Навіть три дози вакцини CoronaVac не створюють достатньо антитіл для боротьби з «Омікроном» — дослідження

Три дози китайської вакцини CoronaVac не створюють достатнього рівня антитіл для боротьби з новим штамом коронавірусу «Омікрон».

Про це йдеться у заяві дослідників з Гонконгу, цитує Reuters.

Вони з'ясували, що три дози вакцини Pfizer забезпечували достатню кількість антитіл проти «Омікрону». І навіть що перші дві дози були препаратом CoronaVac, третя доза від Pfizer дозволяла створювати захист проти нового штаму.

Учені у своїй заяві не уточнили, скільки саме зразків використали для аналізу ймовірної ефективності Pfizer та CoronaVac проти «Омікрону». Дослідження проводили науковці із Гонконзького університету та Китайського університету Гонконгу.

Що за новий штам?

Штам, який наразі має назву B.1.1.529 або «Омікрон», вперше виявили у Ботсвані, а потім у Південно-Африканській Республіці та Гонконгу — в мандрівника з Південної Африки.

18 грудня один випадок зараження «Омікроном» виявили в Україні — у людини, яка повернулася з Об'єднаних Арабських Еміратів. Проте згодом хворий одужав.

Вчені заявили, що новий штам має 32 мутації в білку-«шипі» коронавірусу, за допомогою якого вірус проходить у клітини та розмножується.

Частина вакцин працює так, що доставляє в клітини ген із закодованим білком-«шипом», клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє імунну відповідь. Саме тому науковці занепокоєні, що нові мутації можуть погіршити ефективність вакцин проти COVID-19.

Дослідження «Омікрону»

Перші лабораторні тести в Південній Африці за 8 грудня показали, що антитіла до коронавірусу від вакцини Pfizer можуть бути в 40 разів менш ефективними проти «Омікрону», ніж проти звичайного коронавірусу. Тоді ж у Pfizer заявили, що під час лабораторних тестів курс їхньої вакцини з трьох уколів зміг виробити достатньо антитіл, аби бути ефективним проти нового штаму.

Так, в Ізраїлі з'ясували, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer забезпечує значний ступінь захисту проти нового штаму «Омікрон». Кажуть, що бустерні щеплення можуть стати ключем до захисту від зараження.

А науковці з Гонконгу виявили, що «Омікрон» розмножується у бронхах у 70 разів швидше, ніж штам «Дельта». Це, на їхню думку, може свідчити про більшу заразність варіанту.

У Сполучених Штатах експерти спостерігали за першими інфікованими новим штамом та оприлюднили дані про перебіг захворювання. Схоже, воно протікає в легкій формі.

Також ізраїльські дослідники виявили, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer/BioNTech забезпечує значний ступінь захисту від штаму «Омікрон».