Не час для розваг: через воєнний стан в Україні скасовують культурні та спортивні події

Вболівальники лондонського «Арсеналу» спостерігали за матчем своїх кумирів із полтавською «Ворсклою» не на батьківщині полтавчан, а на арені НСК «Олімпійський» у Києві, 29 листопада 2018 року. Місце проведення матчу за дві до заходу перенесли за вказівкою робочої групи УЄФА з надзвичайних ситуацій
Вболівальники лондонського «Арсеналу» спостерігали за матчем своїх кумирів із полтавською «Ворсклою» не на батьківщині полтавчан, а на арені НСК «Олімпійський» у Києві, 29 листопада 2018 року. Місце проведення матчу за дві до заходу перенесли за вказівкою робочої групи УЄФА з надзвичайних ситуаційEPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

28 листопада в Україні ввели воєнний стан на 30 днів. Згодом, 30 листопада, Україна обмежила в'їзд росіянам чоловікам віком від 16 до 60 років. Як ці обставини вплинули на культурне життя українців — знає Громадське.

Без футболу

29 листопада в Полтаві на стадіоні «Ворскла» імені Сергія Бутовського мав відбутися матч групового етапу Ліги Європи УЄФА між місцевою командою «Ворскла» і лондонським «Арсеналом». Але за два дні до цього прес-служба УЄФА повідомила, що матч переносять до Києва на стадіон «Олімпійський» «з міркувань безпеки», тобто через воєнний стан, хоча Полтавської області він не торкнувся, — так вирішила робоча група УЄФА з надзвичайних ситуацій.

Футбольні ресурси пишуть, що саме «Арсенал» попросив перенести гру до Києва, тому що команда повинна була прилетіти в аеропорт Харкова, тобто в область, де діє військовий стан, але воєнних дій немає. Чому «Арсенал» не міг прилетіти в полтавський аеропорт або в київський, а звідти доїхати до Полтави — не зрозуміло.

«Попри всі спроби футбольного клубу «Ворскла» провести матч з «Арсеналом» в духовній столиці України, до чого полтавці цілком готові, УЄФА відстояло своє рішення, і гра таки відбудеться в Києві 29 листопада о 19:55», — написала прес-служба команди на наступний день після заяви УЄФА, 28 листопада.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як в Україні впроваджують воєнний стан (ОНЛАЙН)

Найбільше ця новина засмутила вболівальників «Ворскли», не всі з них могли собі дозволити поїхати на гру до Києва, не всі встигали це зробити, тому що інформація про перенесення матчу і про те, що УЄФА дозволило уболівальникам відвідати перенесений матч, з'явилася досить пізно, за день до гри.

Аліна Смутко з Полтави дізналася про перенесення випадково, за добу до початку матчу, відтак не змогла на нього потрапити:

«Поїхати до Києва заради матчу я б не змогла, це ще 500 грн на квитки, ще один витрачений день, маленьку дитину просто ні на кого залишити. Я не такий затятий уболівальник, щоб наймати няню заради футбольного матчу. Просто хотілося відволіктися, футбол люблю з дитинства, тоді часто з татом ходила. Подумала, що було б круто подивитися на гру наших з «Арсеналом», не щодня таке буває. Це трохи по-свинськи з боку УЄФА, в ситуації не розібралися і за добу все перепланували».

Гроші за квиток Аліні повернули. Дівчина розповідає, що як альтернативу уболівальникам пропонували за придбаними квитками подивитися матч в місцевій мережі кінотеатрів, але про це теж повідомили в день гри.

Можливо, воєнний стан торкнеться й інших матчів найближчим часом. Незабаром в Україну приїдуть старші експерти з безпеки УЄФА. Вони повинні оцінити ризики й зрозуміти, наскільки безпечними будуть матчі в умовах воєнного стану, повідомляє прес-служба.

Без концертів

У грудні до України, судячи з анонсів, повинні були приїхати багато російських виконавців. Однак їм довелося змінити плани, адже вони самі або члени їхньої команди потрапили під заборону на в'їзд в Україну.

Так, панк-група «Таргани!» перенесла свій київський концерт на 15 лютого. Рейвери

«Little Big» приїдуть до столиці 24 березня за рішенням організаторів концерту. Електронщики «ic3peak», яким скасовують концерти в Росії, планують виступити в Україні у квітні. Борис Гребенщиков відклав український тур групи Акваріум до червня — «на більш розумний час» «через форс-мажор».

Коли відбудеться найближчий концерт NOIZE MC в Україні, поки також невідомо. В афіші на сайті музиканта українських міст немає, продаж квитків на грудневий концерт в Києві закритий.

А от концерт Андрія Макаревича 22 грудня в Жовтневому палаці Києва не скасовують — запевняють організатори Grigorchyk RB. Хоча самому Макаревичу 11 грудня виповнилося 65 років, учасники його групи молодші 60-ти, відтак потрапляють під заборону на в'їзд в Україну. Квитки на другий київський концерт музиканта 23 грудня теж у продажу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Летіть додому, в країні воєнний стан»: що кажуть росіяни про заборону в’їзду до України

Українська концертна агенція «Аншлаг», яка раніше привозила зокрема й «Машину Времени», а також російських виконавців Юрія Шевчука, Стаса Михайлова, рок-гурти «Воскресенье», «Смисловые Галюцынации», прокоментувало Громадському ситуацію, що склалася:

«Зараз ми не привозимо російських артистів, як роблять це і багато інших концертних агентств. У зв'язку з воєнним станом більшість концертів скасували або перенесли на інший час».

Борис Гребенщиков відклав український тур групи «Аквариум» — «на більш розумний час» (на фото — Гребенщиков під час концерту у Києві, 19 листопада 2017 року)Корбут Анна/УНІАН

Без спектаклів і творчих вечорів

14 і 15 грудня в Києві повинен був виступати поет і публіцист Дмитро Биков. Однак, 50-річний росіянин теж потрапляє під заборону на в'їзд в Україну.

Організатори лекцій Бикова про Гаррі Поттера і Лесю Українку INVERIA flow space скасували події і пообіцяли повернути гроші ще 3 грудня, але 6-го написали, що лекція про Гаррі Поттера 14-го грудня таки відбудеться — «на численні прохання» у форматі телемосту.

Організатори творчого вечора Дмитра Бикова «Про що не можна» Kyiv-Broadway повідомили, що захід відбудеться теж у форматі телемосту. Повертати гроші за квитки (а це від 400 до 790 грн) тим, хто хотів подивитися на Бикова наживо, Kyiv-Broadway не збираються, але вони готові запропонувати на додачу до придбаних квитків додаткові запрошення на деякі інші події.

Сам Дмитро Биков написав про заборону вірш:

Запретна сочная свинина

Для исламиста и раввина,

Баку закрыт для армянина

Уже неполных тридцать лет,

А мне закрыта Украина –

Не потому, что я вражина,

А потому, что я мужчина

И мне шестидесяти нет.

Тетяна Гонченко з Києва заздалегідь купила квиток на творчий вечір Бикова, але тепер сподівається, що організатори скасують подію і повернуть гроші.

«У форматі телемосту дивитися б не хотіла, тому що безліч його лекцій і так можна побачити на YouTube, який сенс за це платити? І взагалі мене обурив його вірш, який він написав в зв'язку з цими подіями, тому я вже взагалі не впевнена, що хочу йти на його зустріч, навіть якщо раптом автора пустять в Україну».

На середину грудня в Києві заплановано два покази вистави «… в Бореньке чего-то нет» московського театру «Квартет И». Головну роль у виставі грає 46-річний російський актор Максим Віторган. І він, і його колеги потрапляють під вікові обмеження для в’їзду в Україну.

30 листопада на сторінці театру в Instagram з'явилося повідомлення про спектаклі в Україні.

«Ми дуже сподіваємося, що ситуація налагодиться, і ми зможемо зустрітися з нашими глядачами», — написали артисти. А через тиждень вони також повідомили, що «квитки куплені, дозволи отримані».

Організатори гастролей RockForСoncert agency, відповідаючи на питання клієнтів на сторінці події в Facebook, також пишуть, що в'їзд артистам «Квартету И» дозволений.

Скасований творчий вечор Дмитра Бикова у Києві, за повідомленням організаторів, може таки відбутися у форматі телемосту (на фото — російський поет Дмитро Биков виступає на сцені Зеленого театру в парку Шевченка в Одесі, 14 серпня 2015 року)Гіманов Олександр/УНІАН

Гастролі в Україні

Відповідно до закону «Про гастрольні заходи в Україні», якщо учасник запланованого гастрольного заходу — громадянин держави-агресора, то організатор повинен не пізніше ніж за 30 днів до дня його проведення подати в СБУ запит, чи є законні підстави не допускати громадянина держави-агресора до участі в гастролях.

Організатор повинен повідомити СБУ ім'я та прізвище учасника заходу, зазначені в його документі для в'їзду на територію України, які він використовував псевдоніми, творчі колективи, до яких він належить та іншу інформацію про його творчість.

СБУ повинна відповісти на запит протягом 10 днів. Якщо підстав у відмові немає, хоча вони можуть з'явитися і після відповіді СБУ, організатор може укласти договір з артистом.

Як пояснив Громадському начальник відділу з питань взаємодії із засобами масової інформації Держприкордонслужби України Андрій Демченко, після введення воєнного стану українські прикордонники визначають, хто з іноземців може опинитися в групі ризику, і проводять повну перевірку інформації про цих людей.

В іноземця повинні бути документи для перетину кордону (для громадян Росії — закордонний, дипломатичний чи службовий паспорт), він повинен підтвердити мету свого візиту, наприклад, показати запрошення для участі в заході, а також чітко пояснити, куди саме він прямує і чим буде займатися.