NBC News: Американський сенатор блокує призначення в Держдепартамент через позицію Байдена щодо «Північного потоку-2»

Сенатор-республіканець від штату Техас Тед Круз. Фото 22 червня 2021 року
Сенатор-республіканець від штату Техас Тед Круз. Фото 22 червня 2021 рокуAlex Brandon / AP

Сенатор від Республіканської партії Тед Круз заблокував призначення тринадцятьох працівників Державного департаменту США через незгоду з позицією адміністрації Джо Байдена щодо будівництва російського газогону «Північний потік—2».

Про це в п’ятницю, 2 липня, повідомило NBC News із посиланням на чотири знайомі із ситуацією джерела.

Своїми діями Круз нібито намагається змусити адміністрацію Байдена скасувати рішення не продовжувати санкції проти компанії-оператора «Північного потоку-2». Таке рішення США оголосили у травні 2021 року; тоді цей крок пояснили прагненням не псувати відносини з європейськими союзниками (компанія-оператор є німецькою).

NBC News зауважує, що призначення, які блокує Круз, не пов’язані з питаннями «Північного потоку-2», але мають важливе значення для Державного департаменту. Йдеться, зокрема, про послів до шістьох країн Африки і помічників державного секретаря з правоохоронної та наркотичної діяльностей.

Видання зазначає, що Круз раніше блокував призначення інших чиновників адміністрації Байдена — зокрема директора Центрального розвідувального управління Вільяма Бернса й заступника глави Держдепартаменту США Браяна Маккеона, — так само вимагаючи накладення більшої кількості санкцій на «Північний потік-2».

Представник Круза і Державний департамент відмовилися від коментарів.

У червні радник президента США з національної безпеки Джейк Саліван в етері CNN заявив, що адміністрація Байдена готова й далі боротися проти «Північного потоку-2», зокрема шляхом продовження санкцій. Чи йтиметься про нові санкції, він не уточнив.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.