Пасажири в аеропорту "Київ", 26 червня 2020 року.
Фото:

УНІАН / Віктор Ковальчук

Закриті кордони впливають на туризм та економіку. Наприкінці квітня, наприклад, Міністерство культури оцінило втрати української туристичної галузі після близько місяця карантину в 1,5 мільярда доларів США. Цього разу втрати навряд чи будуть такими ж великими, адже туристична галузь ще не повністю оговталась після карантину. Але вдруге закриті урядом кордони (попередньо — до 28 вересня) однаково впливають і на роботу, і на людські стосунки.

Після оголошення про нову заборону на в'їзд для іноземців hromadske поспілкувалося з жителями Великої Британії, США та Данії. Усіх їх щось пов'язує з Україною.

Джеремі Маєрс
Фото:

Надане автором

Британець Джеремі Маєрс із Манчестера мав прилетіти до мене в Київ 4 вересня. Його рідна Англія зараз переживає не кращі часи: період 20-26 серпня показав найвищу інфікованість коронавірусом у країні з кінця травня. Загалом у Сполученому Королівстві від початку епідемії — 340411 випадків, що майже втричі більше, ніж в Україні (тут — майже 131 тисяча).

Сполучене Королівство вже кілька тижнів перебуває в зеленій зоні, і тому британці не потребували карантину після прибуття до України.

Але тепер Джеремі не може приїхати через нову заборону уряду на в’їзд іноземців.

«Добре пам’ятаю той день, коли довідався про заборону. Моя дівчина написала, що мені потрібно трохи занепокоїтись, бо, схоже, наказують закрити кордони», — каже він.

Джеремі розповідає, що, хоча він і засмучений, фінансово заборона вдарила по ньому не дуже сильно, адже мав летіти лоукостом Ryanair. Він навіть зміг перебронювати один із квитків на іншу дату.

«У мене в Києві дівчина, тож не було заброньованого готелю чи інших витрат. Кажуть, що кордони будуть закриті лише до 28 вересня, тож я прилечу за першої-ліпшої нагоди після цього».

Джеремі додає, що не зовсім вірить, що саме наплив іноземців спричиняє сплеск нових інфікувань, але каже: «Це зовсім не моя справа — консультувати український уряд щодо його роботи».

Франк Рункель

А от данець Франк Рункель, який уже понад два десятиліття консультує різні організації з питань розвитку та управління, намагався прилетіти до Києва для роботи з hromadske останні кілька місяців. Та Данія довго перебувала в червоній зоні, тож Франк чекав на кращі часи. Загалом у цій невеличкій скандинавській країні понад 17 тисяч випадків інфікування коронавірусом.

Коли ж нарешті країна, за критеріями українського МОЗ, перейшла в зелену зону, Франк та його колеги наважились на бронювання поїздки.

«Ми збирались поїхати в Україну у вересні двічі. У середині вересня — для роботи з hromadske та наприкінці вересня — для іншого клієнта», — каже Франк.

Після оголошення заборони Франк не скоро зможе приїхати в Україну. Навіть якщо йому вдасться отримати офіційний лист-запрошення від роботодавця, Франк непокоїться через можливе скасування рейсів. Так, наприклад, Міжнародні авіалінії України, а також лоукостери Ryanair та Wizz Air уже встигли скасувати частину рейсів на вересень.

«Тож навіть якби ми змогли приїхати, рейсів не було б. Або ми зможемо в’їхати, але виїхати не зможемо», — розповідає він.

Чому закрили?

Уже тиждень кількість нових випадків в Україні не падає нижче двох тисяч на день. А Рада національної безпеки й оборони прогнозує, що до місцевих виборів 25 жовтня кількість зафіксованих захворювань збільшиться втричі. Прогнози прем'єр-міністра Дениса Шмигаля щодо трьох тисяч захворювань на день уже майже справдились.

Але наскільки ефективним зараз є саме закриття кордонів? Іноземці, які прибувають із країн «червоної» зони, і так мають пройти двотижневу самоізоляцію чи зробити тест, що значно зменшує ризик привезення вірусу з-за кордону.

Є версія, що заборона для іноземців може бути пов'язаною зі святкуванням іудейського нового року Рош га-Шана.

Щороку в Умань, місто в центральній Україні, на Рош га-Шана з’їжджаються до 40-50 тисяч хасидів. Цьогоріч свято припадає на 18-20 вересня, проте хасиди часто приїжджають раніше. 

Ще 22 серпня влада Ізраїлю закликала Україну заборонити цьогорічне паломництво хасидів до Умані, щоб місто не стало «гарячою точкою» пандемії. Не виключено, що заборона уряду пов’язана саме з намаганням уникнути масового прибуття паломників.

Заборона на в'їзд до України лише для хасидів могла б спричинити скандал. Тож уряд нібито ухвалив тимчасову заборону для всіх іноземців, щоби «вийти сухим із води».

МЗС категорично це заперечує.

«Ми не ухвалюємо рішень за дискримінаційними критеріями, ми ухвалюємо такі рішення, які допомагають захистити здоров’я громадян, незалежно від їхньої національності, громадянства чи релігійної приналежності», — сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час брифінгу 28 серпня.

Постраждали від нововведень не лише іноземці. Окрім заборони на в'їзд, уряд також зробив жорсткішим український карантин загалом. Навіть у «зелених» регіонах України тепер, наприклад, заборонена робота нічних клубів та проведення дискотек. Також більшість концертів тепер мають скасувати — наприклад, уже скасували щорічний фестиваль Strichka.

Буде погано, але не всім

У забороні на в'їзд для іноземців є багато винятків.

Наприклад, в Україну можуть в'їхати люди, які мають тут члена сім'ї (чоловіка, дружину, дітей тощо). Також є винятки для людей, які в’їжджають із гуманітарною метою чи міжнародною місією. На кордонах пропускають і людей, які їдуть на лікування чи спортивні змагання.

Окремі винятки роблять і для білорусів (хоча правозахисники наголошують, що цього недостатньо).

Лінні Гостетлер
Фото:

Лінні Гостетлер/Facebook

Однією зі щасливиць, на яких рішення українського уряду не має вплинути, є американка Лінні Гостетлер. В її рідному штаті Пенсильванія зафіксованих захворювань на коронавірус більше, ніж в усій Україні — попри те, що населення його втричі менше. США вже давно посідають верхні позиції в світі за кількістю випадків. Зараз у Штатах уже майже 6,5 мільйона захворювань.

В Україні Лінні грає на валторні у Львівському філармонійному оркестрі. Вона каже, що не панікувала, коли з’явилися новини про заборону:

«Я бачила одну статтю [про це], але не читала її. Зазвичай я не довіряю інформації на 100%, доки мені про це не напише посольство».

Через три дні після оголошення заборони вона отримала листа від посольства. Оскільки має дозвіл на тимчасове проживання в Україні, заборона на неї не поширюється. Та навіть попри те, що неприємність її, здається, оминула, Лінні не розуміє логіки чи ефективності такого рішення.

«Я вважаю, що заборона зайва, — каже вона. — Якщо ми говоримо про COVID, то так, цифри зростають, але вони ніколи й не починали знижуватися. Я не дуже розумію, чому зараз знову заборона».

Поділитись: