Вселенський патріарх Варфоломій I у 2008 році був готовий надати томос про автокефалію Українській православній церкві. Про це в інтерв’ю Громадському повідомив третій президент України Віктор Ющенко. За його словами під час візиту Варфоломія до Києва у липні 2008 року він домовився з президентом підготувати «дорожну карту» для надання автокефалії.

«Процедурна частина, як вона в фіналі виглядала, виходила з того, що кожний владика автокефальної церкви, української православної церкви київського патріархату, пише петицію на ім'я Константинопольського патріарха з приводу його підтримки і бажання утворення єдиної української помісної церкви», — сказав Ющенко.

Водночас Ющенко стверджує, що отримати томос 10 років тому завадив патріарх РПЦ Алексій II, який терміново прилетів до Києва, незважаючи на те, що не мав запрошення. Алексій запросив Варфоломія на обід під час якого і вирішилась доля томосу для України.

«Базова домовленість, яка була досягнута — це те, що вони повертаються до церковного спілкування, і в межах цього церковного спілкування російська церква підтримує ініціативу Константинопольского патріарха щодо скликання світового собору. В розмін на що? Можна я поставлю три крапки?», — сказав Ющенко Громадському. Він додав, що Московська церква погодилася, що патріарх РПЦ бере участь у церковній нараді, яка визначає порядок дня собору.

ЧИТАЙТЕ ПОВНЕ ІНТЕРВ'Ю Віктор Ющенко: надання томосу — це «хімічно чиста» поразка Путіна

Нагадаємо, що у 1996 році після надання автокефалії естонській православній церкві РПЦ припинила спілкування з Вселенським патріархом. Водночас Варфоломій працював над скликанням Всеправославного собору, у якому РПЦ відмовлялась брати участь. Зрештою собор відбувся у 2016 році на Криті, однак представники РПЦ не взяли у ньому участь, а згодом не визнали його рішення.

11 жовтня 2018 року Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія. 15 жовнтя синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про рішення РПЦ розірвати відносини з Константинополем

Константинополь, у свою чергу, відмовився розривати відносини з РПЦ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КП

Глава УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що найближчим часом відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Поділитись: