Україна ввела обмеження щодо в'їзду громадян Росії чоловічої статі віком від 16 до 60 років (на фото — пасажири йдуть телетрапом в аеропорту у Львові, 1 грудня 2017 року)
Фото:

УНІАН

Україна обмежила в'їзд росіянам-чоловікам віком від 16 до 60 років. Про це заявив президент Петро Порошенко. Заборона діятиме на час воєнного стану — до 26 грудня 2018 року. Винятком для в'їзду може бути похорон, хвороба родичів, наявність дипломатичного статусу або дозволу на проживання в Україні.

30 листопада росіян уже не пропускали до України. Громадське поговорило з тими, кому не вдалося перетнути український кордон та з тими, хто планував поїздку в найближчий місяць.

Андрій Меркур’єв, артист балету

Уже на кордоні в Одесі, коли я мав проходити паспортний контроль, мені сказали, що треба почекати. Після цього зі мною поспілкувалися й сказали, що, найпевніше, вам відмовлять у в’їзді й справді, за 5-10 хвилин мені повідомили, що відмовляють. Мовляв, ми сподіваємося на ваше розуміння, адже в країні воєнний стан, тож ви летіть додому.
Їхав я, можна сказати, в особистій справі — хотів потрапити на виставу, яку я поставив у 2014 році в Одеському театрі Опери й балету. Вона відбувалася саме сьогодні.
Окрім мене, залишили трьох чоловіків — їх відправили назад. Жінок росіянок пропустили, а чоловіків — ні.
Я не можу ні приїжджати до України, ні мріяти, що ще колись щось поставлю для одеської трупи, адже вони стали для мене рідними людьми. Свого часу вони повірили в мене, дали шанс зробити перший балет, першу постановку. Я народився там як хореограф. Тому це моє рідне місто, мій театр. Про заборону я не хочу й казати. Це політика й складне питання.

Роман Попков, правозахисник

Збирався їхати в грудні — в мене була запланована подорож Вільнюс — Мінськ — Київ. Я взагалі доволі часто буваю в Україні, від часів Помаранчевого Майдану, в мене весь паспорт у штампах українського прикордонного контролю. Протягом року в мене навіть був дозвіл на проживання.
Ну, тепер обмежуся Вільнюсом і Мінськом, які в мене ще варіанти? Квитки ще не купував, орієнтувався на «бла-бла-кар». Квитки можна здати, в цьому драматизму ніякого немає. При чому я збирався їхати впродовж усього останнього року й весь час відкладав. Ну ось і дочекався.

Олексій Фінік, громадянин Росії

Збирався їхати 22 грудня, а 28-го вже назад. Я їжджу лікувати зуби — у вас є дуже хороший стоматолог. І просто відпочивати. Багато друзів у Києві. І дуже смачна кухня. У нас якість їжі значно погіршилася.
Були квитки на автобус, сьогодні здав. Втратив 882 рублі (371 гривень). Я брав на автобус, там 4000 рублів в оюидва кінці з Москви. Їхати довго й клопітно, втім, є розетка й інтернет.
До України обов’язково буду їздити й далі. Був у травні у Львові — місто мене вразило! Закоханий у Львів тепер. Було трохи боязко їхати, та поїхав і не пошкодував.
На жаль, наші «правителі», з дуже різним ступенем авторитарності, дають нам усім прикурити. Ваші громадяни до нас нормально ставляться, а ось наші до вас — гірше, на жаль. Наша пропаганда значно вдаліша, ніж ваша.

Олексій, юрист

Квитки на потяги й зараз продаються, рейси не скасували. Буду їхати наступного тижня, поїздку не відміняв. Маю родичів в Україні й дозвіл на проживання. Чи будуть проблеми, не знаю. Як це виглядатиме, напевно не знає взагалі ніхто.
Думаю, що це суверенне право будь-якої незалежної держави — визначати порядок в'їзду на її територію іноземних громадян. Обмеження у в'їзді громадян Росії в період створення незалежної Української церкви, щоб уникнути заворушень на релігійному грунті цілком зрозуміло (не кажучи вже про триваючий збройний конфлікт на сході країни).
Водночас не слід усіх стригти під одну гребінку. І громадяни Росії, які мають в Україні близьких родичів, дозвіл на проживання, часто їздять через кордон і не мають адміністративних та інших стягнень в Україні, на мій погляд, не повинні бути обмежені у в'їзді.

Сергій Павличко, громадянин Росії

Я планував приїхати до України 2 січня, вже взяв квитки на «Бєлавіа» (білоруські авіалінії — ред.). Тепер боюся летіти, щоб не отримати депортацію та заборону. Я розумію, що формально воєнний стан повинні зняти 26 грудня, та навряд чи щось зміниться в січні, на свята.
Я родом з Івано-Франківська. З 1986 року я жив у Сибіру — там загинув мій батько, якого поховали в Коломиї, де живуть мої бабуся, дід і родичі. У Карпатах. Я з мамою опинився в Москві. Друга бабуся — в Івано-Франківську. Усі рідні в Україні.
Одна бабуся з деменцією, друга — зі зламаним стегном, дід діабетик, який пережив кілька інсультів, один на моїх руках. Тому для мене дуже важливо мати доступ до України. Уже краще візи ввели б, тоді я зміг би отримати візу як зарубіжний українець.
Я в принципі проукраїнський громадянин Росії, з 2014 року для мене почалося пекло, в цій реальності я й живу. Я щороку літаю на захід України, щоб усіх провідати та привезти грошей. Спілкуюся з усіма родичами.

За даними Укрзалізниці, за першу половину 2018 року компанія отримала понад 177 мільйонів гривень (6,5 мільйонів доларів) прибутку від сполучення з Росією. Менше з тим, пасажиропотік з РФ зменшується щороку — за 7 місяців 2018-го поїздами в Росію скористалися 450 тисяч пасажирів, що на 89 тисяч менше, ніж торік.

У жовтні 2015 року Україна скасувала авіасполучення з Росією. Умовою для повернення російських літаків Україна назвала скасування польотів в анексований Крим. Росія у відповідь заборонила українським літакам використовувати російський повітряний простір. Взаємна заборона діє до сьогодні.

За даними Федеральної служби безпеки РФ, у 2017 році в Україну приїхало майже 2,3 мільйона росіян. З них 8786 — з діловим візитом, 68 — як туристи, інші ж поїздки були приватного характеру. Як повідомили Громадському в Державній службі статистики України, загалом кількість виїздів у Росію з України збільшилася. У 2017 році в Росію українці виїжджали майже 4,4 мільйона разів — це на 13,4% більше, ніж у 2016 році. Уперше від 2014 року кількість виїздів до РФ стала рости.

Поділитись: