах і медичних послугах. Це означає, що саме основі моніторингу НСЗУ здійснюватимуться закупівлі вакцин або ж стенти для серця.

Цьогоріч на діяльність Нацслужби заклали 8,2 мільярди гривень. З них 200 мільйонів — на розбудову структури, оплату праці, комунальних послуг тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Система зміниться за два — три роки, тоді й відпочинемо» — інтерв’ю з очільницею Мінохорони здоров’я

8 мільярдів піде на первинну медичну допомогу — від 1 липня НСЗУ платитиме лікарням і лікарям відповідно до кількості укладених угод з пацієнтами. А заодно перевірятиме чи ті, хто отримують державні кошти, надають потрібні послуги та, наприклад, чи не підписують договори з «мертвими душами».

Олег Петренко одразу після завершення конкурсу заявив, що головним завданням на 2018 рік є налагодження роботи з первинним рівнем:

«Щодо первинки, до кінця року, я думаю, не менше третини закладів оплачуватимуться Національною службою здоров'я».

Поділитись: