Штам «Омікрон» вже виявили в понад ста країнах світу — ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що штам коронавірусу «Омікрон», який вперше виявили у листопаді 2021 року, вже офіційно зафіксували у 106 країнах світу.

Про це ВООЗ пише у щотижневому епідеміологічному бюлетені.

З моменту останнього оновлення, опублікованого 14 грудня, нові країни в усіх шести регіонах ВООЗ повідомили про підтверджені випадки інфікування штамом «Омікрон».

Протягом минулого тижня, тобто 13-19 грудня, кількість захворювань на коронавірусну хворобу знизилася на 9% порівняно з тією, що була за тиждень до того. Це становить 4,1 мільйона нових випадків зараження і майже 45 тисяч смертей.

Станом на 19 грудня в усьому світі зареєстровано понад 273 мільйони випадків захворювання та понад 5,3 мільйона смертей.

Що за новий штам?

Штам, який наразі має назву B.1.1.529 або «Омікрон», вперше виявили у Ботсвані, а потім у Південно-Африканській Республіці та Гонконгу — в мандрівника з Південної Африки.

18 грудня один випадок зараження «Омікроном» виявили в Україні — у людини, яка повернулася з Об'єднаних Арабських Еміратів. Проте згодом хворий одужав.

Вчені заявили, що новий штам має 32 мутації в білку-«шипі» коронавірусу, за допомогою якого вірус проходить у клітини та розмножується.

Частина вакцин працює так, що доставляє в клітини ген із закодованим білком-«шипом», клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє імунну відповідь. Саме тому науковці занепокоєні, що нові мутації можуть погіршити ефективність вакцин проти COVID-19.

Дослідження «Омікрону»

Перші лабораторні тести в Південній Африці за 8 грудня показали, що антитіла до коронавірусу від вакцини Pfizer можуть бути в 40 разів менш ефективними проти «Омікрону», ніж проти звичайного коронавірусу. Тоді ж у Pfizer заявили, що під час лабораторних тестів курс їхньої вакцини з трьох уколів зміг виробити достатньо антитіл, аби бути ефективним проти нового штаму.

Так, в Ізраїлі з'ясували, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer забезпечує значний ступінь захисту проти нового штаму «Омікрон». Кажуть, що бустерні щеплення можуть стати ключем до захисту від зараження.

А науковці з Гонконгу виявили, що «Омікрон» розмножується у бронхах у 70 разів швидше, ніж штам «Дельта». Це, на їхню думку, може свідчити про більшу заразність варіанту.

У Сполучених Штатах експерти спостерігали за першими інфікованими новим штамом та оприлюднили дані про перебіг захворювання. Схоже, воно протікає в легкій формі.

Також ізраїльські дослідники виявили, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer/BioNTech забезпечує значний ступінь захисту від штаму «Омікрон».

Автор: Маркіян Климковецький