Колишній голова Української православної церкви Київського патріархату Філарет (Денисенко) у Києві, 26 березня 2014 року
Фото:

Євген Малолєтка/УНІАН

Філарет продовжує називати себе патріархом, хоча Української православної церкви Київського патріархату вже немає. Він створив УПЦ КП, хоча стверджує, що міг очолити Російську православну церкву. Був під наглядом КДБ — проте запевняє, що на співпрацю не пішов.

11 жовтня 2018 року, близько сьомої вечора патріарх Філарет скликав екстрений брифінг. За кілька годин до цього Вселенський патріархат визнав недійсною анафему, яку Російська православна церква наклала на Філарета у 1997 році. Того ж дня у Вселенському патріархаті підтвердили, що нададуть Україні томос. Запустився процес створення української помісної церкви.

Сьогодні, 23 січня, Філарету 90 років. Напередодні президент Порошенко присвоїв йому звання Героя України за видатну історичну роль в становленні церкви. Що ми знаємо про Філарета?

Початок кар’єри

Михайло Денисенко (світське ім’я Філарета) народився в селі Благодатному на Донбасі, у родині робітника Антона Денисенка і його дружини Меланії. «Батьки мої, особливо мати, були дуже релігійними», — розповідав патріарх. Під час Другої світової війни батько Філарета загинув на фронті. Саме тоді Михайло вирішив стати священиком.

Спочатку він вчився в Одеській духовній семінарії, потім вступив до Московської духовної академії — і вже там прийняв чернечий постриг з ім'ям Філарета. «Пам’ятаю, після першого курсу, після іспитів стояв біля вікна і розмірковував, що мені робити: бути мирським священиком в той час значило, що мене можуть арештувати, заслати в Сибір, а якщо буде сім’я, вона мене буде обмежувати, мою свободу. Я вирішив, що треба бути вільним, і йти в монастир, — згадував патріарх згодом. — Пройшло вже 67 років і в мене ніколи не виникало сумнівів, що я обрав не той шлях».

Далі Філарет викладав в семінарії, потім став ректором Київської духовної семінарії, за два роки — керівником справами Українського Екзархату і настоятелем Володимирського кафедрального собору. В 1968 році Філарет отримав сан митрополита. В 1979 Верховна Рада СРСР нагородила його орденом «Дружби народів».

Патріарх Філарет визнавав, що в цей період був під наглядом Комітету державної безпеки СРСР, але казав, що там його нібито не поважали — за словами патріарха, він відмовився розповідати, про що люди говорять на сповіді. «Не було в радянські часи жодного єпископа, який не мав би стосунків з КДБ», зазначив Філарет.

В 1990 році Архієрейський Собор РПЦ надав УПЦ самостійність і незалежність в управлінні. Філарет став предстоятелем Української Православної Церкви з титулом «Митрополит Київський і усієї України» — єпископат обрав його одноголосно. Сам Філарет стверджував, що міг стати й очільником РПЦ — після смерті патріарха Пимена в 1990 році. Та на цей пост обрали патріарха Алексія — Філарет впевнений, що за ним стояла КДБ.

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет (ліворуч) та предстоятель Православної Церкви України Митрополит Епіфаній у в Києві, 22 січня 2019 року. Філарет отримав найвищу державну нагороду – звання Герой України та орден Держави
Фото:

Марків Михайло/POOL/УНІАН

Анафема та незалежність

У 1991 році, коли Україна отримала незалежність, Філарет почав виступати й за незалежність церковну. 1 листопада 1991 року Архієрейський собор УПЦ вирішив звернутися до патріарха Алексія ІІ й єпископату РПЦ із проханням дарувати їй канонічну самостійність. Це б дозволило, зокрема, обирати патріарха без участі Москви. Однак, в РПЦ церкві дали тільки права широкої автономії. Філарет впав в немилість — вже наступного року УПЦ провела Собор без участі Філарета, під час якого новим предстоятелем обрали Володимира (Сабодана).

Тоді Філарет і частина УПЦ й Української автокефальної православної церкви (УАПЦ), які його підтримали, створили нову церкву, до назви якої згодом додалося — Київського патріархату.

«Коли ми об’єдналися з автокефальною церквою, створили Київський патріархат, він був маленьким, незначним. Ми думали, що він не довго проіснує».

Філарет

Цю церкву не визнали в православному світі, Філарет став «розкольником», РПЦ наклала на нього анафему, проте УПЦ Київського патріархату закріпилася в Україні.

Нова церква розвивалася та залучала до себе парафіян. Проте визнання в православному світі їй не вистачало. Віктор Ющенко, в якого були добрі відносини з Філаретом (патріарх навіть благословляв з’їзди партії «Наша Україна») розповідав, що в 2008 році вже намагався вмовити Вселенський патріархат надати Україні томос. Та, за його словами, цьому завадило колишнє керівництво РПЦ. Патріарх Алексій II терміново прилетів до Києва, запросив Варфоломія на обід під час якого і вирішилась доля автокефалії для України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Віктор Ющенко: надання томосу — це «хімічно чиста» поразка Путіна

У 2010 році влада в країні змінилася — президентом став Віктор Янукович, який підкреслював свою прихильність до УПЦ Московського патріархату. «Негативно до нас ставився Янукович, — розповідав Філарет. — Він дав команду по районам переводити парафії Київського патріархату в Московський. І коли місцева влада почала це розпорядження виконувати, ми підняли шум на весь світ і цей процес зупинили».

Колишній голова УПЦ КП Філарет (ліворуч) та покійний голова УПЦ МП митрополит Володимир (Сабодан) під час відкриття Всеукраїнської художньої виставки «Велике і Величне», приуроченої до 1025-річчя хрещення Київської Русі, Київ, 26 липня 2013 року
Фото:

Євген Малолєтка/УНІАН

Євромайдан та після нього

30 листопада після розгону «Беркутом» учасників «студентського майдану», протестувальники переховувалися в Михайлівському монастирі, який відноситься до УПЦ КП. Під час протестів в Києві священики УПЦ КП часто з’являлися на сцені. У січні 2014 року, вже після перших смертей на Грушевського, Філарет відмовився від нагород Віктора Януковича. Потім він виступив проти введення надзвичайного стану, а на початку лютого відкрито підтримав Євромайдан. «Київський Патріархат стоїть на державницьких позиціях: він підтримує нашу армію, підтримує владу, яка стоїть на позиціях незалежності України. Ми виступили проти Януковича і підтримали Майдан тоді, коли президент перестав підтримувати українську державу», — пояснив Філарет. УПЦ МП в той час зберігала нейтральну позицію.

Філарет підтримав нову владу, яка прийшла після втечі Януковича, виступив проти анексії Криму та проросійських мітингів на Півдні та Сході України. Священики УПЦ КП переходили у військові капелани — на 2016 рік в армії їх нараховувалося 295. Сам Філарет також був на Донбасі — у 2016 році він приїхав в Донецьку область та благословив бійців ЗСУ. «Ось чому війни немає в центрі, а на Донбасі? А так як на Донбасі люди більше відійшли від Бога. Та через війну тепер люди на Донбасі звертаються до Бога»,говорив в інтерв’ю Філарет.

УПЦ МП тим часом стикалися зі звинуваченнями — що нібито там відмовляються відспівувати українських бійців, проте благословляють сепаратистів. Деякі парафії почали переходити до Київського патріархату. Кількість парафій УПЦ КП росла, як і її вплив в суспільстві. У 2018 році 28% українців сказали, що відносять себе до УПЦ КП, тоді як у 2000 році лише 12% називали себе вірними Київського патріархату.

Колишній голова УПЦ КП Філарет (в центрі) під час святкування Водохреща в Києві, 19 січня 2013 року
Фото:

Євген Малолєтка/УНІАН

«Залишусь патріархом»

Зараз Філарет активно бере участь у політичному житті країні. Він їздив з Петром Порошенком в так званий «томос-тур» містами України. Філарет нагородив президента орденом Андрія Первозваного, а Порошенко Філарета — орденом Героя України. А 22 січня патріарх з’явився на з'їзді партії «Батьківщина», де Юлію Тимошенко висунули в президенти. Він подякував Петру Порошенко та побажав «Батьківщині» «сприяти єднанню українського народу».

Філарет претендував очолити українську незалежну церкву. Але – митрополитом став інший представник УПЦ КП, Епіфаній. представники УПЦ МП запевняли, що Константинополь заборонив Філаретові брати участь у виборах предстоятеля. В УПЦ КП це заперечували — казали, що це «власне право Філарета». Після виборів, Філарет заявив, що «був патріархом, є патріархом і буде ним».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

Колишній голова УПЦ КП Філарет (ліворуч) відслужив літургію у Володимирському соборі у день свого народження, Київ, 23 січня 2019 року. Філарету виповнилось 90 років
Фото:

Олександр Попенко/Громадське

Поділитись: