Науковці знайшли на Марсі ознаки «значної кількості води» у величезному каньйоні
Європейське космічне агентство (ESA) заявило, що його детектор FREND виявив на Марсі ознаки «значної кількості води», яка прихована під поверхнею системи каньйонів.
Про це йдеться на сайті ESA.
Орбітальний апарат для дослідження малих складових атмосфери ExoMars Trace Gas Orbiter помітив ознаки, які, на думку науковців, свідчать про наявність води на Марсі в системі каньйонів Долини Марінера. Ця система каньйонів у 10 разів довша, у 5 разів глибша й у 20 разів ширша, ніж Великий Каньйон у США.
Детектор епітеплових нейтронів високої роздільної здатності FREND виявив у марсіанському ґрунті сліди водню, який є показником наявності водяного льоду. Зазвичай його можна знайти у холодних полярних регіонах планети.
У цій області Марса через температуру й тиск поблизу екватора лід зазвичай випаровується. Те саме стосується й хімічно зв’язаної води: їй необхідна правильна комбінація температури, тиску та гідратації, щоб мінерали не втратили воду.
Тобто у каньйоні мають бути особливі умови, щоб зберегти воду. Або ж вона у певний спосіб поповнюється.
Космічні місії шукали воду на Марсі у формі льоду у ґрунті або в мінералах біля поверхні у нижчих широтах. Однак попередні дослідження зачіпали лише поверхню планети, хоча на Марсі можуть існувати глибші запаси води.
Група дослідників ESA зазначає, що за допомогою своїх інструментів вони змогли «зазирнути» у ґрунт Марса завглибшки метр і виявити там значну кількість водню: «Якщо припустити, що водень, який ми бачимо, зв’язаний з молекулами води, цілих 40% приповерхневого матеріалу в цьому регіоні, здається, становить вода».
Залишки «води» знайшли у центральній частині каньйонів Долини Марінера на території розміром приблизно з Нідерланди.
«Це дуже схоже на регіони вічної мерзлоти Землі, де водяний лід постійно зберігається під сухим ґрунтом через постійні низькі температури», ㅡ зазначають науковці.
Ця вода може бути у формі льоду або води, яка хімічно зв’язана з іншими мінералами в ґрунті. Учені більше схиляються до першого варіанта, але для детальнішої інформації хочуть продовжити дослідження каньйону.
- Поділитися: