Як в Україні впроваджували воєнний стан (хронологія)

В Україні 28 листопада набув чинності закон про воєнний стан. Його ввели на 30 діб з 14:00 26 листопада до 14:00 26 грудня 2018 року у 10 областях. Це сталося після того, як 25 листопада російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових моряків, двоє з них — службовці СБУ.
26 грудня: Порошенко оголосив про припинення воєнного стану. При цьому глава держави наголосив, що загроза з боку РФ нікуди не ділася. Порошенко додав, що якби не вибори (президентстькі вибори 31 березня 2019-го), він би попросив Раду підтримати продовження воєнного стану.
26 грудня За період дії воєнного стану в десяти областях прикордонники не пропустили на територію України близько 1650 громадян Росії.
23 грудня: У Харківській області, де запроваджений воєнний стан, завершилися збори військовозобов’язаних та резервістів другої черги. На збори залучили кілька тисяч людей. Метою навчань було підвищити боєготовність військових на випадок відкритої агресії з боку Росії.
20 грудня: Порошенко заявив, що за три тижні дії воєнного стану, оголошеного в 10 областях України, лінія оборони максимально укріплена, а військовослужбовці готові в будь-який момент дати адекватну відповідь на провокації агресора. Раніше Порошенко заявив, що воєнний стан не буде продовжено, якщо не буде вторгнення РФ. До завершення воєнного стану залишилось шість днів.
17 грудня: за час дії воєнного стану до України не пропустили понад 1300 росіян, а до Росії не пустили 340 українців.
За словами речника Державної прикордонної служби Олега Слободяна, українцям відмовляли у в'їзді без пояснення причини.
«Російська Федерація заявляла, що не буде запроваджувати спеціальних заходів. Але в той же час станом на сьогодні на територію Росії безпідставно не пропустили 340 громадян України», — сказав Слободян.
В Україні триває призов на строкову службу — осінню кампанію продовжили до грудня. Проте, крім традиційних способів залучення військовозобов’язаних до служби, військкомати вдаються до інших методів. Що робити, якщо вас силоміць ведуть до військкомату — читайте в нашому метаріалі.
13 грудня: До кінця воєнного стану в Україні, який має завершитися 26 грудня, на озброєння Збройних сил має надійти загалом до 200 одиниць техніки. Про це повідомив міністр оборони Степан Полторак.
Він пояснив, що запровадження воєнного стану надало армії можливість призивати більшу ніж зазвичай кількість резервістів, а також прискорити випуск техніки на Укроборонпромі.

12 грудня: низка події перенесена, низка — скасована. Читайте про концерти та заходи, на які вплинув воєенний стан.
11 грудня: Державний департамент США оприлюднив для своїх громадян оновлений список рекомендацій для поїздок. Україну наділили другим рівнем небезпеки з чотирьох і закликали подорожувати «з підвищеною обережністю».
Окремо у Держдепі дали 3-й рівень небезпеки тим десятьом областям, в яких Україна запровадила воєнний стан. Туди свої поїздки США радять «переглянути».
10 грудня: У Харківській області немає підстав скасовувати святкові заходи до новорічних свят через запроваджений у регіоні воєнний стан, повідомила місцева влада. Однак якщо оперативна ситуація погіршиться, плани будуть корегувати.
7 грудня: Менше як за тиждень після оголошення воєнного стану у навчальних центрах Збройних Сил України почалися збори резервістів першої черги віком до сорока років. У Генштабі пояснили, що мета навчання — підвищити боєготовність військових на випадок відкритої агресії з боку Росії. Більше про читайте у нашому матеріалі Збори резервістів: кого це стосується і що таке резерв першої черги
6 грудня: Десантно-штурмові війська передислокують з військового аеродрому на Житомирщині на важливі для оборони України напрямки.
5 грудня: Підготували відео про те, що змінилося за тиждень після того, як в Україні ввели воєнний стан
4 грудня Матч «Шахтар» — «Ліон» відбудеться в Києві 12 грудня.Гру перенесли в Київ, оскільки в Харківській області запровадили воєнний стан.
3 грудня В Україні розпочалися збори резервістів першої черги. На них, зокрема, відправився журналіст Майкл Щур.
3 грудня За минулу добу, 2 грудня, в областях, де введений воєнний стан, в Україну не пропустили 57 громадян РФ. Водночас у Росію не пропутили 30 громадян України.
3 грудня Bulgaria Air скасувала рейси в Україну до 16 грудня через воєнний стан
3 грудня Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект, який забезпечує проведення місцевих виборів в умовах воєнного стану.
2 грудня Прикордонники спростували «тотальне обмеження» в’їзду для громадян Росії
1 грудня Концертів російського рок-гурту «Акваріум» у грудні в Україні не буде. Про це заявив фронтмент гурту Борис Гребенщиков.
1 грудня Оборонно-промисловий комплекс України за доручення президента перевели в особливий режим роботи. Також посилили охорону об'єктів критичної інфраструктури, зокрема атомних та гідроелектростанцій, хімічних підприємств та портів України в Чорному та Азовському морях.
1 грудня За минулу добу, 30 листопада, на кордоні з Російською Федерацією відмовили у в’їзді в Україну 99 громадянам РФ. Також відомо, що попри заяву Росії про те, що вона не запроваджуватиме дзеркальних санкцій на забороною Україною в'їзду певній категорії росіян, 30 листопада в Росію не пропустили 40 громадян України.
30 листопада На Вінниччині заборонили носити військову форму цивільним
30 листопада У зв’язку із запровадженням воєнного стану іноземним громадянам, зокрема журналістам, заборонено в’їжджати на територію окупованих Криму та Донбасу.
«З міжнародною аудиторією виникає питання, яке от щойно з’явилося, це те, що в'їзд на окуповані території заборонений всім іноземним громадянам, серед них є і журналісти. Для них діяла спрощена процедура в'їзду на окуповані території. З одного боку, ми розуміємо, що журналісти — це окрема категорія, в діяльності якої ми зацікавлені. Але мова йде поки про 30 днів, тому ми сподіваємося на розуміння іноземних колег, і що це не вплине на висвітлення питань України», — заявила заступниця міністра інформаційної політики Еміне Джапарова.
30 листопада В областях, де ввели воєнний стан, посилять нагляд за санітарно-епідемічною ситуацією.
30 листопада Одеський дитячий табір «Вікторія», в якому під час пожежі у вересні 2017 року загинуло троє дітей, на час воєнного стану передадуть у користування військовим.
30 листопада У контрольних пунктах в'їзду-виїзду на лінії розмежування на Донбасі обмежили виїзд іноземців на окуповані території.Право перетину лінії розмежування матимуть представники офіційних спостережних місій ООН, ОБСЄ та місії Червоного Хреста. Для громадян України нічого не зміниться.
30 листопада Україна заборонила в’їзд чоловікам-росіянам віком від 16 до 60 років. Заборона на в'їзд росіянам діятиме на час воєнного стану, тобто до 26 грудня.Прикордонники пояснили, за яких умов росіян можуть пускати в Україну.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Летіть додому, в країні воєнний стан»: що кажуть росіяни про заборону в’їзду до України
29 листопада ЦВК скасувала місцеві вибори в 10 областях через воєнний стан
29 листопада У Польщі мешканці одного з повітів отримали фейкові смс-повідомлення нібито від урядового центру безпеки про мобілізацію через воєнний стан в Україні. Про це повідомив речник міністра-координатора спеціальних служб Польщі Станіслав Жарин
29 листопада У Міністерстві оборони заявили, що збиватимуть безпілотні літальні апарати над місцями проведення навчань, військовими частинами та іншими військовими об’єктами і полігонами.
29 листопада Голова ради НБУ заявив, що воєнний стан підвищить видатки на держборг та негативно вплине на приватизацію
29 листопада Центральна виборча комісія скасувала місцеві вибори в 10 областях через воєнний стан
29 листопада На Херсонщині збільшать кількість військових та встановлять особливий режим на КПВВ з Кримом
29 листопада У Нацбанку заявили, що оголошення воєнного стану «коштувало» банкам менше 2% грошей населення.
28 листопада У Держрезерві заявили, що готові забезпечувати потреби країни на час воєнного стану та посилили охорону складів.
28 листопада Запровадження воєнного стану не повинно вплинути на виділення першого траншу макроекономічної допомоги від Євросоюзу обсягом 500 мільйонів євро.
28 листопада Командувач ООС звернувся до мешканців Донбасу і заявив, що воєнний стан не вплине на цивільних.
28 листопада Прикордонники розповіли про заходи в умовах воєнного стану
«Органи Державної прикордонної служби всі приведені у бойову готовність. Основні зусилля зосереджені на додатковому посиленні державного кордону і його режим завдяки залученню резервів. Висилаються збільшені прикордонні наряди, які за необхідності озброюються груповою зброєю і висилаються на бронетехніці», — заявив начальник відділу комунікації Держприкордонслужби Андрій Демченко.
Він також зазначив, що громадяни Росії в’їжджають відповідно до законодавства про прикордонний контроль: їм треба мати при собі документи та за необхідності підтвердити мету в’їзду в Україну. Якщо вони не можуть цього зробити, їм відмовляють у праві в’їзду.
Демченко додав, що наразі прикордонники напрацьовують документи які регулюють питання обмежень або додаткових перевірок для громадян РФ та інших іноземців, які хочуть в’їхати в Україну або мають право на постійне проживання.
28 листопада На лінії зіткнення на Донбасі та на адміністративній межі з Кримом запровадили заходи підвищеного контролю, повідомили у Прикордонній службі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Передвиборча агресія: чому Порошенко готує країну до війни
28 листопада Генштаб попросив українців не публікувати у соцмережах переміщення військових і техніки
28 листопада У Генштабі та Міноборони пояснили, що роблять із введенням воєнного стану:
Заступник начальника Генштабу Збройних сил Ураїни Родіон Тимошенко розповів про заходи, яких вживають військові з огляду на запровадження військогово стану у 10 областях, зокрема:
- Поискорено бойове злагодження;
- Прискорена підготовка резерву;
- Мобілізації не буде. Проводитимуться лише збори резервістів першої черги у форматі стрілкового дня раз на тиждень. Резервістам буде виплачуватися матеріальна компенсація;
- Будуть доукомплектовуватися військові медзаклади;
- Буде посилена охорона портів та інших важливих інфраструктурних об’єктів.
- Усі підрозділи переведені у повну бойову готовність;
- Командування приступило до уточнення стратегічного плану застосування Збройних сил України;
- Проведено розподіл відповідальності (згідно з законом про воєнний стан) військового командування за 10 областей, зазначених в указі РНБО; Триває узгодження питань з радами оборони областей;
- Уточнено порядок формування частин териториальної оборони;
- Посилююється протиповітряна оборона, йдуть і заплановані тренування із застосуванням сучасних ЗРК, які застосовуються для ураження як повітряних, так і морських цілей;
- Деякі частини Нацгвардії буде перепідпорядковано Міністерству оборони.
Також, за словами заступника начальника Генштабу наразі немає підстав для ствоворення військових адміністрацій, однак Міністерство оборони стежитиме за ситуацією і буде готове створити їх у разі потреби.
Крім того, змін у процедурі перетину лінії розмежування у зоні проведення операції Об’єднаних сил поки не передбачається, контрольні пункти в’їзду-виїзду рацюють у штатному режимі.
28 листопада Голова Фонду державного майна України повідомив, що запровадження воєнного стану в 10 областях України ніяк не вплине на проведення приватизації 78% акцій державного Центренерго, а також проведення «малої» приватизації через систему «Prozorro.Продажі»
28 листопада Порошенко заяивив, що у випадку наземної агресії Росії Україна підвищить заробітні плати військовим одразу, а не з 1 січня, як планувалося раніше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як працюватиме воєнний стан у 10 областях України
28 листопада Закон про введення в Україні воєнного стану набув чинності, оскільки документ опублікували в парламентській газеті «Голос України». Відповідно до публікації, військовий стан введено на 30 діб з 14:00 26 листопада до 14:00 26 грудня 2018 року.
28 листопада Президент Петро Порошенко заявив, що Україна можете заборонити окремим категоріям громадян РФ в’їзд до країни під час дії воєнного стану.
27 листопада Президент Петро Порошенко стверджує, що у зв’язку з введенням воєнного стану жодних обмежень не буде. «Але для російських громадян будуть вводитися певні обмеження», — додав він.
27 листопада Порошенко заявив, що Україна перебуває під загрозою повномасштабної війни з РФ.
27 листопада На пунктах пропуску на адмінмежі з Кримом збільшили кількість прикордонних нарядів та посилили режим служби через захоплення Росією українських катерів у Керченській протоці.
27 листопада Запровадження воєнного стану не перешкодить проведенню Об'єднавчого архієрейського собору, який необхідний для створення Української помісної православної церкви, заявив спікер Верховної Ради Андрій Парубій.
27 листопада Введення воєнного стану ніяк не вплине на навчальний процес та не змінить графік роботи навчальних закладів, зміни можливі лише в разі небезпеки для учнів, повідомили Міністерства освіти і науки України. Жодних змін щодо пропускного режиму в освітніх закладах наразі не передбачається.
27 листопада Міноборони розгорнуло ситуаційний штаб із представниками всіх силових структур
27 листопада Харківська ОДА про воєнний стан: Матч між донецьким «Шахтарем» та французьким «Ліоном», який заплановано на 12 грудня на стадіоні «Металіст», буде проведений без змін, як і всі інші державні заходи.
27 листопада У Фонді соцстрахування пообіцяли, що воєнний стан не вплине на виплати
26 листопада У Мінсоцполітики заявили, що воєнний стан не вплине на виплату зарплат, пенсій і соцдопомоги
26 листопада Верховна Рада запровадила воєнний стан у 10 областях України у зв'язку з агресією Росії в Азовському морі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Що передбачає воєнний стан: Заборона виборів і контроль над ЗМІ. Негайної мобілізації не буде
- Поділитися: